Dzieło. Artysta. Konserwator. Wizualna prezentacja prac konserwatorskich

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 24 października 2023 - niedziela, 7 stycznia 2024

W przestrzeni dziedzińca Muzeum Książąt Czartoryski można obejrzęć  pokaz Dzieło. Artysta. Konserwator. Jest to cyfrowa prezentacja, przygotowana na podstawie dokumentacji prac konserwatorskich, wykonanych w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. Podczas jego realizacji w latach 2017- 2020 w pracowniach Muzeum Narodowego w Krakowie poddano konserwacji ponad 900 obiektów, które dzisiaj można podziwiać na ekspozycji  w budynku Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Z licznych zakonserwowanych obiektów do prezentacji wybrano dzieła o kluczowym znaczeniu dla kolekcji, zróżnicowane pod względem technologicznym, reprezentujące malarstwo obce dawnych mistrzów, malarstwo polskie oraz rzemiosło artystyczne. Odkrywamy sekrety warsztatu artystów - autorów znanych i anonimowych twórców. Ukazujemy stan zachowania zabytków i przybliżamy tajniki pracy konserwatorów muzealnych, poszczególne etapy działań, które wpłynęły na ostateczny wygląd eksponowanych obiektów na wystawie. Jednym z celów konserwacji było zatrzymanie procesów degradacji w materiałach wrażliwych np. tkaninach, obiektach papierowych. Duże znaczenie miała stabilizacja podłoży drewnianych, płócien, przywrócenie dziełom, w miarę możliwości pierwotnych walorów estetycznych. Prezentacje podkreślają złożoność przeprowadzanych zabiegów konserwatorskich, przedstawiamy także wyniki interdyscyplinarnych analiz i badań naukowych z dziedziny fizyki, chemii, historii sztuki.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<