W listopadowym czasie, który sam z natury ewokuje „melancholiczne” tematy, przyjdzie nam zmierzyć się z toposem smutku i melancholii u Norwida. „Czarna nić” smutku, przędła się za poetą – jak przeczytamy w jednym z bardziej znanych wierszy poety – „zawsze i wszędzie”. Czy potrafił on w swoim życiu i twórczości stawiać jej opór? Analizując wiersze z „czarnej suity”, na czele z „Moją piosnką” (I), „To rzecz ludzka!” oraz „Fatum”, podczas spotkanie Czarna nić w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida będziemy zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Odkrywać szczeliny i powiązania, które pozwolą nam dociec: czy w licznych, „posępnym” wierszach Norwida możemy dostrzec coś więcej? Czy przeżycia i doświadczenia twórcy „Vademecum” , zmierzające niejednokrotnie do stanów depresyjnych i wycofania ze świata, były w pewnym sensie strategią przetrwania a może poetycką pozą ? Z pewnością przyjdzie nam zrewidować kolejną „czarną legendę” poety, który o smutku potrafił przecież pisać tak pięknie.
Laboratorium słowa istotnego – cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań organizatorzy pokazują uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor Promethidiona pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.
Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich Spotkań przy książce, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida i Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.
Spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych.