Zajrzyj do Huty 2023

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 września 2023 - niedziela, 17 września 2023

Zajrzyj do Huty to inicjatywa o charakterze partycypacyjnym, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Odbywa się co roku we wrześniu i trwa trzy dni (piątek – niedziela). Organizatorem Zajrzyj do Huty jest Muzeum Nowej Huty (oddział muzeum Krakowa), które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej małej ojczyźnie.

Pytania dotyczące wydarzeń: tel. 12 446 78 21 wew. 202 lub 203, e-mail: nowahuta@muzeumkrakowa.pl
Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc w Muzeum Nowej Huty przyjmowane są od 1 września 2023 r.
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Szczegółowe informacje o datach zapisów na wydarzenia znajdują się w programie.

15 września (piątek)
17.00–20.30 – panel dyskusyjny w Muzeum Nowej Huty
(os. Centrum E 1) otwierający Zajrzyj do Huty: Nowa Huta skarbów – kolekcje i zasoby różnych instytucji i organizacji oraz osób prywatnych dotyczące historii i współczesności Nowej Huty. Wstęp wolny.

14.30–18:30 – streetworkerzy z Fundacji Ukryte Skrzydła zapraszają wszystkich młodszych i starszych do wspólnych zabaw podwórkowych. Wśród naszych zabaw znajdą się zarówno te tradycyjne (klasy, skakanka, guma, piłka), jak i całkiem nowe (Dobble XXL, wózek Mobile School, zabawy animacyjne). Spotkamy się na boiskach za Liceum Ogólnokształcącym nr XVI (os. Willowe 1). Można dołączyć w dowolnym momencie. Wstęp wolny.

15.00–16.00 – seniorzy z Fundacji Ukryte Skrzydła zapraszają na fitness dla seniorów. Trening otwarty dla wszystkich chętnych odbędzie się na boiskach za Liceum Ogólnokształcącym nr XVI (os. Willowe 1). Obowiązuje strój sportowy. Wstęp wolny.

16.30 – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (ul. Klasztorna 11). Limit: 30 osób. Zapisy: tel. 667 706 716 lub e-mail: kontakt@muzeumcystersow.pl. Wstęp wolny.

16 września 2023 (sobota)

9.00 i 11.00zwiedzanie ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie, wizyta na walcowni zimnej i walcowni gorącej. Zbiórki odpowiednio o godz. 8.45 i 10.45. Informacja o miejscu zbiórki zostanie podana podczas zapisów. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat. Wstęp do huty tylko w długich spodniach i pełnym obuwiu na płaskiej podeszwie. Wszyscy uczestnicy zwiedzania otrzymają kaski i fartuchy. Na terenie Arcelor-Mittal Poland obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.
Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Wstęp wolny.

9.00 – samodzielny spływ kajakowy Dłubnią. Kontakt: ola@ecotravel.pl , tel. 12 681 36 92. Cena: 50 zł od osoby, dziecko (3–5 lat): 25 zł. Spływ rozpoczynamy znad Zalewu Nowohuckiego (przy rzece obok placu zabaw przy tężni). Tutaj po szkoleniu i informacjach dotyczących bezpieczeństwa wodujemy kajaki i spływamy rzeką aż do Wisły. Wszystkie kajaki są 2-osobowe. Posiadamy również specjalne siedziska dla dzieci w wieku 3–5 lat i na zapytanie udostępniamy dodatkowe miejsce w kajaku 2+1 (na odpowiedzialność rodziców; w tym przypadku dziecko gratis). Nie zapewniamy transportu uczestników na miejsce startu. Przyjedź rowerem – zabierzemy go metę (ograniczona ilość miejsca na rowery). Czas trwania ok. 2–3 godz. Są tylko 24 miejsca!

9.00–14.00 – Nowa Huta w ujęciu klasyków polskiej fotografii: Henryka Hermanowicza, Roberta Kosieradzkiego, Henryka Makarewicza i Romana Wesołowskiego w Filii nr 54 Biblioteki Kraków (os. Młodości 8). Wystawa zdjęć znanych fotografów, którzy dokumentowali historię Nowej Huty. Prezentowane zdjęcia pochodzą z archiwum Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wstęp wolny.

9.00–19.00 – II wspólny przejazd Dużą Pętlą szlaku rowerowego Velo Huta. Wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Velo Huta to sposób na aktywne poznawanie mniej znanego oblicza Nowej Huty, porzucenie utartych ścieżek i podróż w nieznane – odkrywanie walorów tych terenów i krajobrazów, tak dalekich od stereotypowego postrzegania wschodniej części Krakowa. Start: park Ratuszowy. Trasa szlaku wiedzie przez różnorodne krajobrazowo, interesujące architektonicznie, ciekawe historycznie i atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Odkrywa nowohuckie zaułki, nieznane szerzej nawet mieszkańcom najmłodszej części Krakowa. Pozwala odwiedzić 13 klubów Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Szlak unika ruchliwych tras ruchu samochodowego, korzystając z tych mniej uczęszczanych, czasami z dróg polnych, a także z dostępnej sieci ścieżek rowerowych. Szlak podzielony jest na dwie pętle. Duża Pętla to propozycja kilkugodzinnej jazdy blisko 60-kilometrowym szlakiem okrążającym całą Nową Hutę. I właśnie na taką wycieczkę chcemy Was zabrać 16 września. Przejazd będzie doskonałą okazją do odwiedzenia naszych Klubów – zawitamy do Klubu Dukat, Klubu Zakole, Klubu Jedność i Klubu Pod Kasztanami, gdzie na przyjezdnych będzie czekał mały poczęstunek. Szczegółowe informacje, formularz zapisu oraz regulamin dostępne na: https://krakownh.pl/wydarzenia/ii-przejazd-duza-petla-velo-huta .

