Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 20 października 2023 - niedziela, 7 lipca 2024

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego należy do miejsc wyjątkowych. To przede wszystkim narodowy skarbiec, gdzie przechowywany jest najcenniejszy zbiór polskich monet i medali. Ponadto to jedyna tego rodzaju kolekcja, która przetrwała II wojnę światową niemal bez strat, a dotyczyły one przede wszystkim obiektów złotych, które jako pierwsze padały łupem okupantów lub osób korzystających z wojennych zawirowań.

Najznakomitsze przykłady złotego mennictwa i medalierstwa ze zbiorów MNK można oglądać na wystawie stałej. To jednak nie wszystko, co muzeum może zaoferować w zakresie numizmatów wykonanych w tym kruszcu, stąd pomysł na pokazanie (w liczbie niemal 600 egzemplarzy) obiektów na co dzień nieeksponowanych.

Ważny i wyjątkowy jest także rok otwarcia wystawy, 120 lat temu Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało bowiem jeden z najcenniejszych darów w swojej historii – kolekcję zgromadzoną przez hr. Emeryka Hutten-Czapskiego. Wyróżnia się w niej zbiór numizmatów, liczący 11 tysięcy obiektów, niemający sobie równych wśród zarówno wcześniej, jak i później tworzonych. I to właśnie z kolekcji Czapskiego będzie pochodzić zdecydowana większość pokazanego na wystawie złota oraz wszystkie prezentowane przykłady złotnictwa, odznaczeń i starodruków.

„Poświęcamy tę wystawę nie tylko pamięci ofiarodawców, ale też wyjątkowości złota – przekutego tutaj na niejednokrotnie znakomite i zachwycające dzieła sztuki – kruszcu będącego obiektem niemal powszechnego pożądania, najczęściej przykuwającego uwagę zwiedzających i budzącego zrozumiałe emocje. Rzadko zdarza się osoba odporna na magię złotej monety, jej blask, specyficzne, kojarzące się ze słońcem ciepło, a także przyjemny budzący zaufanie ciężar” – podkreślają organizatorzy.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<