Festiwal Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Aby rozjaśnić nieco listopadowe dni Teatralny Instytut Młodych zaprasza do udziału w Festiwalu Otwarcia, podczas którego widzowie zobaczą gościnne spektakle, premiery TIM-u, wezmą udział w czytaniach performatywnych oraz dyskusjach poświęconych współczesnemu teatrowi dla młodzieży.

Prezentowane spektakle oraz czytania przeznaczone są dla starszej młodzieży. Części z nich będą towarzyszyć warsztaty, innym spotkania z twórcami. Do udziału w Festiwalu zapraszamy zarówno grupy szkolne, jaki i widzów indywidualnych, młodzież, ale również rodziców i nauczycieli. Mamy nadzieję, że podczas tych czterech listopadowych dni będziemy mieć okazję, by spotkać się ze sobą, porozmawiać, a przede wszystkim zobaczyć spektakle z całej Polski.

Program Festiwalu Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych:

23.11.2023 (czwartek)

9:30 – „Trik Patryka”, reż. Mateusz Przyłęcki, Teatr Ludowy w Krakowie (wiek: 10+)
(spektakl połączony z warsztatami), TIM, os. Teatralne 23 (scena warsztatowa)
17:00 – Tadeusz Pyrczak "SANDBOX - rekonstrukcja"na motywach "Piaskownicy" Michała Walczaka, reż. Błażej Biegasiewicz, Teatr Ludowy w Krakowie (wiek: 16+)
(czytanie performatywne), TIM, os. Teatralne 23 (scena kameralna)
Dyskusja –  „Teatr i Tekst”
Prowadzenie: Jacek Wakar

24.11.2023 (piątek)

11:00 – „Blaski i cienie”, reż. Przemysław Jaszczak, Teatr Maska w Rzeszowie (wiek: 13+)
TIM, os. Teatralne 23 (scena kameralna)
17:00 – „Skłodowska. Radium girl”, reż. Agata Biziuk, Teatr Papahema (wiek: 16+)
TIM, os. Teatralne 23 (scena kolorowa)

25.11.2023 (sobota)

12:00 – „Wszystko w głowie”, reż. Julia Szmyt, Teatr Lalek Guliwer
TIM, os. Teatralne 23 (scena kolorowa)
18:00 –"The Clash/Zderzenie" spektakl muzyczny, reż. Stanisław Chludziński, Teatr Ludowy w Krakowie (wiek: 16+) TIM, os. Teatralne 23 (scena kameralna)
Po spektaklu spotkanie z twórcami.

26.11.2023 (niedziela)

10:00 i 12:00 – Daria Sobik „niezgoda.jpg”, reż. Justyna Łagowska, Teatr Zagłębia (wiek: 12+)
(spektakl połączony z warsztatami), TIM, os. Teatralne 23 (scena warsztatowa)
Dyskusja - „Teatr uczestnictwa”
Prowadzenie: Jacek Wakar
17.00 - spektakl muzyczny, reż. Stanisław Chludziński, Teatr Ludowy w Krakowie (wiek: 16+) Spektakl w wykonaniu młodzieży licealnej, uczestników warsztatów literacko-muzyczno-teatralnych

TIM, os. Teatralne 23 (scena kameralna)

3 grudnia 2023 – premiera spektaklu „Tajemnica góry”, reż. Łukasz Zaleski
po spektaklu spotkanie z twórcami

 ---

Kristo Šagor „Trik Patryka”, reż. Mateusz Przyłęcki

To spektakl o otwieraniu się na inność i oswajaniu jej. I nie chodzi tu wyłącznie o niepełnosprawnego brata głównego bohatera. Każda z postaci, z którą rozmawia Patryk, jest w jakiś sposób „inna”. Od każdej z nich Patryk uczy się czegoś nowego. Nowa sytuacja zmusza głównego bohatera do działania. Żeby pomóc swojemu bratu musi opuścić swoją strefę komfortu, przekroczyć swoje granice. Wymaga to od niego odwagi, ale dzięki tej sytuacji Patryk dojrzewa, uczy się – otwiera się na świat, na innych ludzi, zdobywa cenną wiedzę i życiowe doświadczenie. W „Triku Patryka” poruszony jest też temat szkoły. Kiedy Patryk nie może znaleźć odpowiedzi na swoje pytania w domu, szuka ich najpierw w szkole – u kolegów i nauczycieli. To bardzo cenne przesłanie tej historii – szkoła może być miejscem, w którym uczeń czuje się bezpiecznie, a nauczyciele to osoby, którym można zaufać i do których można się udać z prośbą o pomoc.