9.00–19.00 – wystawa Tomasza Radczuka Fasady – Nowa Huta i jej detale w klasycznej fotografii srebrowej/ Facades – Nowa Huta and its details. Series of Classic silver gelatin photographs w Cafe Nowa Księgarnia (os. Zgody 7). Fotografie analogowe wykonane w latach 2021–2023 przedstawiają tynki i detale nowohuckich fasad. Autor dostrzega struktury, zdobienia i szczegóły nowohuckich kamienic. Przechodząc obok nich na co dzień, nie zauważamy ich piękna. Tomasz Radczuk w czarno-białych zdjęciach, wykonanych tradycyjną metodą fotografii srebrowej wydobywa ich strukturę. Wystawa inspiruje do poszukiwań niezwykłych miejsc w zakątkach Nowej Huty. Wstęp wolny.

9.00–20.00 – zwiedzanie w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) wystaw: Batikowe impresje Magdaleny Wesołowskiej-Kuty (Czarna Galeria CENTRUM), Ścieżki fascynacji: polskie plakaty o Meksyku (Złota Galeria CENTRUM), Wakacje z przyrodą – wystawy fotografii Bożeny Pochopień (FOTO-GALERIA). Wstęp wolny.

10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw Trzepaki, Reksio, Atari oraz Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) za 1 zł z materiałami promocyjnymi Zajrzyj do Huty (przewodnikiem lub mapą). Zwiedzający bez materiałów promocyjnych – bilety według cennika muzeum.

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Stan zagrożenia w schronie pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie (os. Szkolne 37) za 1 zł z materiałami promocyjnymi Zajrzyj do Huty (przewodnikiem lub mapą). Zwiedzający bez materiałów promocyjnych – bilety według cennika muzeum.

10.00 – wycieczka rowerowa na Przylasek Rusiecki organizowana przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Spotykamy się przy Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Trasa: os. Willowe – pl. Przy Poczcie – stadion Hutnika – Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” – przyszły Park Edukacyjny „Branice”. Po dotarciu do kąpieliska Przylasek Rusiecki zaplanowana jest przerwa na odpoczynek (ok. 1,5 h). Powrót przez Branice i Pleszów. Trasa o długości ok. 28 km, czas trwania: ok. 3,5–5 godz. (w zależności od ewentualnych przystanków na trasie i warunków pogodowych). Uczestnikom towarzyszyć będą przewodnicy, a w Przylasku Rusieckim zagwarantowany jest posiłek regeneracyjny. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem NNW. Wymagany wygodny strój i własny, sprawny rower! Limit: 19 osób. Zapisy (od 11 do 15 września): zajrzyjdohuty@knhp.com.pl , obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wstęp wolny.

10.00–15.00/16.00Mniej typowa Huta Nowa – wycieczka piesza, krajoznawcza, pokazująca mniej zurbanizowane tereny Nowej Huty. Trasa rozpocznie się w Wolicy (przystanek Wolica Most 02 dla linii 111 i 161), gdzie spróbujemy się zastanowić, czy widoczne w lesie podwyższenie terenu może być śladem dawnego zamku Ochodza. Następnie przejdziemy przez Przylasek Rusiecki, Kępę Grabską i Chałupki, poznając historię dawnych wsi i przysiółków na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Kolejno podejdziemy pod zasadzony niedawno las Prawiek, upamiętniający polską noblistkę Olgę Tokarczuk. Wycieczkę skończymy w Kujawach. Trasa ma ok. 15 km, czas trwania: ok. 5–6 godz. Możliwości dojazdu liniami 111, 161 lub 211 oraz powrotu linią 181. Prowadzenie: Emil Bajorek (PTTK Oddział Krakowski im. ks. Karola Wojtyły). Cena: 15 zł. Zapisy i płatność (od 1 września od godz. 12.00): https://bilety.mhk.pl/ .

10.00 – pogadanka o kwiatach doniczkowych wraz z posadzeniem sadzonki organizowana przez kawiarnię Kawa, Kwiaty i Warsztaty (os. Centrum B 8). Pogadanka ma na celu poszerzenie wiedzy o roślinach domowych i związanych z nimi problemach w uprawie oraz pielęgnacji. Na warsztatach z sadzenia kwiatka pokażemy proces odpowiedniego rozdzielenia, oczyszczenia korzeni, przygotowania podłoża, wyboru doniczki. Każdy uczestnik wyjdzie z małą własnoręcznie posadzoną rośliną. Cena: 35 zł. Zapisy: e-mail: kkiw.nowahuta@gmail.com , tel. 516 176 231 lub przez profile na Facebooku i Instagramie kawiarni Kawa, Kwiaty i Warsztaty. 

