Kopernik i Dante, czyli nic nowego pod słońcem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 listopada 2023, 18:00

„Kopernik i Dante, czyli nic nowego pod słońcem”
Poetki i Poeci Krakowa w motywach uniwersum - człowiek – poezja

Prowadzenie: Marta Półtorak

Swoje wiersze przeczytają: Irena Dukalska ,Gina Jusięga, Małgorzata Kulisiewicz, Marek Porąbka, Marta Półtorak, Grzegorz Wolski, Barbara Zajączkowska.

Współorganizator spotkania: Grupa Inicjatywna – organizatorzy Festiwalu im. Mikołaja Kopernika (Jacek Gaj, Vladimir Milanov, Jan Piotr Szczepański).

Spotkanie poetyckie oparte na motywach raju Dantego oraz rewolucji kopernikańskiej w świadomości społecznej kulturze i nauce. Raj Dantego to literacki opis kosmosu i kosmicznych motywów – w tym uczucia, które jest silniejsze niż wszelkie teorie . Dante prowadzi nas poprzez kosmos z punktu widzenia antropocentrycznego – człowieka i jego uczuć jako centrum. Natomiast Kopernik pokazuje nam, że centrum kosmosu to jednak Słońce odwieczne, które było czczone i które sprawiało, że życie na Ziemi kwitnie. Te dwie teorie złączone razem w poetyckim rozumieniu toposów powodują, że stajemy przed rzeczywistością zapisaną w Księdze Koheleta jako niezmienność świata. Niezmienność ta nie przeszkadza jednak, by ciągle tworzyć sztukę, która cenniejsza jest niż złoto, sztuka słowa kazania w tym wieczorze nawiązuje do toposów człowieka, uniwersum, kosmosu, nauki, miłości, wieczności, sacrum i profanum.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<