„Blaski i cienie”, reż. Przemysław Jaszczak

To uniwersalna, pełna mądrości, poezji i humoru opowieść o jasnych i ciemnych stronach ludzkiego życia na różnych jego etapach (dzieciństwo, młodość, dorosłość, starość). O pozornie nieznaczących chwilach, które zmieniają bieg naszych dróg. Twórcy poddają refleksji kluczowe momenty biografii każdego z nas: pierwszy, kolejny, ostatni (pocałunek, krok, sukces, upadek itd.). Przekaz uzupełniają metaforyczne plastyczne obrazy perfekcyjnie wykorzystujące specyfikę i możliwości teatru lalek. Dodatkowo spektakl wzbogaci i uatrakcyjni formuła tworzenia „na żywo” (podczas przedstawienia artystka będzie malowała obraz luźno korespondujący z poruszanymi na scenie kwestiami, w efekcie czego w trakcie każdej prezentacji powstanie jej nowa malarska interpretacja). Polecamy gorąco młodzieży i dorosłym. Do pogodnej refleksji, uśmiechu i uważnego spojrzenia na ulotność czasu.


Agata Biziuk „Skłodowska. Radium girl”, reż. Agata Biziuk

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

 
Zuzanna Bojda „Wszystko w głowie”, reż. Julia Szmyt

Więc może spróbujmy razem odkryć narzędzia, za pomocą których nazwiemy poukrywane w nas emocje. Pomogą nam w tym Cztery Bardzo Różne Osoby, które przypadkowo spotkają się na scenie. Widzą świat inaczej, bo pochodzą z różnych miejsc, mówią w różnych językach i posługują się różnymi zmysłami. Zadajmy sobie pytanie: jak patrzy na świat osoba, która nie widzi wzrokiem? Co myśli i słyszy osoba, która mówi w obcym języku? Ale przede wszystkim – jak to jest, że bez względu na nasze różnice czujemy się podobnie – mamy podobne strachy i radości. Dzięki temu, że wszyscy tak bardzo się różnimy, możemy spróbować spojrzeć na świat z kilku perspektyw i wreszcie zobaczyć siebie – małą drobinkę w wielkim ekosystemie. W spektaklu twórcy i twórczynie wykorzystują technologię binauralną, dzięki której osoby uczestniczące w spektaklu mogą stać się częścią wydarzeń. Na scenie znajdzie się też Głowa, która pomoże nam wejść do świata wyobraźni. Głowa, która milczy, ale wydaje dźwięki. Nazywa się Bezsłowny Narrator. Albo Narratorka. Głowa pamięta wszystkie miejsca, nawet te, w których nigdy nie była i dlatego może o nich śnić. Jak wehikuł zabierze nas w przedziwną podróż.


Tadeusz Pyrczak "SANDBOX - rekonstrukcja"na motywach "Piaskownicy" Michała Walczaka, reż. Błażej Biegasiewicz

Z jakimi wyzwaniami mierzy się rodzic, który wychowuje dziecko w erze internetu? Głównymi bohaterami czytania performatywnego są opiekunowie, którzy zostaną poddani próbie w auto-kompromitującej podróży przez okres dojrzewania w kulturze internetu. Jak rozumieją świat swojego dziecka? Jakie będzie jego przyszłe "ja"? Czy poradzi sobie w tej nowej rzeczywistości? Jakie wyzwania wirtualny świat dzieci rzuca rodzicom? Jakie lęki odsłania? Brak wiedzy, który prowadzi do relacyjnego pesymizmu, nasuwa jedno ważne pytanie - Czy znajdzie się magik, który pomoże w uzdrowieniu rodzinnych więzi i odnalezieniu zaufania do dziecka wchodzącego w dorosłość? 


"The Clash/Zderzenie" spektakl muzyczny, reż. Stanisław Chludziński

Projekt partycypacyjny powstały w porozumieniu z krakowską młodzieżą wchodzącą w dorosłość. Spektakl jest efektem warsztatów z tworzenia teatru muzycznego i jest zbiorem osobistych wypowiedzi uczestników. Zderzenie będzie rozumiane jako starcie z początkami dorosłego życia i wszelkimi przeszkodami jakie powoduje. Młodzi aktorzy będą poprzez różnorodność środków muzycznych i scenicznych opowiadać zarówno o społecznych problemach, z którym zderzają się na co dzień jak i o swoich intymnych, ważnych przeżyciach.

Po spektaklu spotkanie z twórcami. 


Daria Sobik „niezgoda.jpg”, reż. Justyna Łagowska

Historia chłopaka i dziewczyny – zwykłych nastolatków ze zwykłej szkoły. Może znasz tę dziewczynę, albo sama nią jesteś. Może jesteś tym chłopakiem, ale czasem ciężko Ci nim być. Bohaterowie spektaklu wykrzykują swoje marzenia o buncie, opowiadają sobie skrywane dotąd tajemnice, a czasem tylko siedzą i gapią się w okno, jakby na coś czekali. „niezgoda.jpg” to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą Cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty.

 
Amadeusz Nosal „Tajemnica góry”, reż. Łukasz Zaleski

To familijna opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności, poszukiwaniu własnej drogi i zawiłych relacjach dzieci z rodzicami, opowiedziana w konwencji przebojowego horroru i powieści akcji, z dużą dozą humoru, dystansu i wejrzenia w ciepło wzajemnych relacji.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<