10.00 – ozdabianie kwiatka ciętego kolorową kryzą. Warsztaty organizowane przez kawiarnię Kawa, Kwiaty i Warsztaty (os. Centrum B 8) w cenie słodkiego zestawu 25 zł. Szybki pokaz, jak prawidłowo przygotować kwiat cięty do wykonania kompozycji wraz z przybraniem go w ozdobny papier, tzw. kryzę. Zapisy: e-mail: kkiw.nowahuta@gmail.com , tel. 516176231 lub przez profile na Facebooku i Instagramie kawiarni Kawa, Kwiaty i Warsztaty.

10.00–13.00Nowohucki zestaw śniadaniowy – spotkajmy się na podwórku!(Tajemniczy Ogród przy ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4). Rodzinne spotkanie piknikowe, które łączy warsztaty i wydarzenia kulturalne z rozmową przy śniadaniu w otoczeniu przyrody. W programie m.in. rodzinny spektakl plenerowy, warsztaty sensoryczne dla najmłodszych, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych i młodzieży. Dodatkowo będą nam towarzyszyć dźwięki muzyki i lokalne jedzenie. Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Obowiązują zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl . Wstęp wolny.

10.00–19.00 – zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (al. Pokoju 68) z 50 % zniżką z materiałami promocyjnymi Zajrzyj do Huty (przewodnikiem lub mapą). Zwiedzający bez materiałów promocyjnych – bilety według cennika Ogrodu Doświadczeń.

10.15–11.45Joga ze sztuką w tle. Sesja jogi w dawnej małej sali kinowej Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 20 osób. Cena: 15 zł. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (zapisy od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilety do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty w dniu wydarzenia.

10.30–15.30Co może nam się przydać podczas wyprawy na inną planetę? Coś wisi w powietrzu? Ale co?! I komu to potrzebne? Ogień czy woda? Czy jesteś w stanie wytypować zwycięzcę? Czy podejmiesz wyzwanie Science Challenge? Edukatorzy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zaprezentują najciekawsze doświadczenia ze swoich pokazów popularnonaukowych. Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania przed głównym wejściem do budynku Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

10.45Poznajemy Czyżyny – spacer. Zbiórka przy zabytkowej kapliczce na rogu ulic Centralnej i Woźniców (dawne centrum wsi Czyżyny). Wiejska część Czyżyn to jeden z mniej znanych rejonów Nowej Huty. Zachowała się tutaj nie tylko znaczna część dawnej zabudowy, lecz także szkoła, którą w okresie międzywojennym wizytował prezydent Ignacy Mościcki, dawny dwór rodziny Cieślewiczów oraz kościół, którego budowę rozpoczęto w latach 30 XX w. Na polach czyżyńskich wybudowano także fabrykę papierosów (dziś Philip Morris Polska S.A.) oraz lotnisko (obecnie Muzeum Lotnictwa Polskiego). Z czasów PRL-u pochodzi osiedle domków jednorodzinnych zbudowane pod patronatem Związku Młodzieży Socjalistycznej, które było jednym z pierwszych przykładów architektury modernistycznej w powojennym Krakowie. Prowadzenie: Maciej Miezian. Cena: 15 zł. Zapisy i płatność (od 1 września od godz. 12.00): https://bilety.mhk.pl/ .

11.00–13.00Róża w alei Róż – warsztaty haftu matematycznego dla dzieci w wieku powyżej 8 roku życia w Filii nr 56 Biblioteki Kraków (os. Zgody 7). Warsztaty poprowadzi Grażyna Jastrzębska. Każdy uczestnik wyhaftuje różę – symbol alei Róż. Limit: 15 osób. Zapisy w bibliotece lub telefoniczne: 12 642 16 43. Wstęp wolny.

11.00–12.00 i 13.00–14.00 – wizyta w pracowni Jacka Sroki. Zbiórki odpowiednio o godz. 10.45 i 12.45 pod kościołem św. Tadeusza Judy (ul. Wężyka 6). Wydarzenie związane jest z zakupem w 2022 r. przez Muzeum Krakowa dzieł sztuki współczesnej. W skład nabytków weszły między innymi prace Jacka Sroki: cykl rysunków 12.13.1981 oraz Autoportret z „ćmikiem”. Udamy się z gościnną wizytą do prywatnej przestrzeni Artysty. Jacek Sroka zaprezentuje wnętrze swojej pracowni i opowie o swojej pracy, inspiracjach, odpowie na interesujące gości pytania. Prowadzenie: Jacek Sroka i Magdalena Smaga. Limit: 15 osób. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Wstęp wolny. Wydarzenie wiąże się z zadaniem „Zakup dzieł sztuki służących rozbudowie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Krakowa” dofinansowanym ze środków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

11.00–13.00 i 13.30–15.30„Ogórkiem” przez Hutę! – wycieczka na pokładzie kultowego autobusu śladem ikon nowohuckiej architektury wystartuje z parkingu obok Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Planowane przystanki: średniowieczny klasztor Cystersów w Mogile, perła socrealizmu – Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina, Teatr Ludowy oraz kościół Arka Pana. Prowadzanie: Piotr Kapusta. Limit: 35 osób. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilety w cenie 15 zł w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

11.00–12.30Sieć Solidarności zaprasza na spacer Historia Nowej Huty. Start: tablica z planem Nowej Huty między pl. Centralnym a al. Róż. Trasa: al. Róż, wybrane bloki i budynki Nowej Huty, blok na os. Wandy z tablicą, która upamiętnia najstarszy budynek mieszkalny w Nowej Hucie. Wstęp wolny.

