Konstelacje artystyczne Juana Soriano

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 września 2023, 18:30

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Księżyc i bestiarium Juana Soriano, którą można zwiedzać w sali wystawowej Instytutu Cervantesa w Krakowie, Instytut zaprasza na premierę katalogu wystawy.

W prezentacji katalogu wezmą udział ambasador Meksyku w Polsce, JE Juan Sandoval Mendiolea, prezes Fundacji Juana Soriano, Marek Keller oraz Ilia Galán, profesor estetyki i teorii sztuki na Uniwersytecie Carlosa III w Madrycie, autor tekstu Lunatyczne stwory Juana Soriano albo poezja zaklęta w bryle zamieszczonego w publikacji. Spotkanie odbędzie się w języku w hiszpańskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Rozmowa, którą poprowadzi Beatriz Hernanz Angulo, będzie dotyczyć relacji i przyjaźni Juana Soriano ze współczesnymi mu intelektualistami i  artystami w Meksyku i Europie, jego niezwykłej kreatywości i osobowości, która odcisnęły głęboki ślad na kulturze jego kraju, a także znaczeniu rzeźbiarskiego bestiarium Soriano, które możemy podziwiać w Krakowie.

Ze względu na ogromne zainteresowanie publiczności wystawa Księżyc i bestiarium Juana Soriano została przedłużona do 31 października.  W słowach Roberta Piaskowskiego, Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury, „wystawa była jednym z hitów kulturalnego lata w Krakowie”.

Na wystawie po pierwszy w Krakowie można oglądać rzeźby S uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.  Był przyjacielem Fridy Kahlo, Octavio Paza i Eleny Poniatowskiej i wielu innych pisarzy i artystów, a jego twórczość wyrastała tak z meksykańskiej sztuki ludowej, jak i lokalnej i europejskiej awangardy. Jego przesycone poezją i surrealizmem obrazy i rzeźby były pokazywane na całym świecie, w tym w nowojorskiej MOMA i madryckim Museo de Reina Sofía.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<