Najpiękniejsze piosenki: Pieśni Piwnicy pod Baranami

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 7 grudnia 2023, 18:00

Artystka Piwnicy pod Baranami Agata Ślazyk w koncercie Gdzieś na ulicy nienazwanej… Artystce na scenie towarzyszą: Tomasz Kmiecik i Mikołaj Kostka.

Zaprasza Basia Stępniak-Wilk.

Recital złożony z piwnicznych utworów jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego przez Agatę Ślazyk w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz. Wszystkie pieśni tego koncertu zaistniały na scenie Kabaretu Piwnica pod Baranami. W połowie to utwory stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją m.in. Witkacego, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się też utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Oczy tej małej”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, piwniczny hymn – „Ta nasza młodość”, utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza – m.in. „Pejzaż horyzontalny”, Andrzeja Nowaka „Niebieska patelnia”. „Sonet 49” Williama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego – kompozytora m.in. słynnych „Dezyderatów”, który w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku. Usłyszymy także pieśni, które na piwniczną scenę, wprowadziła sama Agata Ślazyk, a wśród nich kompozycję Tomasza Kmiecika do wiersza Światopełka Karpińskiego „Groteska o grajku i wiolonczeli” – pieśń, z którą Artystka pojawiła się w Piwnicy i z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu.

Piwnica pod Baranami – kabaret, założony w 1956 roku w piwnicach krakowskiego „Pałacu pod Baranami” (Rynek Główny 27) przez Piotra Skrzyneckiego i studentów krakowskich uczelni (m. in. rzeźbiarza Bronisława Chromego czy kompozytora Krzysztofa Pendereckiego); Piwnicę zawsze charakteryzowała różnorodność form: piosenka, monologi i skecze, absurdalne scenki, koncerty jazzowe, wielkie spektakle plenerowe, zawsze w opozycji wobec głupoty i kiczu, zawsze na wysokim poziomie intelektualnym, twórczym, wykonawczym; w latach 60-tych w zespole Piwnicy prezentowali swoje talenty m.in. Ewa Demarczyk, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Wiesław Dymny, Leszek Długosz, kompozytorzy – Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Andrzej Zarycki, scenografowie – Janina Garycka, Kazimierz Wiśniak; w latach 70-tych pojawili się na piwnicznej scenie: Anna Szałapak, Halina Wyrodek, Ola Maurer, Marek Grechuta, Alosza Awdiejew, Jan Kanty Pawluśkiewicz; a w kolejnych latach: Tamara Kalinowska, Ewa Wnukowa, Beata Rybotycka, Zbigniew Raj, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Kazimierz Madej, Krzysztof Janicki. Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk wielkich artystów, osobowości, które tworzyły programy spektakli Piwnicy, jej atmosferę, jej obraz w naszej świadomości, które tworzyły środowisko Piwnicy. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Piwnicy pod Baranami, dziś w Piwnicy występują artyści trzech pokoleń Piwniczan: Tadeusz Kwinta, Czesław Wojtała, Alosza Awdiejew, Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Ewa Wnukowa, Leszek Wójtowicz, Krzysztof Janicki, Rafał Jędrzejczyk, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciek Półtorak, Krzysztof Janicki, Andrzej i Aneta Talkowscy, Jakub Zuckerman, Marek Michalak, a także muzycy: Michał Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Tomasz Kmiecik, Paweł Kuźmicz, Adrian Konarski, Jerzy Odrowąż-Wysocki, Paweł Pierzchała, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki. Piwnica pod Baranami osiągnęła już takie lata, że śmiało mogłaby się znaleźć w księdze Guinessa.

Agata Ślazyk – śpiewająca autorka, wokalistka, artystka Piwnicy pod Baranami, obdarzona nie tylko wyjątkowym, wyrazistym głosem, ale też ogromnym temperamentem scenicznym; laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Festiwalu FAMA w Świnoujściu, Ogólnopolskich Spotkań Młodych Autorów i kompozytorów SMAK w Myśliborzu, zwyciężczyni Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju: od warszawskiej Sali Kongresowej, przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, wszystkie polskie filharmonie, po nową siedzibę NOSPR-u w Katowicach. Z kabaretem odwiedziła Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię, Austrię i Niemcy. Z własnym recitalem odwiedziła z kolei wiele ośrodków polonijnych, występując m.in. w Ognisku Polskim w Londynie, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, Jazz Clubie POSK w Londynie, Rotary Centre For The Art w Kelowna – w Kanadzie, Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga – Kanada, oraz będąc zapraszaną przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton również w Kanadzie (The Yardbird Suite, The Polish Hall) i organizację POLONIA Forum Kultury Polskiej w Karlsruhe w Niemczech. W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album CD „Nie daj się zjeść”. Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu „Alternatywnej listy przebojów” Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana „Znów za długo spałam”, zajęła 5 miejsce w plebiscycie „90 piosenek na 90 lat Radia Kraków”. W październiku 2022 roku wydany został najnowszy album Agaty Ślazyk – CD „Pieśni Piwnicy pod Baranami – Moja historia”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<