XVIII Krakowska Jesień Jazzowa

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 19 października 2023 - niedziela, 29 października 2023

Międzynarodowy festiwal organizowany od 2006 roku na krakowskim Kazimierzu przez Fundację Dom Kultury Alchemia i Klub Alchemia, który ma na celu prezentowanie fenomenu współczesnej muzyki improwizowanej. Podczas czterech koncertów tegorocznej edycji usłyszymy duety Michała Górczyńskiego i Jakuba Gucika oraz Dominika Strycharskiego i Grzegorza Tarwida, projekt Song of the Black Crane Rafała Mazura oraz występ zespołu Edition Redux Kena Vandermarka.

Program XVIII Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Górczyński/Gucik – Roboty w lesie
20 października, godz. 20.00

Koncertową część KJJ rozpoczniemy od prezentacji polskiej sceny improwizowanej i projektu „Roboty w lesie” Michała Górczyńskiego, któremu towarzyszyć będzie wiolonczelista Jakub Gucik.

Jak mogą zabrzmieć „Roboty w lesie”? Poruszenie robota a poruszenie liścia zakończone drżeniem wiolonczeli, krok maszyny a szum trzcin podkreślony powietrzem z klarnetu kontrabasowego.

Robot umieszczony wśród drzew jest symbolem sublimacji, a jego umiejętność preparowania świeżej przestrzeni może być kiedyś przyczynkiem do badania procesu improwizowania i poszerzania spektrum możliwości ekspresyjnych robotycznej choreografii.

Gra Michała Górczyńskiego na klarnetach i Jakuba Gucika na wiolonczeli jest połączeniem, próbą dialogu z dźwiękami wytwarzanymi przez podstawowy ruch robotów Legomindstorms i Wowee zarejestrowany w okolicznościach przyrody.

Zanurzenie tych wspólnych improwizacji w przestrzeniach natury ma na celu odczarowanie niedoskonałości mechanicznych gestów do poziomu leśnego szelestu, szumu, ćwierkania, skrobania.

  • Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy, koncepcja formy, video
  • Jakub Gucik – wiolonczela
  • Roboty Legomindstorms i Wowee

--

Mazur/Kim/Grzywacz – Song of the Black Crane
22 października, godz. 20.00

W niedzielny wieczór w Alchemii Rafał Mazur zaprezentuje projekt specjalny -„Song of the Black Crane”. Będzie to komprowizacja autorstwa Mazura na trzech instrumentalistów i pejzaż dźwiękowy inspirowana tradycyjną sztuką koreańską.

Artyście grającemu na akustycznej gitarze basowej towarzyszyć będą Jihye Kim, grająca na tradycyjnych bębnach koreańskich, oraz posługująca się głosem Marta Grzywacz. Koncert wpisuje się w jedną z ważniejszych idei festiwalu – kreowanie artystycznych zdarzeń pomiędzy artystami pochodzącymi z różnych krajów.

Jihye Kim – koreańska bębniarka i kompozytorka zajmująca się tradycyjna muzyką koreańską, muzyką współczesną oraz muzyką imrpowizowaną. Dzięki współpracy z CKK w Warszawie będzie rezydentką tegorocznej edycji KJJ

Marta Grzywacz  — mezzosopran –  od 2013 jest związana z Hashtag Ensemble, kolektywem wykonującym muzykę współczesną. Efektem współpracy z częścią zespołu są dwie płyty z muzyką improwizowaną: “Visegrad Songs” (2015, Requiem Records) oraz “Witkacy” (2018), będącą zapisem koncertu, odbywającego się w ramach cyklu Partytury fotograficzne. Od początku istnienia zespołu aktywnie działa również na polu edukacji kulturalnej najmłodszych, angażując się jako wykonawca i animator podczas koncertów dla dzieci organizowanych w Centrum Sztuki Współczesnej.

Rafał Mazur – muzyk, filozof, pisarz. Gra na akustycznej i elektrycznej gitarze basowej. Wypracował zaawansowane i indywidualne podejście do swojego instrumentu jak też do improwizacji, w którym brzmienie, rozbudowana technika i gest lekko i po mistrzowsku łączą się podczas występu. Artysta koncertował w klubach i na festiwalach w Europie jak też w Chinach, Południowej Korei czy Japonii. Aktualnie współpracuje z takimi artystami jak m.in.: Agustí Fernández, Liudas Mockunas, Martin Küchen, Vasco Trilla Artur Majewski, Peter Ole Jørgensen, Mikołaj Trzaska, Zlatko Kaucic, Lotte Anker, Lisa Ullen, Frederic Blondy, Charlotta Hug, Raymond Strid, Keir Neuringer, François Carrier, Michel Lambert, Barry Guy, Mats Gustafsson, Loelle Leandre.

