Wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 25 listopada 2023, 19:00

W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej Fundacja "Maximum" oraz Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego zapraszają na wieczór poświęcony pamięci noblistki: Tego nie robi się kotu. Rozmowy z duchem Wisławy Szymborskiej.

W Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego w Krakowie „wywołamy” Ducha Wisławy Szymborskiej, w którego wcieli się Barbara Zajączkowska, zaś w rolę swoistego Guślarza Dariusz Piotr Klimczak (ZLP). Niebywała atrakcją będzie występ, obdarzonej wyjątkowym sopranem, Primadonny Ewy Warty-Śmietany, która zaprezentuje własne kompozycje do wierszy Poetki (m.in. Nic dwa razy się nie zdarza, Kot w pustym mieszkaniu etc.).

„Wisława Szymborska – jak Elvis Presley – ŻYJE! Żyje w swoich wierszach, w pamięci – chociaż ta, jak wiadomo, jest ulotna: „wróblem wyleci, wołem powróci”. O niej samej pisała Poetka wprost jako o „chwiejnej walucie”, która umarłym odpłaca wieczność (wiersz Rehabilitacja z tomu Wołanie do Yeti). Obrana metoda rozmowy z duchem Wisławy Szymborskiej mogłaby przypominać tę z obrzędu Mickiewiczowskich Dziadów, aczkolwiek w zupełnie innym anturage'u. Nie będzie to seans spirytystyczny, wzorem Stefana Ossowskiego, nie wywołujemy Ducha Poetki, bo nie było takiej potrzeby. On jest z nami bez wywoływania...w wydanych tomach poezji. Rolę Tablicy „Ouija” (znanej również jako Tablica Czarownic, Wyroczni służąca do dialogu z Zaświatami) spełniła przede wszystkim „Tablica Poezji" Szymborskiej pomieszczona w wydaniu zbiorczym. Duch Szymborskiej zaskakuje nas podobnie jak duch Oscara Wilde'a, który na pytanie medium Patrycji Darré: „Czy wie pan, że również w naszych czasach pańskie dzieła są czytane i cieszą się znaczna popularnością?" odpowiedział wprost: „A cóż mnie to może obchodzić? Nie uzyskuję już żadnych dochodów z tytułu praw autorskich". Zaś w innym miejscu: „Jakie są zalety tego miejsca, w którym pan się znajduje? – odpowiedział z rozbrajającą szczerością: „Nie ma już komarów".

Duch Poetki jako swoisty psychopompos (starogrecki przewodnik po Zaświatach) prowadzi nas po meandrach życia nie tylko pozagrobowego, które jest w sumie na wyciągnięcie ręki. Jakże nie dziękować Poetce za ten dar. Poezja Szymborskiej jest eschatologiczna, mistyczna, transcendentalna, kosmiczna, dlatego taką samą musiała być Poetka -Kosmitka – jak nazwał Ją sekretarz Michał Rusinek. Przyszli astronomowie niech nazwą kolejną, nowo odkrytą galaktykę „Galaktyką Wisławy", a Ona sama niech nam patronuje jako Piąty Wieszcz, czyli Pierwsza Wieszczka, nie tylko w 2023 roku, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej „Rokiem Wisławy Szymborskiej" . Bez „boskiej cząstki" Szymborskiej wszechświat byłby smutniejszy, nudny i pusty...”.
Dariusz Piotr Klimczak – Związek Literatów Polskich w Krakowie

Kierownik Projektu: dr Dariusz Piotr KLIMCZAK (PRINCE2), Fundacja „Maximum”
Współpraca: Krzysztof PUŁCZYŃSKI
Przewodniczący Komitetu Sterującego: płk Andrzej Grabowski
Gościnnie: Primadonna Ewa Warta-Śmietana ,
w roli Ducha Wisławy Szymborskiej: Barbara Zajączkowska 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<