Festiwal KultURO 2023

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 16 września 2023, 17:00

Już we wrześniu startuje 9. edycja Festiwalu KultURO, który organizowany jest przez Fundację UROdzeni-Zdrowi. Festiwal poprzez różne formy kreacji ma na celu promowanie zdrowia i profilaktyki wśród społeczeństwa, w tym roku, kładąc główny nacisk na tematykę problemów urologicznych wśród kobiet. Pod hasłem „Nie tylko dla mężczyzn” zapraszamy do udziału w różnorodnych akcjach profilaktycznych, edukacyjnych i spotkaniach z ekspertami, podczas których postaramy się odpowiedzieć na pytania: dlaczego profilaktyka urologiczna jest tak ważna? Kto powinien się badać i jak często? Jakie są najczęstsze schorzenia urologiczne u kobiet i jak im zapobiegać?

Festiwal KultURO ratuje życie!

Festiwal KultURO od dziewięciu lat roku łączy w sobie aspekty medyczne, artystyczne i muzyczne. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne związane z układem moczowym, które często są bagatelizowane lub wstydliwe. Festiwal oferuje nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych.

W ubiegłorocznej edycji, podczas dni otwartych w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego oraz Poradni Urologicznej Szpitala im. Stefana Żeromskiego przebadano ponad dwieście osób. Ponad 50 proc. Pacjentów, po konsultacji i wstępnym badaniu urologicznym, wymagała pogłębionej diagnostyki i dalszego leczenia.

KONCERT

KultURO to nie tylko bezpłatne konsultacje i spotkania z lekarzami w gabinetach. Wizytówką tego festiwalu jest mocno rockowy koncert, na którym zagra sam profesor Piotr Chłosta, a towarzyszyć mu będą Kasia Chlebny, Renata Przemyk, Janusz Grzywacz, Marek Piekarczyk oraz Trzynasta w Samo Południe.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zapraszamy 16 września, godz. 17.00 do Fortów Kleparz.
Koncert odbędzie się w miejscu zadaszonym. Będziemy mogli cieszyć się świetną muzyką i atmosferą bez obawy o deszcz czy wiatr.

Podczas Festiwalu KultURO będzie merytorycznie i poważnie, ale też rockowo i głośno!

LISTA AKTYWNOŚCI Festiwalu KultURO 2023

KONKURS RECYTATORSKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Chcąc zwrócić uwagę najmłodszych na to, jak ważne jest zdrowie i profilaktyka, w ramach Festiwalu, zostanie zorganizowany dla nich konkurs recytatorski.

Celem konkursu będzie popularyzacja tematów związanych z tematyką zdrowia: profilaktyki i promocji, których głównym przesłaniem będą odpowiedzi na pytania: dlaczego zdrowie jest ważne i jak o nie dbać.

LEKCJA PROZDROWOTNA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

W ramach tego zadania została opracowana i nagrana 45 minutowa lekcja edukacyjna, która zostanie rozesłana do szkół ponadpodstawowych. Za opracowanie materiałów odpowiedzialni byli lekarz urologii we współpracy z edukatorem zdrowotnym.

Podczas lekcji, zwrócona została uwaga na to jak ważna jest profilaktyka oraz w jaki sposób obserwować i rozmawiać z najbliższymi na tematy najważniejsze, do których szczególnie należy troska o zdrowie. Lekcja będzie udostępniana po wcześniejszym wysłaniu zgłoszeniu na adres kulturo@urodzenizdrowi.pl

FILMY EDUKACYJNE DLA SENIORÓW

Profilaktyka zdrowotna jest istotna na każdym etapie życia, dlatego przygotowaliśmy pięć filmów edukacyjnych, które mają na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat zdrowego stylu życia wśród seniorów. Filmy będą dostępne w różnych miejscach, gdzie seniorzy mogą spędzać czas i uczyć się, takich jak Uniwersytety III Wieku, Centra Aktywności Seniorów (CAS), kluby seniorów czy domy spokojnej starości. Zapraszamy do obejrzenia filmów i skorzystania z porad ekspertów na temat profilaktyki zdrowotnej.

Tematyka nagrań to:

  1. Dolegliwości związane z oddawaniem moczu – jak sobie z nimi radzić
  2. Jak się dobrze przygotować do pierwszej wizyty u urologa?
  3. Domowa rehabilitacja urologiczna – Jak w zaciszu własnego mieszkania wspierać układu moczowy
  4. Jak skutecznie wyeliminować lub zmniejszyć czynniki ryzyka wystąpienia nowotworów wywodzących się z układu moczowego?
  5. Jak poradzić sobie z chorobą nowotworową w rodzinie

Na zgłoszenie chęci otrzymania filmów czekamy pod adresem kulturo@urodzenizdrowi.pl

INFOLINIA UROLOGICZNA

Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne powodzenie, wychodząc naprzeciw i chcąc złamać tabu, po raz kolejny uruchomimy infolinię, przy której przez tydzień będzie dyżurował i odpowiadał na pytania lekarz urolog.

Infolinia czynna będzie przez 5 dni od 11.09-15.09.2023 roku, a numery telefonów oraz dokładne godziny jej działania zostaną opublikowane na początku września na stronie kulturo.eu

DZIEŃ OTWARTY W PORADNIACH UROLOGICZNYCH DZIAŁAJĄCYCH PRZY KRAKOWSKICH SZPITALACH

Dni otwarte w poradniach urologii, organizowane w ramach KultURO, dają szansę na skorzystanie z bezpłatnych konsultacji u wykwalifikowanych specjalistów urologów, którzy udzielą fachowych porad i wskazówek dotyczących profilaktyki i leczenia chorób układu moczowego.

W tym roku, do współpracy zaprosiliśmy poradnie działające przy 4 największych krakowskich szpitalach. Szczegółowe informacje o terminach i sposobie rejestrowania się na wizyty będą dostępne na naszej stronie internetowej na początku września.

SEMINARIA DLA LEKARZY

W ramach Festiwalu KultURO, odbędą się specjalne seminaria dla lekarzy urologów. Tematem przewodnim będzie nietrzymanie moczu i inne zaburzenia funkcji dolnych dróg moczowych u kobiet. Seminaria będą prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu uroginekologii, fizjoterapii i psychologii. Celem jest nie tylko zwiększenie wiedzy i umiejętności lekarzy, ale także podniesienie świadomości społecznej na temat tego ważnego i często bagatelizowanego problemu.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<