Noc Poezji 2023

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 6 października 2023 - niedziela, 8 października 2023
13. edycja Nocy Poezji w Krakowie  odbędzie się pod hasłem Milczenie i cisza w poezji.
 
Podczas tegorocznej Nocy Poezji organizatorzy zachęcają, by porozmawiać o tym, co między słowami, o ciszy w poezji i o milczeniu.
 
Są różne rodzaje ciszy. Różne formy milczenia. Ktoś powiedział, że jest milczenie, które zabija słowa i milczenie, które mowy „nie gasi; jest mowa, która zabija ciszę, i taka, która się ciszy nie boi”. Cisza nieraz jest wymowniejsza niż krzyk. Bardziej boli, bardziej dotyka, ma większą moc. Czy rzeczywiście – jak twierdził Artur Schopenhauer – „Sztuka milczenia jest większa niż sztuka mówienia”? Porozmawiajmy o milczeniu, „(…) w którym zawarte są wszystkie /nadaremne słowa; / nieme obłoki,/ oddechy, spojrzenia (…)”. Zanurzmy się w ciszy liter, w tym co niosą – w myślach i przemyśleniach.
Świętujący w tym roku 80. urodziny wybitny polski i krakowski poeta Ryszard Krynicki „poeta milczący”, mając ogromną świadomość ograniczenia jakim jest więź z językiem, z mową, uważa milczenie za swoją ojczyznę: „wiem, że nawet na wygnaniu / pozostanę w tobie, mowo" – pisze – „Jesteś moją jedyną ojczyzną milczenie", „jesteś moją ojczyzną, ciszo,/ krzycząca/ martwymi językami”.
Czy milczenie to brak nadziei na komunikację w dzisiejszym świecie? A może świadomość samotności w tłumie zagubionych w swoich telefonach i komunikatorach ludzi, żyjących obok siebie? Czy cisza to efekt braku płaszczyzn do rozmowy? A może ślad konfliktu idei albo pokoleń?
Cisza to przestrzeń, w której możemy doświadczać refleksji, to przestrzeń, której bardzo nam brakuje. Żyjąc w świecie chaosu informacyjnego, w natłoku cudzych słów i liter, zagłuszamy siebie, odtrącamy własne myśli. A potrzebujemy ich jak nigdy! Poczucie zagubienia i chaosu, braku przynależności, jest tak powszechne w dzisiejszym świecie.
 
Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, mistrzyni „poezji w ryzach”, nieprzegadanego wiersza, który pozostawia nam wiele treści „pomiędzy”. W programie znajdą się projekty nawiązujące do twórczości Noblistki.
 
Program wydarzeń: [klik]

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<