11.00–17.00Muzeum Archeologiczne w Krakowie – oddział Nowa Huta (ul. Sasanek 2a) zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw dotyczących archeologii Nowej Huty – Archeolodzy dla Nowej Huty i ratowniczych prac wykopaliskowych – Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem. Prezentacja kopii malarstwa impresjonistycznego. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości. Wstęp wolny.

11.00, 14.00 i 16.00 – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (ul. Klasztorna 11). Limit: 30 osób. Zapisy: tel. 667 706 716 lub e-mail: kontakt@muzeumcystersow.pl . Wstęp wolny.

12.00 – oprowadzanie-wspominanie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1. Podczas kuratorskiego oprowadzania każdy kto zechce, podzieli się wspomnieniami. Wystawa Trzepaki, Reksio Atari opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.). Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenas wystawy: Trefl S.A. Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb. Limit: 25 osób. Cena: 1 zł. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (zapisy od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

12.00–13.00Twierdza Kraków – nowohuckie forty. Prelekcja w Centrum Wiedzy o Nowej Hucie w Filii nr 48 Biblioteki Kraków (os. Bohaterów Września 26) połączona z pokazem zdjęć na temat fortyfikacji powstałych wokół Krakowa. W szczególności zaprezentowane zostaną forty znajdujące się na terenie dzisiejszej Nowej Huty. W Filii nr 48 dostępna będzie również tematyczna wystawa. Limit: 30 osób. Zapisy: tel. 12 645 95 27 lub e-mail: filia_48@biblioteka.krakow.pl . Wstęp wolny.

12.00–16.00 – rodzinny turniej zabaw podwórkowych na placu przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Rozpoczęcie udziału w turnieju możliwe do godz. 15.00. Wystawa Trzepaki, Reksio, Atari wychodzi poza mury muzeum, pozwalając wszystkim zanurzyć się w świecie gier i zabaw podwórkowych. Uczestnicy, działając w rodzinnych zespołach, niezależnie od wieku ich członków, będą mogli sprawdzić się zarówno w konkurencjach wymagających sprawności, jak i wiedzy o realiach dzieciństwa w PRLu. Tu nie ma zwycięzców i przegranych – najważniejsze jest wspólne doświadczenie beztroskiej zabawy! W czasie wydarzenia będzie można spotkać wyjątkowego gościa – Treflika, który przyjedzie do nas prosto z Gdyni! Prowadzenie: Piotr Górniak. Wstęp wolny.

12.00 i 17.00 – prezentacja najciekawszych eksponatów Chałupy u Szpinaka (al. Jana Pawła II 232) oraz gier (m.in. Człowieku nie irytuj się) i zabaw sprzed lat (strulki, koło, hula-hoop, domino, gra monetami w spuszczanki, cymbergaj, zośka), a także miniwystawy Stara historia harcerska Nowej Huty.

12.00, 15.00 i 18.00 – przejazdy zabytkową flotą z lat PRL połączone ze zwiedzaniem budynków administracyjnych Kombinatu organizowane przez Fundację Promocji Nowej Huty. Radziecki UAZ 452, Fiat 126, Łada 2101 czy ŻUK zabiorą chętnych na miejsce zwiedzania, a po zwiedzaniu przywiozą z powrotem pod Muzeum Nowej Huty. Zobaczymy: budynek administracyjny zarządu, jego wnętrza, czyli biura dawnej dyrekcji Huty im. Lenina, oraz schron dowodzenia umiejscowiony pod budynkiem socjalnym, schron zarządzania kryzysowego z epoki zimnej wojny. Zbiórka na placu przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 20 osób. Obowiązują rezerwacje na: https://fundacjanh.org/zajrzyj-do-huty . Cena: 80 zł, dzieci do 7 lat: 60 zł.

12.00–13.00Muzycznie w nowohuckiej filii bibliotecznej – warsztaty w Filii nr 52 Biblioteki Kraków (os. Na Stoku 1). Warsztaty budowania instrumentów muzycznych adresowane do dzieci w wieku powyżej 6 roku życia. Zajęcia poprowadzi Witold Vargas – pisarz i ilustrator, autor wielu książek, m.in. Dwa królestwa i wielkie morze – książki nominowanej do V edycji Nagrody Żółtej Ciżemki. Warsztaty zakończą się wspólnym koncertem. Limit: 20 osób. Zapisy: tel. 505 299 818 lub e-mail: filia_52@biblioteka.krakow.pl . Wstęp wolny.

13.30 Nowa Huta dla początkujących – spacer dla każdego, kto o Nowej Hucie wie niewiele lub ma mgliste pojęcie na jej temat. Propozycja dla osób, które chciałby poznać lub odświeżyć sobie podstawową wiedzę o historii oraz istotnych wydarzeniach i miejscach Nowej Huty. Prowadzenie Karolina Żłobecka. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 30 osób. Cena: 15 zł. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

13.00–16.00 – zwiedzanie wystaw czasowych w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” (os. Na Stoku 27b): wystaw fotografii Jerzego Ridana Idź za człowiekiem i Adriana Korlackiego Pewnego razu u cioci na Marsie oraz wystawy dyplomowej Szkoły Kreatywnej Fotografii.

