Wielcy malarze z Muzeum Prado. Przegląd filmów dokumentalnych

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Instytut Cervantesa i Centro de Estudios Europa Hispánica (Centrum Studiów Europa Hispanistyczna) we współpracy z Unión Greco-Americana (Unią Greko-Amerykańską) zapraszają na przegląd czterech filmów dokumentalnych poświęconych wielkim malarzom, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Prado w Madrycie.

Przegląd, obejmujący filmy „Patinir. Wynalezienie pejzażu”, „El Greco, malarz niewidzialnego”, „Rubens, spektakl życia” oraz „Zurbarán i jego dwunastu synów”, to interesująca propozycja zarówno dla specjalistów, jak i szerokiej publiczności.

Dzięki udziałowi kuratorów muzealnych i cenionych badaczy malarstwa poszczególnych artystów, filmy pozwolą przyjrzeć się karierze i twórczości tych czterech wielkich mistrzów malarstwa poprzez zbiory Muzeum Prado i inne kolekcje.

Wstep wolny.
Projekcje z napisami polskimi.

PROGRAM:

wtorek, 7 listopada, 18.00
El Greco, malarz niewidzialnego" (El Greco, pintor de lo invisible)
reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2014, 52 min.
Dokument ukazuje El Greca w jego kontekście historycznym, dzięki czemu poznajemy go jako twórcę zupełnie nowego języka artystycznego. Wykorzystując swoje doświadczenie malarza ikon, z powodzeniem przekładał język religijnych tajemnic na obrazy przemawiające do wyobraźni odbiorców z XVI i XVII wieku. Sposób, w jaki przedstawiał mistyczne wizje, już wówczas uważany był za nowatorski.
Film wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się wypracować tak wyjątkowy styl i jakie były kluczowe elementy jego twórczości, która wywarła ogromny wpływ na nowoczesne malarstwo.
Dokument jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni: od Krety, gdzie urodził się El Greco i gdzie malował ikony, aż do jego osiedlenia w Toledo, dokąd udał się, by tworzyć ogromne ołtarze w kościołach i klasztorach. Nie pomija też jego podróży do Wenecji i Rzymu, gdzie utrzymywał intensywne kontakty z mistrzami włoskiego renensansu. Stworzona przez El Greco osobista synteza technik malarskich ze Wschodu i Zachodu doprowadziła do powstania jednego z najbardziej oryginalnych stylów w historii europejskiej sztuki.
Wprowadzenie: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko, Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

wtorek, 14 listopada, 18.00
Zurbarán i jego dwunastu synów (Zurbarán y sus doce hijos)
reż. Arantxa Aguirre, Hiszpania, 2020, 72 min.
Dokument opowiada historię i wyjaśnia znaczenie serii obrazów Jacob y sus doce hijos [Jakub i jego dwunastu synów], serii trzynastu dzieł namalowanych przez Francisco de Zurbarána w Sewilli około 1640 roku. Prawdopodobnie były one malowane z myślą o Nowym Świecie, choć niewiele wiadomo o ich losach, zanim siedemdziesiąt lat po swoim powstaniu nie zostały kupione na aukcji przez londyńskiego kupca, Jamesa Mendeza. W 1756 roku biskup Durham, Richard Trevor, dokonał symbolicznego gestu w trakcie debaty na temat emancypacji angielskich Żydów, wieszając obrazy w swojej jadalni w Zamku Auckland, gdzie znajdują się do teraz. Obecnie, dzięki inicjatywie pewnego lokalnego finansisty, obrazy stały się siłą napędową regeneracji społeczności w północnej Anglii. W czasie renowacji zamku, obrazy Zurbarana były prezentowane w Dallas (Muzeum Meadows), Nowym Jorku (The Frick Collection) i Jerozolimie (Muzeum Izraela). Twórcy dokumentu towarzyszą obrazom w ich międzynarodowej podróży, zapraszając do rozmowy zarówno znanych ekspertów w dziedzinie hiszpańskiego malarstwa, jak i pomysłodawców ambitnego projektu, w ramach którego sztuka ma być narzędziem zmian społecznych.
Wprowadzenie: ks. prof. dr hab. Andrzej Witko, Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

wtorek, 21 listopada, 18.00
Rubens, spektakl życia (Rubens, el espectáculo de la vida)
reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2010, 50 min.
Rubens, poza tym, że był artystą o niezwykłym talencie, był także erudytą, dworzaninem i zaangażowanym dyplomatą. Życie było dla niego łaskawe: studiował we Włoszech, podróżował po europejskich dworach, zadawał się najważniejszymi osobistościami swojej epoki, dwa razy był szczęśliwie żonaty, cieszył się sławą i dorobił się sporego majątku. Kiedy nadeszły lata kryzysu, jego dzieła – za sprawą siły pędzla, twórczej płodności i pełnego pasji obrazowania – stały się świadectwem odchodzącego świata.
Wprowadzenie: prof. dr hab. Piotr Krasny, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

czwartek, 30 listopada, 18.00
Patinir. Wynalezienie pejzażu" (Patinir, la invención del paisaje)
reż. Miguel Ángel Trujillo, Hiszpania, 2007, 50 min.
Joachim Patinir, malarz pracujący w Antwerpii (Belgia) w latach 1515-1524, był pierwszym europejskim artystą wyspecjalizowanym w malowaniu pejzaży. Jego zaskakujące obrazy ujawniają ogromne zainteresowanie światem natury, charakterystyczne dla epoki renesansu, nawiązując jednocześnie do idei transcendentnego uniwersum. Dokument jest próbą zmierzenia się z engimatyczną postacią malarza, o którego biografii wiadomo niewiele, a który w XVI wieku zrewolucjonował nie tylko rynek sztuki, ale i samą koncepcję malarstwa.Wprowadzenie: prof. dr hab. Piotr Krasny, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<