Fryderyk Kądziela. Suburbia

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 13 października 2023, 18:00 - sobota, 9 grudnia 2023

Galeria Olympia zaprasza na wyprawę do świata artysty, który „w swoich malarskich pracach posługuje się konsekwentnie paletą barw, przy pomocy której przenosi nas w środowisko życia zoe asocjującego z witalnością i trwaniem, by równocześnie poruszyć strunę melancholii, której bliżej jest do ludzkiej dekadencji”. 

Fryderyk Kądziela maluje z wyobraźni, którą karmi mitologią, średniowiecznymi bestiariuszami i pop kulturą. Każde życie jest wcielone. Postaci – monstra i dziwadła – zapełniające powierzchnię malarską kreowaną przez artystę z początku nieoswojone wzbudzają lęk, lecz przy wnikliwszym spojrzeniu stają się sympatyczne. Artysta wykorzystuje klasyczną technikę malarstwa olejnego. W swoich pracach posługuje się konsekwentnie paletą barw, przy pomocy której przenosi nas w środowisko życia, witalności i trwania, by równocześnie poruszyć strunę melancholii, której bliżej jest do ludzkiej dekadencji. „Na płaszczyznach płócien i tablic malarskich artysty malarza Fryderyka Kądzieli pojawiają się dziwnie zbudowane organizmy żywe. Monstra? Nie są to jednak żadni obcy. Potwory dostępne są, jak wszystko inne, w ikonosferze internetowej sieci, która jest dla kultury popularnej najlepszą patronką. W tym środowisku bestie przybierają nowe kształty i zyskują uproszczone znaczenia. Zredukowane są do funkcji straszenia i bycia nośnikiem zła. Jak każda inna osoba, w Internecie szuka i znajduje też artysta, ale z jakiego jeszcze poza cyberkulturą rezerwuaru czerpie?” – pisze Olimpia Maciejewska.

Fryderyk Kądziela urodził się w 1994 r. w Tarnowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Finalistą Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, Biennale Sztuki Via Carpatia 2021 oraz konkursu Szkic ma moc 2021. Zajął 21. miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2022. Jest malarzem i twórcą obiektów. W praktyce artystycznej interesuje go to co dziwne i obce, miejsca liminalne, antyświaty, monstra, ich zmieniające się wizerunek i rola w kulturze i sztuce. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<