Promocja książki Barbary A. Ostafin „Z Krakowa do La Scali”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 listopada 2023, 18:00

Spotkanie wokół książki Barbary Ostafin „Z Krakowa do La Scali. Franciszek Mirecki (1791–1862). Monografia”.

Prowadzenie: dr Ewa Czachorowska-Zygor
Oprawa muzyczna : Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I st. im. F. Mireckiego w Dobczycach.

Barbara A. Ostafin – b. asystentka w Muzeum Narodowym w Krakowie, absolwentka Krakowskiego Konserwatorium im. W. Lutosławskiego. Kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne (ojciec był śpiewakiem, a dziadek lutnikiem). Zajmuje się życiem muzycznym Krakowa w XIX–XX wieku. Była pomysłodawczynią i współwykonawczynią koncertów poświęconych pamięci wybitnych krakowskich lutników: Christiana i Gustawa Häusslerów . Jest autorką pierwszego opracowania ich życia i działalności „Haüsslerowie. Dzieje rodziny krakowskich lutników". Od wielu lat zajmuje się badaniem, a także popularyzacją życia i twórczości Franciszka Mireckiego poprzez odczyty, wystawy czy audycje radiowe.

„Z Krakowa do La Scali. Franciszek Mirecki (1791–1862). Monografia” to pierwsza całościowa praca poświęcona zapomnianemu krakowskiemu kompozytorowi, pedagogowi i organizatorowi szkolnictwa muzycznego, założycielowi Szkoły Śpiewu Dramatycznego w Krakowie. Karol Estreicher nazywał Mireckiego „mężem niezmordowanej pracy i najuczeńszym z muzyków, jakich kiedykolwiek Polska wydała”. Franciszek Mirecki był pierwszym polskim kompozytorem, którego operę „Cornelio Bentivoglio” wystawiono w La Scali (Mediolan) w 1844 roku.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<