Spotkanie z prof. Markiem Abramowiczem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 28 września 2023, 18:00
Spotkanie z prof. Markiem Abramowiczem poświęcone będzie jego książce – Między Bogiem a prawdą. Metafizyczne przygody roztargnionego profesora.
 
Między Bogiem a prawdą to napisana z talentem literackim i rzadko spotykaną erudycją opowieść o drodze naukowej profesora Marka Artura Abramowicza, a przede wszystkim o nierozerwalnym dla niego splocie fizyki z wiarą. Pisząc o nauce, autor nie waha się przed użyciem w jej kontekście takich słów jak „metafizyka”, „transcendencja” i wreszcie: „Bóg”. Nie tylko klarownie opisuje trwające od wieków na ten temat dyskusje, z polemiczną pasją tropi gazetowe uproszczenia i intelektualne mody, ale też jasno i odważnie formułuje własne stanowisko.
Dlaczego nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy subiektywną wiarą w Boga a obiektywną wiedzą, jaką oferuje współczesna nauka? Czy fizyka ma prawo rozważać metafizyczne aspekty rzeczywistości, a może wręcz powinna to robić? Co oznacza fenomen antropicznie wyregulowanego Wszechświata?
Książka profesora Abramowicza jest też dowodem na to, że o fizyce i niezwykle złożonych zagadnieniach można opowiadać lekko i z poczuciem humoru – jak w rozdziale o kosmicznych polskich pączkach i szczupłych dyskach. Pojawią się w niej takie pojęcia jak macierze i tensory – czyli odrobina konkretu matematycznego dla miłośników nauk ścisłych. Humaniści z kolei docenią to, jak zajmująco i pięknie można pisać o działaniu 2 + 2 = 4.
Opis organizatorów

Prof. Marek Abramowicz jest wybitym astrofizykiem, ale swoją autobiografię tylko w części poświęcił zawodowej miłości swojego życia. Ważne miejsce zajmuje w niej również zagadnienie styku wiary i nauki – temat, który prof. Abramowicz podejmował do tej pory jako publicysta i autor szeroko komentowanych przez ważne osobistości świata filozofii, teologii i nauk ścisłych artykułów prasowych. W rozmowie z Bogdanem Zalewskim będzie to jeden z najistotniejszych wątków dyskusji, choć na pewno nie jedyny.

Rozmowę poprowadzi Bogdan Zalewski (RMF FM).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<