13.00–16.00 – zwiedzanie wystaw stał w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” (os. Na Stoku 27b): Austriackie forty na terenie Nowej Huty, I wojna w rejonie krzesławickich wzgórz, Pamięci rozstrzelanych w Forcie 49 „Krzesławice” w latach 1939–41.

13.00–14.00 i 15.00–16.00Dawna stołówka. Zapraszamy do odwiedzenia siedziby Fundacji Freedom Space, która mieści się w dawnych pomieszczeniach zaplecza kuchennego stołówki dla zagranicznych inżynierów na os. Ogrodowym 15. Podczas zwiedzania przybliżymy historię budynku, pokażemy zachowane elementy wyposażenia, a także zaprosimy do naszej piwnicy, którą przerobiliśmy na wzorcowe ukrycie zabezpieczające. Będzie też można podyskutować, czy takie zabezpieczenia mają obecnie sens w obliczu wojny w Ukrainie. Czas trwania zwiedzania ok. 1 godz. Zbiórka przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 20 osób. Konieczna rezerwacja miejsc. Zapisy: t.mierzwa@freedomspace.pl . Wstęp wolny (w lokalu będzie puszka, do której będzie można składać dobrowolny datek na wsparcie działalności Fundacji Freedom Space).

13.00–19.00 – zwiedzanie w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) wystaw: Jerzy Duda-Gracz Galeria Autorska w Krakowie. Kolekcja Agaty Dudy-Gracz – stała wystawa malarstwa i grafiki w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie. Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich – stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX w., z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Wstęp: 20/15 zł – wstęp do jednej wybranej galerii, 25/20 zł – bilet łączony do obu galerii.

14.00 – spacer Schrony w Nowej Hucie. Nowa Huta – „idealne socjalistyczne miasto” powstałe po II wojnie światowej – kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić jej mieszkańców przed skutkami spodziewanej kolejnej wojny. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z infrastrukturą schronową Nowej Huty, a także wybranych budowli ochronnych na świecie. Prowadzenie: Zbigniew Semik. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 20 osób. Cena: 15 zł. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

14.00 i 15.00Jak zostać rekrutem w Forcie w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” (os. Na Stoku 27b). Uczestnik wcielający się w rekruta Fortu „Krzesławice", przejdzie test sprawnościowy prowadzony na stanowiskach fortecznych. Zgłoszenia na: imprezy@mdkfort49.krakow.pl .

15.00Spacerując z nowohucianami. Pierwszy z dwóch spacerów po dzielnicy, w trakcie których wędrując po Nowej Hucie, spotkamy osoby aktywnie uczestniczące w jej życiu. Są wśród nich nowohucianie z urodzenia lub wyboru, artyści i aktywiści. Jak mówi pomysłodawca spacerów Ryszard Kozik (nowohucianin, dziennikarz i publicysta, pracownik Muzeum Krakowa), który je poprowadzi, są one trochę jak rosyjska ruletka: wybierając wycieczkę, nie wiecie, jaką trasą pójdziecie ani kogo po drodze spotkacie. Znacie tylko punkt startu. Ale zapewnia, że warto zaryzykować. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

15.00Twierdza Nowa Huta?Fundacja „Poza Szlakiem” zaprasza na spacer z Tomaszem Mierzwą, podczas którego podyskutujemy na temat tego, czy Nowa Huta była projektowana tak, aby podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego pełnić rolę twierdzy. Czy w bramach miały stać czołgi, na dachach strzelcy wyborowi, a promienisty układ drogowy Nowej Huty miał rozpraszać podmuch wybuchu jądrowego? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć, spacerując ulicami i podwórkami Nowej Huty. Będzie też okazja porozmawiać o mijanych podczas spaceru schronach i wyjaśnić kilka związanych z nimi nieścisłości. Spacer potrwa ok. 1,5 godz. Zbiórka na środku pl. Centralnego. Limit: 20 osób. Cena: 15 zł. Konieczna rezerwacja miejsc na: http://pozaszlakiem.org.pl/ .

15.00Budowniczowie. Premierowy pokaz filmu (60 min) i spotkanie z jego twórcami oraz twórczyniami (Kino Sfinks, os. Górali 5). Kino Sfinks i Fundacja Faktor Kultura zapraszają na premierowy pokaz filmu, którego bohaterami i bohaterkami są budowniczowie Nowej Huty, jej pierwsi mieszkańcy i mieszkanki. Przyjechali do Nowej Huty w latach 50., czyli w okresie odbudowywania Polski zniszczonej po II wojnie światowej. Przybyli tu z nadzieją na nowe, wygodniejsze życie i dobrą pracę. Ich losy potoczyły się rozmaicie, ale w tych wszystkich historiach jest jeden mianownik – Nowa Huta jako ich nowy dom. Rozmowy okraszone zostały zebranymi materiałami archiwalnymi i scenami portretującymi krajobraz Nowej Huty. Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Faktor Kultura oraz Ośrodek Kultury Norwida. Film na zlecenie Fundacji Faktor Kultura zrealizowany został przez Picture Workshop. Dofinansowano ze środków Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Wstęp wolny.

