Uścisnąć wszystkie ubłocone ręce

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 25 listopada 2023, 20:00 - niedziela, 17 grudnia 2023

Jeżeli sądziliście, że najgłupszą teorią spiskową jest ta o płaskiej ziemi, to zapraszam do Tartarii. Rozciągającej się na cały świat cywilizacji wspaniałych tajemniczych technologii i olśniewająco dekoracyjnych budynków, którą z ziemi zmiotła gdzieś w połowie XIX wieku globalna błotna powódź. To co znamy, to ledwie wierzchołek dawnej świetności, historia została przepisana, a prawdę chce się przed nami ukryć. Jednak niestrudzeni internauci znajdują niezbite dowody w postaci fotomontaży, zdjęć wystaw światowych, autorskich grafik i memów. Wystarczy odpowiednio patrzeć wstecz i wszystko doskonale się łączy, zwłaszcza gdy niewiele się wie. 

Nikt na przykład nie pyta skąd ta błotna powódź. To nie ma znaczenia. To co teraz i to co wokół też nie. Mity okazują się ciekawsze, łatwiejsze, czystsze. Nie oblepiają tak jak rzeczywistość. 

W wystawie konkursowej Fundacji Grey House piątka artystów i artystek w przeciwieństwie do spiskowych zapaleńców rozgląda się jednak wokół i pozwala sobie się ubrudzić. Ich sztuka, pozornie inna, łączy się w rozszczelnieniu, w patrzeniu na innego, również nie-ludzkiego. Eksplorowaniu błota rzeczywistości - w znaczeniu świata, w którym porządki się przemieszczają, a formy i byty na równych prawach mieszają. Jest w tych gestach zejście ze szczytu wieży i próba budowy nowych społeczności. A by to zrobić, wystarczy czasem chcieć „uścisnąć wszystkie ubłocone ręce”, nawet jeżeli pozbawione są dłoni. 

Artyści: Paweł Kasprzak, Jan Kowal, Wiktoria Kieniksman, Michał Maliński, Aleksandra Olszar. 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<