VI Noc Poezji Migowej

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 7 października 2023, 17:30

VI Noc Poezji Migowej to wydarzenie z cyklu Krakowskie Noce, podczas którego poezję w języku polskim połączymy z poezją języka migowego. Okazja jest nieprzeciętna – w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej: poetki, eseistki, tłumaczki, laureatki literackiej Nagrody Nobla.

Poza poezją autorki, deklamowaną i tłumaczoną na polski język migowy (PJM) pojawi się również autorska poezja migowa* oraz warsztat jej tworzenia, a także wyjątkowy pokaz pantomimicznej formy Visual Vernacular bezpośrednio związanej z kulturą Głuchych.

Spotkanie podzielone będzie na kilka części:

  • Krótki wykład o życiu i twórczości Szymborskiej. Wykład w polskim języku fonicznym przetłumaczony będzie na język migowy.
  • Warsztat podstaw tworzenia poezji migowej.
  • Warsztat prowadzony będzie w całości w języku migowym, ale przetłumaczony zostanie symultanicznie na foniczny język polski.
  • Prezentacje wybranych wierszy Szymborskiej w interpretacji artystycznej w języku migowym.
  • Pokaz poezji migowej i teatralnej formy Visual Vernacular**.

W trakcie przerwy kawowej planujemy niewielki poczęstunek oraz czas na integrację i dyskusję osób uczestniczących.

Spotkanie tłumaczone z/na PJM.

Tłumaczki: Marzena Kasperska, Irena Piecha

Podczas wydarzenia powstanie fotorelacja, a część stworzonych fotografii zostanie wydrukowana i wejdzie w skład wystawy, którą przez kolejne dwa tygodnie będzie można zobaczyć w siedzibie Centrum Kultury Podgórza.

---

*Poezja migowa znacząco różni się od poezji znanej osobom posługującym się językiem werbalnym, istnieje kilka jej rodzajów np. poezja kształtu, poezja liczbowa, poezja ABC, poezja imienne etc.

**Visual Vernacular (VV) jest teatralną formą ekspresji, opowieścią wykorzystującą ruchu ciała, ikoniczne znaki, gesty, mimikę etc. W skład VV wchodzą elementy poezji migowej oraz formy mime. Jest rodzajem sztuki, dla której inspiracją są kino, komiksy, gry wideo oraz życie codzienne.

Wydarzenie organizowane jest w ramach 13. edycji Nocy Poezji 2023 i finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<