AST: Anioły w Ameryce

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Nowy sezon Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie rozpoczyna premierowym przedstawieniem dyplomowym studentek i studentów IV r. Wydziału Aktorskiego „Anioły w Ameryce” w reżyserii Michała Borczucha.

Wielkie miasto, porośnięte chwastem, ale kwitnącym. Pełne świateł i muzyki sale balowe. Pomieszanie płci. Rasa, gust i historia obalone. Taką wizję raju snuje jeden z bohaterów „Aniołów w Ameryce” Norman „Belize” Ariaga. Ameryka lat 80. jest jednak daleka od tego wyobrażenia. To świat pełen nierówności, walki o prawa mniejszości, świat przemian społeczno-politycznych, osamotnionych ludzi
i szalejącej epidemii AIDS.

- Świat „Aniołów w Ameryce” to epicka opowieść o mrocznych czasach epidemii AIDS. Ale tutaj mrok ma smak i zapach, kolor i dziwny blask. Rozpaczy zawsze towarzyszy ekstatyczna radość. Życie w ciągłym ruchu. Wbrew śmierci, wbrew społecznej nietolerancji i niesprawiedliwości – mówi o spektaklu reżyser.

W wielokrotnie nagradzanym dramacie Tony'ego Kushnera problemy, z którymi borykały się Stany Zjednoczone połowy lat osiemdziesiątych, stały się punktem wyjścia dla znacznie szerszych rozważań. Rozważań, które okazują się aktualne bez względu na czas i miejsce.

- Dla pokolenia dzisiejszych dwudziestolatków historyczne tło może być strange (wiemy już, że epidemię AIDS można zatrzymać, mamy profilaktykę, PrEP i zaawansowane leki), ale jak w Stranger Things” w Aniołach” Kushnera to miłość i pożądanie napędzają najbardziej irracjonalne przemiany. Sprawiedliwość wygrywa. Zło zostaje ukarane. Mamy tutaj dwóch herosów dobrego (Prior Walter) i złego (Roy M. Cohn), którzy mierzą się z najczarniejszą z nocy. Mamy też zwykłych ludzi, wierzących i niewierzących, podejmujących często impulsywne decyzje, które prowadzą ich do odkryć co do siebie samych i świata, który tętni dookoła. Kim jesteś? Kogo kochasz? Czy potrafisz wybaczyć? Jako kto umrzesz?

Nie trzeba uwspółcześniać tej sztuki w teatrze, żeby wybrzmiała jej bolesna aktualność, tutaj w Polsce w 2023 roku.  Nietolerancja i uprzedzenia trzymają się u nas mocno. Dla młodych aktorek i aktorów to wyzwanie wejść w odległy świat, który nagle staje się bardzo bliski, prywatny. Patrząc na próby myślę, że to doświadczenie może ich przerażać i zachwycać jednocześnie. A zagadki tekstu Kushnera najlepiej sprawdzić na własnej skórze, przez pot i łzy.  Nie trzeba ich rozwiązać wystarczy je poczuć – mówi Michał Borczuch.   

Tony Kushner „Anioły w Ameryce”

  • Reżyseria: Michał Borczuch
  • Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
  • Scenografia, kostiumy i światła: Dorota Nawrot
  • Muzyka: Bartosz Dziadosz
  • Piosenki „Antarktyda I” i „Antarktyda II”: Zofia Justyńska, Denis Kudijenko, Marek Puchowski
  • Asystentka i asystent reżysera: Eugenia Balakireva (III r. WRD), Bartłomiej Juszczak (V r. WRD)

OBSADA:

JOSEPH PORTER PITT (JOE) / GŁOS ORINA – Maciej Kamiński
JOSEPH PORTER PITT (JOE) / ESKIMOS / GŁOS OJCA MORMONA – Kacper Kujawa
HARPER AMATY PITT / MARTIN HELLER – Zofia Justyńska

ROY M. COHN* – Michał Badeński
LOUIS IRONSON – Jakub Żółtaszek
PRIOR WALTER / MĘŻCZYZNA W PARKU / GŁOS KALEBA – Marek Puchowski

HANNAH PORTER PITT/ ETHEL ROSENBERG* / RABBI IZYDOR CHEMELWITZ / HENRY – Polina Chabatarova
BELIZE / MR ŚCIEMNIACZ – Denis Kudijenko
ANIOŁ / EMILY / MATKA MORMOŃSKA / KOBIETA Z BRONXU – Wiktoria Karbownik

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<