Przypadki i wpadki dyplomaty – spotkanie z Jackiem Kluczkowskim

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 listopada 2023, 18:00

W czwartek 23 listopada o godz. 18.00 Wydawnictwo CZYTELNIK  zaprasza na spotkanie z dziennikarzem, byłym ambasadorem w Ukrainie Jackiem Kluczkowskim wokół jego książki „Przypadki i wpadki dyplomaty” w Księgarni Compare w Krakowie (Rynek Główny 20).

Spotkanie poprowadzi ukrainoznawca i europeista – Tomasz Kobylański.

„Przypadki i wpadki dyplomaty” to fascynująca opowieść o niuansach i zawiłościach świata polityki. Z elegancją dyplomaty, ale także ze swobodą i dystansem wobec siebie oraz historycznych zawirowań, autor pokazuje czytelnikom nie tylko zaplecze codziennej pracy w polityce i dyplomacji, ale także odsłania kulisy kluczowych wydarzeń, rozgrywających się na arenie politycznej Polski i Ukrainy w czasach międzynarodowych napięć i przetasowań na scenie politycznej Europy.

Wspomnienia „Przypadki i wpadki dyplomaty” Jacka Kluczkowskiego obejmują głównie okres lat 90. XX wieku i pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, kiedy autor pełnił ważne funkcje w centralnych władzach państwa, a następnie w dyplomacji RP. Pracując w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, przygotowywał przez kilka lat projekty jego przemówień, a w okresie rządów Marka Belki był koordynatorem zespołu doradców premiera. Angażując się w coraz większym stopniu w sprawy polsko-ukraińskie, uczestniczył m.in. w negocjacjach w sprawie odbudowy Cmentarza Orląt Lwowskich, mediacjach w Kijowie podczas „pomarańczowej rewolucji” czy rozmowach o organizacji mistrzostw Euro 2012 w piłce nożnej.

Moja droga do służby zagranicznej nie była typowa i właściwie nie pasuje do żadnego modelu kariery – ani do ściśle profesjonalnego, ani do politycznego. Najważniejsze w moim życiu okazało się doświadczenie ukraińskie i jemu poświęcona jest istotna część tej książki. Dzięki pracy dziennikarskiej znalazłem się po raz pierwszy w Ukrainie, której historia i współczesność mnie zafascynowały. Później, jako anonimowy prezydencki ghostwriter, zapoznawałem się z praktycznym uprawianiem dyplomacji. Zawsze przydawały mi się zamiłowanie do historii, doświadczenia z pracy dziennikarskiej oraz osobiste kontakty z ludźmi różnych profesji, różnych generacji i różnych poglądów, nawiązane w latach pracy za wschodnią granicą Polski­.

Jacek Kluczkowski, Przypadki i wpadki dyplomaty

Jacek Kluczkowski (ur. 1953) – dziennikarz i dyplomata, z wykształcenia historyk. Należał do zespołów redakcyjnych m.in. tygodnika „itd” oraz „Sztandaru Młodych”. Od lat 90. pełnił różne funkcje w centralnej instytucjach państwa, kolejno w zespołach współpracowników: prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałka Sejmu Marka Borowskiego i premiera Marka Belki. Zajmował się m.in. problematyką stosunków polsko-ukraińskich, został członkiem Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy oraz uczestnikiem Forum Polsko-Ukraińskiego. W 2004 r. brał udział w mediacjach w Kijowie podczas ukraińskiej „pomarańczowej rewolucji”. Od roku 2005 do 2010 był ambasadorem Polski w Ukrainie, a w latach 2011–2015 w Kazachstanie i Kirgistanie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<