Tytus, Romek i A'Tomek w „Świecie Młodych”

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 grudnia 2023, 20:00 - poniedziałek, 15 stycznia 2024

Fundacja Muzeum Komiksu zaprasza wystawę oryginalnych plansz i pasków komiksowych z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem, autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela), publikowanych na łamach czasopisma „Świat Młodych" w latach 60. XX wieku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia o godzinie 20.00.

Tytus, Romek i A'Tomek to bohaterowie jednej z najsłynniejszych polskich serii komiksowych, ukazującej się od 1957 roku - najpierw na łamach gazety harcerskiej „Świat Młodych”, a następnie w formie albumów nazywanych przez autora „księgami”.

Z okresu prasowego przygód Tytusa, Romka i A'Tomka zachowało się jedynie kilkanaście plansz i pasków, a także pojedyncze ilustracje i winiety. Na niektórych z nich widoczne są poprawki lub dopiski autora, naniesione w późniejszych latach.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnych kolekcji Wojciecha Łowickiego (galeriakomiksu.pl) i Wojciecha Jamy (muzeumkomiksu.eu). Wszystkie zostały przedrukowane w „Tytusopedii” (wyd. Ongrys), czyli monumentalnej antologii poświęconej Tytusowi, Romkowi i A'Tomkowi, której premiera zbiega się z wystawą w Muzeum Komiksu.

Wernisaż wystawy poprzedzi odsłonięcie literackiej ławki Papcia Chmiela, znajdującej się na krakowskich Plantach, w rejonie wylotu ulicy Sarego. Literacka ławka Papcia Chmiela jest częścią projektu „Kody Miasta” realizowanego od 2014 roku przez Krakowskie Buro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Inicjatorem powstania literackiej ławki Papcia Chmiela jest Fundacja Muzeum Komiksu.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<