Laboratorium Słowa Istotnego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 listopada 2023, 18:00

W listopadowym czasie, który sam z natury ewokuje „melancholiczne” tematy, przyjdzie nam zmierzyć się z toposem smutku i melancholii u Norwida. „Czarna nić” smutku, przędła się za poetą – jak przeczytamy w jednym z bardziej znanych wierszy poety – „zawsze i wszędzie”. Czy potrafił on w swoim życiu i twórczości stawiać jej opór? Analizując wiersze z „czarnej suity”, na czele z „Moją piosnką” (I), „To rzecz ludzka!” oraz „Fatum”, podczas spotkanie Czarna nić w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida będziemy zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Odkrywać szczeliny i powiązania, które pozwolą nam dociec: czy w licznych, „posępnym” wierszach Norwida możemy dostrzec coś więcej? Czy przeżycia i doświadczenia twórcy „Vademecum” , zmierzające niejednokrotnie do stanów depresyjnych i wycofania ze świata, były w pewnym sensie strategią przetrwania a może poetycką pozą ? Z pewnością przyjdzie nam zrewidować kolejną „czarną legendę” poety, który o smutku potrafił przecież pisać tak pięknie.

Laboratorium słowa istotnego – cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań organizatorzy pokazują uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor Promethidiona pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.

Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich Spotkań przy książce, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida i Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<