Międzynarodowy Tydzień Bliskości

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 3 października 2023 - piątek, 6 października 2023
Międzynarodowy Tydzień Bliskości to festiwal wspierający i upowszechniający ideę rodzicielstwa bliskości oraz odpowiedzialnego, ekologicznego stylu życia. W programie: warsztaty, wykłady, spotkania i spektakl dla osób spodziewających się dziecka oraz dla rodziców dzieci do lat 3. Spotkania poprowadzą: Wanda Hałuniewicz, Maciej Kampa, Wioletta Szuba, Martyna Lechman, Teatr „Chrząszcz w Trzcinie”.

W PROGRAMIE:

3 X / Bliskość, która wspiera - rozmowy wokół noszenia, chust i nosideł? / 10:00-12:00

Spotkanie chustowe. Prowadzenie Wanda Hałuniewicz

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl
Zapraszamy na spotkanie chustowe osoby zainteresowane noszeniem dzieci w chustach i nosidłach. Podczas spotkania porozmawiamy o chustach, bliskości i rodzicielstwie. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej na temat nosideł, wiązań, chust. Zachęcamy także, by przynieść własne chusty czy nosidła, podzielić się doświadczeniem z innymi. Zapraszamy każdego, zarówno osoby długonoszące, jak też osoby, które chciałyby dopiero zacząć.
Wanda Hałuniewicz - Certyfikowana Doradczyni noszenia ClauWi (od 2010r.), instruktorka masażu Shantala, masażystka, wspiera kobiety w przygotowaniu do porodu oraz w połogu - jest Instruktorką hipnorodzenia czyli porodu w relaksie, od listopada 2022r. wolontariuszka (Strażniczka) Fundacji Rodzić po Ludzku
 
4 X / 10.00-12.00

Tak trzymaj, okiem taty fizjoterapeuty.

Prowadzenie: Maciej Kampa

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl
Spotkanie dla rodziców, opiekunów i opiekunek dzieci dla dzieci do 3 miesiąca życia i osób spodziewających się dziecka. Opowieść o tym jak nosić, wspierać i transferować małego człowieka
Maciej Kampa, mgr fizjoterapii, Dyplomowany Terapeuta PNF, Watsu Practicioner
 
5 X / 10.00-12.00

Ćwiczenia z uważności.

Prowadzenie: Martyna Lechman

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl
Zapraszamy na zajęcia, podczas których porozmawiamy chwilę o uważności, jak ją rozumiemy, w jaki sposób przejawia się w naszym życiu, albo w jakim nie przejawia, czy wydaje nam się interesująca. A następnie spróbujemy wspólnie, w wyjątkowych warunkach obecności dzieci, popraktykować ją wykonując kilka prostych ćwiczeń, które, być może staną się inspiracją do własnych poszukiwań. Część ćwiczeń spróbujemy, o ile będzie taka możliwość, wykonać pisemnie, dlatego miejcie, proszę, ze sobą zeszyty i długopisy, Postaramy się przyjrzeć naszym myślom, refleksjom, doświadczeniom, zatrzymać się w nich i część z nich przelać na papier. Będziemy pracować w rytmie slow, z czułością dla siebie i pojawiających się myśli, bez oceniania i cenzurowania. Ćwiczenia są świetnym wstępem do regularnej praktyki uważnego pisania, czytania czy prowadzenia dziennika uważności.
Martyna Lechman, autorka dramatów, adaptacji i scenariuszy teatralnych do spektakli dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży w teatrach w całej Polsce, a także tłumaczka literatury głównie dramatycznej. Od siedmiu lat prowadzi zajęcia kreatywnego pisania oraz teatralne. Prywatnie fascynatka jogi, życia w trybie slow oraz szeroko pojętej uważności.
 
 5 X / 17:00-19:00

Ja w emocjach... czyli emocje, relacja, więź - warsztat dla rodziców, opiekunów i opiekunek dzieci.

Prowadzenie: Wioletta Szuba

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl

Ze względu na specyfikę zajęć, prosimy by w zajęciach uczestniczyły osoby dorosłe.

Celem warsztatów jest przybliżenie się do tematu przeżywania emocji, wyrażania ich i komunikowania. Czy mówienie dzieciom o naszych emocjach jest ok? Co mówić, a czego nie mówić, by dziecko czuło się bezpiecznie? Jak budować relację? Czy należy być konsekwentnym? Jak trzymać granice?

Czego my potrzebujemy, a czego potrzebuje nasze dziecko, by stworzyć bezpieczną więź?

Czego potrzebowalibyśmy od instytucji, by mogły realnie wesprzeć nasze potrzeby dotyczące macierzyństwa i zajęcia się sobą?

To pytania, na które odpowiemy sobie podczas warsztatu w Tygodniu Bliskości.
Wioletta Szuba - trenerka dramy, arteterapeutka, pedagożka. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Terapii przez Sztukę, Studiów Podyplomowych z Arteterapii na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, a także Szkoły Trenerów Dramy Drama Way oraz Kursów Teatru Forum oraz Teatru ze Społecznością Drama Way. Od kilku lat prowadzi warsztaty z zakresu profilaktyki dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla kadr pedagogicznych, kursy dramy, kursy Teatru Forum oraz warsztaty rozwojowe. Założycielka firmy edukacyjnej Karimba Teatr Drama Arteterapia, współautorka programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, w tym programu rekomendowanego z obszaru promocji zdrowia psychicznego „Poruszające Bajki o Emocjach”. Współzałożycielka Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek, w której realizuje i koordynuje projekty edukacyjne, rozwojowe, wspierające różne grupy społeczne.
 
6 X / 11.00-12.00

Spektakl BAM! BAM! w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie - zapraszamy najmłodszych na spektakl przyjazny sensorycznie

Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl
„Bam–bam” to spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 4 lat.

Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Z zagadnień dydaktycznych uwzględnia: sekwencje, podstawowe kolory i liczebniki od 1 do 4. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. „Najnajami” nazywa się w teatrze najmłodsze dzieci, od 1 do 5 lat, które najprawdopodobniej mają styczność z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich mają zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w świat teatralnej umowności. Inna dramaturgia oddziałuje nie tylko na zmysł wzroku i słuchu, ale także na dotyk, zapach, nawet smak. Zanika wyraźna granica scena – widownia. Nie ma też typowej dla teatru ciemności. Akcja jest dostosowana do możliwości i zainteresowań widzów. Spektakle najnajowe obserwują i odkrywają świat wraz z dzieckiem i na dziecięcych zasadach.

Teatr Chrząszcz w Trzcinie to inicjatywa artystyczna założona w 2013 r. w Rabce-Zdroju przez optymistów, którzy wierzą w ambitny teatr dla dzieci. Oparty na teatrze formy, zakorzeniony w teatrze lalek, tworzony jest przez profesjonalistów: aktorów, lalkarzy, plastyków, muzyków i pedagogów. Stara się dzieci rozumieć i mówić ich językiem. Wyróżnia go szczególna dbałość o warstwę plastyczną przedstawień, przywiązywanie dużej wagi do animacji lalką i muzyka grana na żywo.
 
Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc., która propaguje noszenie dzieci w chustach, miękkich nosidłach czy po prostu w ramionach rodziców. Na całym świecie i w Polsce w czasie Międzynarodowego Tygodnia Bliskości organizowane są wykłady, warsztaty i akcje mające na celu promocję bliskości między dzieckiem a dorosłym.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<