15.00-17.30 – dzień otwarty Klubu Jedność Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Wolica, ul. Drożyska 3c). Będzie to niezapomniane wydarzenie pełne wspaniałych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Planujemy wiele fantastycznych animacji dla dzieci, które poprowadzi Elżbieta Pierwoła – nasza niezawodna animatorka. Dzieci będą miały okazję brać udział w różnorodnych zabawach i konkursach, które zapewnią im mnóstwo radości i zabawy. Ponadto przygotowaliśmy specjalne zajęcia z języka angielskiego, które poprowadzi Dagmara Nosek. Dzieci będą miały okazję poznawać język angielski w sposób kreatywny i przyjemny, w atmosferze pełnej zabawy i entuzjazmu. Dla małych artystów zorganizujemy również warsztaty plastyczne, które poprowadzi Natalia Nowicka-Jasińska. Będzie to doskonała okazja dla dzieci do wyrażania swojej kreatywności i rozwijania umiejętności artystycznych. Aby umilić dzieciom czas, zapewnimy dmuchane zjeżdżalnie, które z pewnością sprawią wiele frajdy. Nie zapomnieliśmy też o słodkim poczęstunku, będą pyszne przekąski i napoje. W trakcie zabaw dla dzieci rodzice będą mieli okazję zapisać siebie oraz swoje pociechy na zajęcia organizowane w Klubie Jedność. Nasze zajęcia są doskonałą okazją do rozwijania pasji i zdobywania nowych umiejętności w różnorodnych dziedzinach. To będzie wyjątkowa okazja, aby spędzić czas w przyjemnej atmosferze, poznać nasz klub oraz skorzystać z fantastycznych atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy.

15.30Z archiwum Nowohuckiej Kroniki Filmowej: Kroniki Mistrzejowickie(Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14). Plenerowy pokaz najciekawszych materiałów dotyczących Mistrzejowic ze zbiorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Nowohucka Kronika Filmowa istnieje od 2004 r. Jej producentem jest Ośrodek Kultury Norwida. Nawiązuje do Polskiej Kroniki Filmowej, która do połowy lat 90. poprzedzała wszystkie filmy w polskich kinach. NKF pokazuje jednak rzeczywistość tylko jednej dzielnicy – Nowej Huty. W każdym odcinku widzowie mogą znaleźć felietony poświęcone ciekawym wydarzeniom kulturalnym i społecznym, filmowe portrety nowohucian i nowohucianek, opowieści o niezwykłych miejscach i cennych zabytkach, historie z przeszłości. Często pojawiają się materiały archiwalne, które z determinacją staramy się wyciągać z wszelkich archiwów i zbiorów. Wstęp wolny.

16.00W kręgu przyjaciół – spotkanie byłych zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Nowa Huta oraz przyjaciół Muzeum Krakowa w Chałupie u Szpinaka (al. Jana Pawła II 232).

16.00–17.00Opowieści o roślinach w kulturze i tradycji lokalnej – rodzinne spotkanie warsztatowe w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida (os. Złotego Wieku 14). Warsztaty etnobotaniczne, których głównymi bohaterkami są rośliny rosnące na terenie Nowej Huty. Dowiemy się, gdzie możemy je spotkać na swojej drodze i kiedy kwitną bądź wydają owoce. Zbadamy, jakie mają one relacje z kulturą społeczności Nowej Huty, a przede wszystkim Mistrzejowic. Poznamy ich właściwości i sposoby użytkowania. Zgłębimy również zwyczaje i tradycje z tym związane. Przygotujemy ziołowe napary o różnorodnych właściwościach, wsłuchamy się w fascynujące opowieści oraz stworzymy własne zielniki. Warsztaty są częścią projektu Zielone Mistrzejowice dofinansowanego ze środków Miasta Kraków. Prowadzenie: Agata Miloch. Wstęp wolny.

16.00–21.00Rozgość się w WersalikuKlub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Ogrodowe 15) zaprasza na niezwykłe wydarzenie: razem stworzymy barwny korowód, który przechodzić będzie przez nasze osiedle, zapraszając wszystkich do udziału w tej niezwykłej inicjatywie. W naszym korowodzie spotkacie niesamowitych animatorów, którzy będą grać na instrumentach takich jak ukulele czy kizomba. Ich dźwięki wypełnią przestrzeń radością i pozytywną energią. Po zakończeniu korowodu zapraszamy do Klubu Wersalik, gdzie czekać będą na Was liczne atrakcje. Dla najmłodszych przygotowaliśmy animacje, które z pewnością rozbawią i zafascynują Wasze dzieci. Animatorzy zapewnią mnóstwo zabawy i niezapomniane wspomnienia. Dla tych, którzy lubią tworzyć, przygotowaliśmy warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Będziecie mieli okazję nauczyć się nowych technik, eksperymentować z różnymi materiałami i stworzyć coś wyjątkowego. Dodatkowo, z myślą o rodzicach z dziećmi, zorganizujemy warsztaty sensoryczne. To doskonała okazja, aby spędzić czas razem, eksplorując zmysły i rozwijając więź między rodzicem a dzieckiem. Podczas wydarzenia nie zabraknie również drobnego poczęstunku, który umili nam wspólne chwile spędzone w Klubie Wersalik. Dołączcie do nas i stwórzmy razem niezapomniane wspomnienia. Zabierzcie swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów i spędźcie razem czas pełen radości, kreatywności i wspaniałych emocji. Niech nasz korowód i spotkanie w Klubie Wersalik będą pełne kolorów, muzyki i wspólnych radości.

