21. Krakowski Festiwal Górski

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 2 grudnia 2023 - niedziela, 31 grudnia 2023

Eksplorujesz? Eksperymentujesz? Szusujesz? Podróżujesz? Mamy dobre wieści! Przed nami prawdziwe święto ludzi gór i wszystkich tych, których łączy ciekawość świata i zamiłowanie do przekraczania granic.

Pasja i przygoda

Żeby zdobywać najwyższe szczyty świata, bić kolejne wspinaczkowe rekordy i przesuwać kolejne granice niemożliwego, trzeba mieć ducha marzyciela, żyłkę awanturnika i odwagę wiecznego poszukiwacza przygód. Górskich zdobywców, skalnych wojowników i marzycielskich eksploatatorów spotkamy podczas 21. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Od zarania tego wydarzenia jego głównym punktem były dwa konkursy filmowe: międzynarodowy oraz polski. W tym roku najlepsze rodzime produkcje wybiorą: Bartek Bargiel, Franciszek Berbeka i Leszek Dawid. W ocenie obrazów międzynarodowych jako gościni specjalna i przewodnicząca jury dołączy do nich Rosanna Stedile, koordynatorka programu filmowego słynnego Trento Film Festival. Ważnym wyróżnieniem dla twórców będzie również w tym roku Nagroda Publiczności.

„Tegoroczna selekcja była z jednej strony niezwykle ciekawa – otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszonych filmów – a z drugiej bardzo trudna. Ostatecznie wybraliśmy 33 filmy międzynarodowe i 8 polskich tytułów. Na ekranie nie zabraknie wyczynów sportowych – od alpinizmu i wspinaczki po narciarstwo czy kolarstwo górskie. Co niezwykle istotne, pojawią się również tematy związane z ochroną przyrody. Poznamy niezwykłe postaci świata gór, a nawet sztuki. Wybierzemy się w Himalaje i okolice bieguna północnego, do Nepalu, Indii, Ameryki Północnej, a nawet na Zachodni Brzeg. Będzie energetycznie, nie zabraknie suspensu, dramatów i wzruszeń” – zapowiada dyrektor programowy festiwalu Piotr Turkot.

Tematykę kultury górskiej uzupełnią tradycyjnie spotkania autorskie i rozmowy o literaturze, liczne warsztaty m.in. o pierwszej pomocy w górach, a przede wszystkim spotkania z wybitnymi osobistościami. Do Krakowa zawita ikona światowego wspinania, amerykański wspinacz skałkowy Chris Sharma, a także Edu Marin, Seb Berthe, Klaas Willems czy Bartek Ziemski. Organizatorzy będą wspominać również powszechnie lubianego Kacpra Tekielego, który zginął w maju 2023 roku pod lawiną, zjeżdżając ze szczytu Jungfrau w Szwajcarii, a którego obecność podczas ostatnich edycji festiwalu była niezwykle istotna.

Pasjonaci górskich przygód, widzimy się w grudniu w ICE Kraków! A jeśli podczas festiwalu nie zdążycie zobaczyć wszystkich filmów, zaległości nadrobicie do 31 grudnia na platformie Play Kraków.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<