W stronę queerowej ekologii – warsztat z Lilianą Zeic

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 30 września 2023, 17:00-19:00

Warsztat, podczas którego dzięki wsparciu zaproszonych gościń, zastanowimy się czego możemy nauczyć się od roślin o funkcjonowaniu w nienormatywny sposób w normatywnym społeczeństwie.

Naszymi przewodniczkami będą rośliny rosnące na dachu Domu Utopii: ogród zasiany przez wiatr, stworzony z ruchu roślin, a nie z działalności człowieka. Ogród chwastów, chabazi, badyli i zielska – roślin, które nauczyły się żyć przy człowieku. A w szczególności jedna konkretna roślina czyli nawłoć kanadyjska.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy i do wspólnego namysłu, a wszystko w przestrzeni swobody, regeneracji i wzajemnej uważności.

Wydarzenie odbywa się w ramach rezydencji badawczej Liliany Zeic pt “Złożone narzędzia roślinne”. Projekt ten łączy w sobie teoretyczny namysł i praktyczne badania oscylujące wokół wsparcia przyrody dla rozwoju queerowych form życia. Artystka poszukuje nowych form opowiadania o doświadczania samej queerowości, rozumiejąc ją jako niezgodę na społecznie, kulturowo i patriarchalnie ustalone normy.

W ramach rezydencji artystki dzięki i razem z roślinami, uczyć będziemy się od przyrody: od ich zdolności regeneracji, sposobów wzrostu, rezyliencji oraz połączeń, które kreują się między nimi.

Liliana Zeic (ona/jej) – artystka wizualna, queerowa feministka, doktora sztuki. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Pracuje na wrocławskim ASP, mieszka w Warszawie.

Dominika Wasilewska (ona/jej) – niezależna badaczka, osoba pisząca, wydawczyni i twórczyni przestrzeni edukacyjnych. Jej research i praktyka oscylują wokół dziedzin takich jak posthumanizm, nowy materializm, teoria krytyczna, studia postkolonialne i teoria queeru. Pisze i opowiada o postnaturze, dziwnej ekologii, kontaminacji, transkorporalności i hakowaniu algorytmów nowoczesności. Twórczyni projektu badawczo-edukacyjnego Współbycie oraz współprowadząca podkast Poskończoności. W lutym 2024 ukażą się pierwsze publikacje współtworzonego przez nią wydawnictwa Współbycie.

Krysia Jędrzejewska-Szmek – Artystka wizualna i biolożka. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia w relacjach międzygatunkowych. Jej praktyka jest oparta na badaniach, inspiruje się nauką jednocześnie z nią polemizując. Członkini Grupy ZAKOLE.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<