16.30Wokół placu Centralnego. Spacer będzie opowieścią o siedmiu dekadach historii pl. Centralnego. Poznamy okoliczności jego powstania, najważniejsze funkcje, wybrane sklepy znajdujące się przy nim zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Prowadzenie: Piotr Kapusta. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Cena: 15 zł. Limit: 30 osób. Pierwszeństwo dla osób zapisanych. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

16.30–18.30Potańcówka salsowa w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a). Najważniejsze to dobrze rozpocząć nowy rok szkolny! Czy da się zrobić to lepiej niż w rytmie salsy? Energetyczne, pełne uśmiechu spotkanie na osiedlowym podwórku pozwoli zatrzymać trochę słońca na resztę roku. W trakcie potańcówki nasi prowadzący wraz z grupą klubowych tancerzy i tancerek przeprowadzą krótki warsztat taneczny. Dla dzieciaków przewidziane są atrakcje nawiązujące do tradycji Karaibów – światowej kolebki salsy.

18.00 – zwiedzanie budynku „Z” Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina (trasa rozszerzona), które organizuje Fundacja „Poza Szlakiem”. Budynek „Z” to nie tylko reprezentacyjne wnętrza, które oczywiście zwiedzimy podczas wycieczki. Reszta budynku miała klasyczne, użytkowe przeznaczenie. Ale wśród tych zwykłych pomieszczeń jest kilka bardzo ciekawych, które zobaczymy właśnie podczas zwiedzania trasy rozszerzonej. Będą to: pomieszczenia dawnego działu projektowego na III piętrze, kondygnacje, na których znajdowały się kasy, skarbiec czy sala kopertowania. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz. Zbiórka przed wejściem do budynku „Z” (ul. Ujastek 1). Limit: 20 osób. Cena: 20 zł. Konieczna rezerwacja miejsc poprzez formularz na: http://pozaszlakiem.org.pl .

18.00 – spektakl Uzewnętrznienie. Klub Zgody Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Słoneczne 16) zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – na spektakl grupy teatralnej Klubu Zgody. Spektakl Uzewnętrznienie jest efektem pracy na tekstach Witkacego: od wierszy, przez prozę i dramat, po dzieła filozoficzne. Przedstawienie jest wypełnione formą, ruchem i konsekwentną konwencją, która daje poczucie „sensownego absurdu”. Nie ma tu jasnego podziału na widownię i scenę. Widzowie znajdują się w zaaranżowanej przestrzeni, która w całości jest wykorzystywana teatralnie. Przedstawienie jest podsumowaniem pracy warsztatowej, która skupiała się na kształtowaniu siebie jako aktora-artysty, tworzącego nieszablonowo, otwartego na to, co „nie-zwyczajne”. Uczestniczki zajęć pracowały nad świadomością ciała i głosu, umiejętnością abstrakcyjnego myślenia twórczego, ale także na świadomością ruchu, czasu i przestrzeni teatralnej.

19.00 – koncert Pożegnanie lata w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice” (os. Na Stoku 27b). Spektakl autorski Jacka Wojciechowskiego oparty na twórczości Edwarda Stachury. 17 września (niedziela) Teatr Ludowy zaprasza uczestników Zajrzyj do Huty na dzień otwarty TIM-u (Teatralnego Instytutu Młodych) i oprowadzanie po nowym budynku na os. Teatralnym 23. Szczegóły wydarzenia na stronie www.ludowy.pl. Tam też zostaną podane jego godziny.

9.00–19.00 – wystawa Tomasza Radczuka Fasady – Nowa Huta i jej detale w klasycznej fotografii srebrowej/ Facades – Nowa Huta and its details. Series of Classic silver gelatin photographs w Cafe Nowa Księgarnia (os. Zgody 7). Fotografie analogowe wykonane w latach 2021–2023 przedstawiają tynki i detale nowohuckich fasad. Autor dostrzega struktury, zdobienia i szczegóły nowohuckich kamienic. Przechodząc obok nich na co dzień, nie zauważamy ich piękna. Tomasz Radczuk w czarno-białych zdjęciach, wykonanych tradycyjną metodą fotografii srebrowej wydobywa ich strukturę. Wystawa inspiruje do poszukiwań niezwykłych miejsc w zakątkach Nowej Huty. Wstęp wolny.

9.00–20.00 – zwiedzanie w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) wystawy Batikowe impresje Magdaleny Wesołowskiej-Kuty (Czarna Galeria CENTRUM), Ścieżki fascynacji: polskie plakaty o Meksyku (Złota Galeria CENTRUM), Wakacje z przyrodą – wystawy fotografii Bożeny Pochopień (FOTO-GALERIA). Wstęp wolny.

10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw Trzepaki, Reksio, Atari oraz Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) za 1 zł z materiałami promocyjnymi Zajrzyj do Huty (przewodnikiem lub mapą). Zwiedzający bez materiałów promocyjnych – bilety według cennika muzeum.