Głównym polem zainteresowania Mazura jest kolektywna, jak i solowa improwizacja. Uważa on daoizm za mocną bazę do wzbogacenia improwizatorskiej postawy. Jest twórcą warsztatu spontanicznej improwizacji bazującej na daoistycznej strategii działania w nieoczekiwanych sytuacjach. Jest również filozofem akademickim, w którego obszarze badań znajdują się m.in. filizofia improwizacji, chińska daoistyczna filizofia, chińska filizofia sztuki.

W pracy doktorskiej realizował program badawczy dotyczący daoistycznych strategii działania używanych w praktyce „swobodnej ekspresji” – metodzie artystycznej kreacji stosowanej w kręgu wenren, i możliwości zastosowania tych strategii w praktyce swobodnej improwizacji.

Jest autorem książki filozoficznej  „The Great Tone has no sound. Daoist philosophical sound practice in the context of selected trends in contemporary art and philosophy”, bajki bazującej na chińskiej filozofii „Powrót na Wielką Górę” oraz wielu prac naukowych i filozoficznych esejów.

Wydał płyty w najważniejszych free jazzowych wytwórniach: Clean Feed, No Business Records, Relative Pitch, Fundacja Słuchaj i FMR Records, ale jego głównym wydawnictwem pozostaje Not Two Records.

Nagrał płyty z takimi artystami jak: Agustí Fernández,  Martin Küchen, François Carrier i Michel Lambert, Mikołaj Trzaska i Peter Ole Jørgensen. Z okazji 20. rocznicy pracy twórczej jako improwizator, bazując na swoich koncepcjach artystycznych i filozoficznych, przygotował projekt solowy – komprowizacja (kompozycja dla improwizatora), z elektryczną gitarą basową nawiązującą do muzyki rockowej, swobodnej improwizacji i słuchania jako praktyki poznawczej pt. „The Great Tone has no sound – Da Yin Xi Sheng (Laozi – Daodejing)”. W projekcie tym Mazur bada słuchanie jako praktykę poznawczą opartą na filozoficznej taoistycznej koncepcji muzyki łączącej tradycyjne chińskie i współczesne teorie z działaniami dźwiękowymi i ciężkimi rockowymi wibracjami.

--

Grzegorz Tarwid / Dominik Strycharski Duo
28 października, godz. 21.00

Znakomici, kreatywni i nieustannie poszukujący artyści stworzą muzykę będącą połączeniem brzmienia fletów blokowych, fortepianu i subtelnej elektroniki. Przestrzeń wypełniona przez akustyczne brzmienie fletów i fortepianu operujących w rejestrach współczesnej kameralistyki sprzyjać będzie koncentracji na ekspresji i wyrazistości.

Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta.  Laureat Paszportu Polityki 2021. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej.

Nagrał ponad 35 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo.

Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Współpracował a takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Joellle Leandre, Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek, Barbara Drążkowska.

Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów takich twórców scenicznych, jak Paweł Łyska, Bartosz Szydłowski, Michał Zadara, Paweł Świątek, Wojtek Klemm, Katarzyna Raduszyńska, Jan Peszek, Anna Badora, Wojtek Urbański, Kuba Roszkowski i wielu innych.

Spektakle z jego muzyką grane są w całej Polsce, i za granicą. W 2019 premierę miał kreatywny dokument Symfonia Fabryki Ursus w którym jego muzyka pełni ogromną rolę. W 2020 premierę na Docs Against Gravity miał  film „Jeszcze Zdążę” z muzyką Strycharskiego. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro-ambient.

Jest twórcą jedynego na świecie dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów.

Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.

--

Koncert finałowy: Edition Redux
29 października, godz. 20.00

Bohaterem wieczoru będzie Ken Vandermark ze swoim najnowszym zespołem Edition Redux, który współtworzą: pianista Erez Dessel, grająca na tubie Beth McDonald oraz perkusistka Lily Finnegan.

Skład ten jest uzupełnieniem zespołów cieszących się międzynarodowym uznaniem, do których należą The Vandermark 5, FME, The Resonance Ensemble, The Territory Band, Made To Break i Marker.

Oprócz Vandermarka, który gra z grupą na saksofonie i klarnecie, w skład kwartetu wchodzą artyści reprezentujący kolejną falę chicagowskiej kreatywnej sceny muzycznej.

Muzyka Edition Redux obejmuje zakres zainteresowań i wpływów Vandermarka, włączając eksperymentalny jazz AACM, różne szkoły muzyki improwizowanej z Anglii, Holandii i Niemiec, post-punk, Tropicalia, dub i funk.

  • Ken Vandermark – saksofon tenorowy, klarnet Bb
  • Erez Dessel – piano
  • Beth McDonald – tuba
  • Lily Finnegan – perkusja

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<