Jedno ciało, jeden duch, jedna nadzieja – Zgromadzenie Światowej Federacji Luterańskiej

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Od 13 do 19 września odbywa się  w naszym mieście kluczowe dla społeczności luterańskiej całego świata Trzynaste Zgromadzenie Ogólne. Gospodarzem wydarzenia jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Komitet organizacyjny wspiera krakowska parafia ewangelicka.

Zgromadzenie Ogólne jest główną władzą Światowej Federacji Luterańskiej i jej najwyższym organem decyzyjnym. Zgromadzenie odbywa się rzadko – jedynie raz na sześć lat – co dodaje wyjątkowości krakowskiej edycji wydarzenia. Warto również podkreślić, że będzie to dopiero drugie Zgromadzenie Ogólne ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej, pierwsze odbyło się w 1984 r. w Budapeszcie.

Hasło przewodnie wrześniowego zgromadzenia „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja” nawiązuje do fragmentu z listu do Efezjan. Refleksja nad hasłem przenika trzy wymiary spotkania, którymi są: wspólne świętowanie wspólnoty luterańskiej, wzajemne wzbogacanie się oraz wspólne podejmowanie decyzji formalnych dotyczących działań ŚFL.

Formalny charakter prac zgromadzenia sprawia, że znaczna część wydarzeń zorganizowanych w ramach krakowskiego zjazdu jest zamknięta dla zewnętrznych uczestników. Jednak towarzyszący wydarzeniom program przygotowany przez krakowską parafię, której siedziba mieści się przy ul. Grodzkiej, jest w pełni dostępny dla krakowian.

Wydarzenia programu towarzyszącego

10 września 2023, 10.00
Nabożeństwo w kościele św. Marcina

11 września 2023, 18.00
Religia w sferze publicznej – niszczycielska siła czy szansa na lepsze jutro
debata z udziałem m.in. Adama Bodnara, Dominiki Kosłozwskij Adama Michnika

15 września 2023, 18.00
Wojna czy pokój? Religijna odpowiedź, debata z udziałem Adama Abdela Fattaha, Alicji Bartuś, Łukasza Laxy'ego, Piotra Nawrockiego, Urszuli Pękali, prow. Adam Szostkiewicz

19 września 2023, 19.00
Słowo i muzyka – koncert z przesłaniem, zakończenie Zgromadzenia
Jerzy Sojka, prof. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie
Chór Parafialny pod dyr Łukasza Laxy'ego
Chór Dziecięcy
Zbigniew Pilch – skrzypce barokowe
Filip Presseisen – organy
Michał Białko – organy
Arkadiusz Bialic – organy
lektorzy Parafii Ewangelickiej w Krakowie

Szczegółowy program: patrz załącznik

załączniki

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<