TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na wystawę TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki. Wystawa poświęcona jest sztuce w przestrzeni miejskiej Tych i Nowej Huty lat 70. XX w. 

W latach 60. i 70. XX wieku zarówno Tychy jak i Nowa Huta były w pełnym rozkwicie. Dwa nowe miasta zaprojektowane z rozmachem, tak, aby były wydajne, użyteczne i samowystarczalne. Ich twórcy czerpali z wzorców architektury modernistycznej, projektując m.in. szerokie aleje i tereny zielone, kładąc nacisk na tworzenie zdrowego środowiska dla życia ich mieszkańców, ale również przywiązując wagę do estetyki osiedli. 

Nowe koncepcje urbanistyczne budowy osiedli, reformatorskie idee stworzenia nowej estetyki dla miast (z naciskiem na wykorzystanie sztuki do poprawy jakości życia mieszkańców) bardzo szybko przyjęły się w Tychach i Nowej Hucie oraz w całej Polsce. To właśnie wtedy, w surowych przestrzeniach nowo budowanych osiedli, pojawiły się rzeźby, które do dzisiaj intrygują swoją artystycznym wyrazem. Partnerem tych działań były fabryki, przedsiębiorstwa, lokalne władze oraz grupy i stowarzyszenia artystów. Twórcy projektowali formy przestrzenne, a zakłady przemysłowe zapewniały materiały oraz pomoc techniczną w wykonaniu. W całej Polsce możemy spotkać wiele zapomnianych, tajemniczych i niepodpisanych rzeźb w przestrzeniach miejskich. Często nie znamy ich autorów, ani także genezy ich powstania. Od kilku lat, w Tychach i Nowej Hucie, podejmowane są działania w celu ochrony, naukowego opracowania i upowszechnienia wiedzy o rzeźbach plenerowych. Wystawa w Galerii Huta Sztuki wpisuje się w te starania. W ramach ekspozycji opowiemy m.in. o realizacjach rzeźbiarskich w przestrzeni Nowej Huty i Tych – przedstawimy ich autorów (m.in. Stefana Borzęckiego, Antoniego Hajdeckiego, Jerzego Nowakowskiego, Antoniego Porczaka, Józefa Sękowskiego), historię oraz anegdoty. Posłuchamy opowieści artystów o czasach gdy przestrzeń osiedli stawała się galerią sztuki. Zaprezentujemy archiwalne zdjęcia budowy Tych, które przywodzą na myśl fotografie z czasów powstawania Nowej Huty.

Wstęp na wystawę w cenie biletu do galerii.

***
Program towarzyszący wystawie TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki:

 • 19.10.2023, godz. 18.00
  Wernisaż wystawy TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki
  Wstęp wolny           
 • 21.10.2023, godz. 10.00–17.00
  Z wizytą w Tychach
  Prowadzenie: dr Patryk Oczko
  Dwa dni po otwarciu wystawy zapraszamy na wyjazd edukacyjny połączony ze spacerem szlakiem sztuki w Tychach. Oprowadzi nas po nich Patryk Oczko – autor książki „Tychy, sztuka w przestrzeni miasta”, historyk sztuki i archeolog, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Muzealnych w Muzeum Miejskim w Tychach, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Zapisy: nhlab@okn.edu.pl
  Bilety: 60 zł
 • 28.10.2023, godz. 12.00–13.00
  Gościnne oprowadzanie Agaty Małodobry w Galerii Huta Sztuki
  Przy okazji nowej wystawy wracamy do oprowadzań gościnnych kuratorek i kuratorów, którzy mogą świeżym okiem spojrzeć na prace prezentowane w Galerii. Październikowe spotkanie poprowadzi Agata Małodobry – kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Zajmuje się rzeźbą nowoczesną i współczesną, drugą jej fascynacją jest abstrakcja geometryczna. Trudno o lepszą gościnię, żeby porozmawiać o rzeźbach w przestrzeni.
  Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 • 18.11.2023, godz. 12.00–13.00
  Gościnne oprowadzanie Patryka Oczko w Galerii Huta Sztuki
  Tym razem to Patryk Oczko odwiedzi nas w Nowej Hucie. W czasie listopadowego oprowadzania opowie nam m.in. o rzeźbach plenerowych w przestrzeni Tych, ale także o założeniach architektonicznych miasta. 
  Wstęp w cenie biletu na wystawę
 • 25.11.2023, godz. 11.00–13.00
  Warsztaty konstrukcyjne Idealne miasto

  W listopadzie zapraszamy również na warsztaty konstrukcyjne dla dzieci, które poprzedzi wizyta w Galerii Huta Sztuki. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia z budowy Tychów, a następnie sami zmienią się w projektantów i projektantki miasta. Warsztaty prowadzą Barbara Pasterak – edukatorka, pedagożka teatru oraz Dorota Zwolak – architektka, projektantka, edukatorka.
  Zapisy do 24.11.2023 pod adresem: nhlab@okn.edu.pl
  Bilet: 15 zł/osobę
 • 9.12.2023, godz. 12.00–13.00
  Zimowy spacer szlakiem nowohuckich rzeźb plenerowych
  Grudniowy spacer będzie okazją do poznania wybranych realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni Nowej Huty. Przyjrzymy się im i porozmawiamy o nich w zimowej scenerii. Spacer poprowadzi Monika Kozioł, historyczka sztuki, miłośniczka i badaczka sztuk wizualnych w Nowej Hucie.
  Miejsce zbiórki zostanie podane w czasie zapisów. Tego dnia dla uczestników wydarzenia przewidziany jest bezpłatny wstęp do Galerii Huta Sztuki.
  Zapisy do 7.12.2023 pod adresem: nhlab@okn.edu.pl
  Bilet: 15 zł/osobę (w cenie gorąca herbata z sokiem malinowym na zakończenie spaceru)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<