Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił starczy

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 listopada 2023, 17:00 - niedziela, 2 czerwca 2024

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wystawę przedstawiającą wojenne losy braci Krajewskich. Ich historia bardzo przypomina filmową opowieść Szeregowiec Ryan, w której z czterech braci tylko jeden przeżył II wojnę światową. 

15 września 1939 roku w bitwie w obronie Warszawy został postrzelony Marian Krajewski. Zmarł dwa dni później. Rzeczy, które miał w kieszeniach munduru trafiły po jego śmierci do rodziny, zawinięte w prześcieradło. Tydzień po śmierci Mariana z ręki snajpera zginął jego brat - Leon, a po kilku miesiącach w Zamościu został zamordowany Władysław. Tylko Jerzy uszedł z życiem, choć i on był zaangażowany w ruch niepodległościowy. Walczył w Górach Świętokrzyskich w zgrupowaniu „Ponury – Nurt”.

Wystawa Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy to historia o wyjątkowej odwadze i poświęceniu, historia czterech braci, którzy we wrześniu 1939 roku znaleźli się w różnych zakątkach Polski i bez wahania stanęli w obronie tego, co było dla nich najważniejsze: ojczyzny i wolności.

To także uniwersalna opowieść o wielu polskich rodzinach, które podobnie jak Krajewscy zaangażowali się w walkę o niepodległość, bez względu na konsekwencje i okoliczności.

Na wystawie będzie można zobaczyć wiele unikatowych, rodzinnych pamiątek jak choćby zawartość depozytu ze szpitala zawierającego osobiste rzeczy znalezione w kieszeniach munduru Mariana Krajewskiego.

Ekspozycja oprócz historii braci pokazuje także losy innych członków rodziny Krajewskich zaangażowanych w działalność Armii Krajowej, w tym konspiratorek i łączniczek.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<