88 Wincenty Kućma

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 5 października 2023, 18:00 - niedziela, 29 października 2023

W Pałacu Sztuki w Krakowie obejrzymy najnowsze prace krakowskiego artysty, Honorowego Profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

„Tytuł wystawy może sugerować wystawę o charakterze retrospektywnym, niemniej artysta aktywnie pracuje tworząc rysunki, akwarele, witraże i rzeźby – ten pokaz zaprezentuje aktualną twórczość Wincentego Kućmy.
Osiemdziesiąt osiem lat przeplata się z różnymi ideologiami i wydarzeniami, które przynosiły dobre i złe zmiany. Te doświadczenia zapisują, zadrapują pamięć i wrażliwość. Tworzą osobliwą fakturę. Dosłowna żarliwość myśli twórczej sięga po ogień, jako najbardziej adekwatne narzędzie. Wypala resztki poszarpanej struktury. Pozostawia bez atrybucji relikty mijającego świata. Niszczy i spopiela, a być może wypala i oczyszcza. Czy jest to bolesna diagnoza, czy nadzieja odrodzenia? Być może we współistnieniu tych odczuć kryje się równowaga przemian. Dla artysty miniaturowy rysunek i wielkoformatowa realizacja sakralna są takim samym polem zmagań. Są szansą na dotknięcie czegoś nieuchwytnego. Otwartość tych niejednoznacznych dzieł zaprasza do uzupełnienia ich naszą własną interpretacją.
Prezentowane prace, pochodzące z kilku minionych lat, ukazują wielowątkowy i spójny obszar poszukiwań artystycznych. Codzienny impuls artysty do szukania nurtujących odpowiedzi na pytania o naturę, sens i kondycję otaczającego świata zaprasza do współdzielenia tych pragnień. Niezależnie od przyjętej konwencji formalnej i tematycznej, czy jest to sztuka sakralna, pejzaż, czy abstrakcja, wszędzie wyczuwalny jest ten niezmienny niepokój.
Wystawie będzie towarzyszył album (208 stron) wydany w twardej oprawie z refleksjami prof. Wincentego Kućmy z wielu lat twórczości i działalności dydaktycznej w ASP w Krakowie. (Zbigniew Prokop – kurator wystawy)

Wincenty Kućma urodził się w 1935 roku w Zbilutce na Kielecczyźnie. W latach 1957–1962 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, w pracowni prof. Wandy Ślędzińskiej. W 1967 roku rozpoczął pracę dydaktyczno-naukową w krakowskiej ASP, gdzie do momentu przejścia na emeryturę (w 2000 roku) kierował Pracownią Przestrzeni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego, a 19 maja 2015 roku tytuł Honorowego Profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Równolegle prowadził i nadal prowadzi działalność artystyczną z zakresu projektowania i realizacji rozwiązań pomnikowych, wnętrz sakralnych oraz przestrzeni urbanistycznych, a także w zakresie rysunku, medalierstwa i małych form rzeźbiarskich.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<