Modernistyczna architektura Ukrainy. Zniszczenie i ochrona – wykład Semena Shyrochyna

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 7 grudnia 2023, 18:00

Fundacja Instytut Architektury i Goethe-Institut Krakau zapraszają na wykład Semena Shyrochyna pt. „Modernistyczna architektura Ukrainy. Zniszczenie i ochrona”.

Ukraina ma bogate dziedzictwo architektury modernistycznej, które nie jest jeszcze powszechnie rozpoznawane. Walka między aktywistami ochrony zabytków a biznesem budowlanym trwa od wielu lat. Wiele znakomitych dzieł modernistycznej architektury niestety już zostało zburzone.

Rosyjska agresja jeszcze pogorszyła sytuację. Każdy budynek może zostać uszkodzony w dowolnym momencie, a z powodu braku uznania jego wartości, szansa na jego odbudowę jest nikła. Aktywiści stoją teraz przed wieloma nowymi wyzwaniami: próbują nie tylko chronić dziedzictwo przed deweloperami, ale także chronić witraże przed falami uderzeniowymi i przekonywać społeczeństwo, że to dziedzictwo należy do Ukrainy i nie powinno być niszczone.

Semen Shyrochin poruszy trudny temat losu ukraińskiego dziedzictwa modernistycznego podczas wojny oraz tego, jak sytuacja społeczna i gospodarcza wpływa na jego przyszłość.

Dr Semen Shyrochin (ur. 1988 w Kijowie) – badacz architektury czasów socjalizmu w Ukrainie. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Główne zainteresowania badawcze to międzywojenny i powojenny modernizm oraz stalinowska architektura neoklasyczna. Przedmiot badań – architektura Kijowa i miast przemysłowych Ukrainy. W 2016 rozpoczął aktywność na rzecz ochrony dziedzictwa czasów socjalizmu, które zostało zagrożone po rozpoczęciu dekomunizacji w Ukrainie. W latach 2017–2023 opublikował 20 książek i wiele artykułów na temat dziedzictwa architektonicznego i jego ochrony. Brał również udział w okrągłych stołach na temat ochrony dziedzictwa i przygotował wnioski o wpis do rejestru zabytków kilku ważnych budynków modernistycznych.

Wykład w języku angielskim.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<