10.00–18.00 – zwiedzanie wystawy Stan zagrożenia w schronie pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie (os. Szkolne 37) za 1 zł z materiałami promocyjnymi Zajrzyj do Huty (przewodnikiem lub mapą). Zwiedzający bez materiałów promocyjnych – bilety według cennika muzeum.

10.00Kocmyrzówka – wycieczka rowerowa. Trasa wycieczki obejmuje przebieg dawnej linii kolejowej Kraków–Kocmyrzów, funkcjonującej na całej trasie w latach 1899–1963, a na niektórych odcinkach do końca XX w. Podczas przejazdu uczestnicy zobaczą ślady po tej linii kolejowej – nie tylko w Nowej Hucie, ale również poza granicami Krakowa oraz bliżej centrum miasta. Po drodze zobaczymy także inne warte uwagi miejsca, w tym te związane z I i II wojną światową. Długość trasy to ok. 20–25 km. Wycieczka będzie przebiegać nie tylko drogami rowerowymi i chodnikami z dopuszczonym ruchem rowerów, ale również drogami dla ruchu ogólnego, w tym o znacznym natężeniu ruchu. Należy pamiętać o kasku, piciu, jedzeniu, okryciu na wypadek deszczu oraz stosować się do zaleceń przewodnika. Limit miejsc: 15 osób. Miejsce zbiórki: przy przystanku tramwajowym Zajezdnia Nowa Huta (możliwość dojazdu rowerem od strony Kombinatu, ewentualnie tramwajem linii 4). Miejsce zakończenia: ul. Podgórska przy Bulwarze Kurlandzkim. Czas trwania: 2–3 godz. Prowadzenie: Emil Bajorek (PTTK Oddział Krakowski im. Ks. Karola Wojtyły). Cena: 15 zł. Zapisy i płatność (od 1 września od godz. 12.00): https://bilety.mhk.pl/ .

10.00W krainie dziecięcej wyobraźni – piosenki i duety z bajek Walta Disneya na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232). Zapraszamy w podróż przez świat bajek, na których wychowują się całe pokolenia! Mimo upływu lat, utwory z filmów animowanych wciąż nucą i mali, i ci trochę więksi. Proponujemy najpiękniejsze piosenki i duety z bajek Walta Disneya w pięknej oprawie multimedialnej i świetlnej. Zajrzymy do niezwykłego domku Calineczki, odwiedzimy Elzę w jej mroźnym pałacu, zatańczymy z Timonem i Pumbą i przybijemy piątkę Alladynowi, zanurzymy się w oceanie z Małą Syrenką! Artyści na ten koncert przygotowali także kilka nowych, nieśpiewanych wcześniej piosenek z filmów Encanto oraz Vaiany. Cena: 50 zł.

10.00 – pogadanka o kwiatach doniczkowych wraz z posadzeniem sadzonki organizowana przez kawiarnię Kawa, Kwiaty i Warsztaty (os. Centrum B 8). Pogadanka ma na celu poszerzenie wiedzy o roślinach domowych i związanych z nimi problemach w uprawie oraz pielęgnacji. Na warsztatach z sadzenia kwiatka pokażemy proces odpowiedniego rozdzielenia, oczyszczenia korzeni, przygotowania podłoża, wyboru doniczki. Każdy uczestnik wyjdzie z małą własnoręcznie posadzoną rośliną. Cena: 35 zł. Zapisy: e-mail: kkiw.nowahuta@gmail.com , tel. 516176231 lub przez profile na Facebooku i Instagramie kawiarni Kawa, Kwiaty i Warsztaty.

10.00 – ozdabianie kwiatka ciętego kolorową kryzą. Warsztaty organizowane przez kawiarnię Kawa, Kwiaty i Warsztaty (os. Centrum B 8) w cenie słodkiego zestawu 25 zł. Szybki pokaz, jak prawidłowo przygotować kwiat cięty do wykonania kompozycji wraz z przybraniem go w ozdobny papier, tzw. kryzę. Zapisy: e-mail: kkiw.nowahuta@gmail.com , tel. 516176231 lub przez profile na Facebooku i Instagramie kawiarni Kawa, Kwiaty i Warsztaty.

10.15–11.15 – Joga dla dzieci. Zapraszamy na sesję jogi w dawnej małej sali kinowej Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 15 dzieci (z każdym dzieckiem przychodzi 1 opiekun). Preferowany wiek dzieci – od 6 lat. Pierwszeństwo dla osób zapisanych (zapisy od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Cena: 15 zł od dziecka (opiekun – wstęp bezpłatny). Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia.

10.15–15.15/15.30 – wycieczka autokarowa Niezwykłe dziedzictwo Nowej Huty. Trasa: start sprzed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) – Pleszów – Branice – Ruszcza – Kościelniki – Wadów – Łuczanowice – Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Prowadzenie: Piotr Kapusta. Limit: 45 osób. Cena: 15 zł. Bilety (od 1 września, od godz. 12.00) do kupienia na: https://bilety.mhk.pl/  lub w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia (w zależności od wolnych miejsc). Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

10.30Piękne pismo – warsztaty kaligraficzne. Pocztówki z Nowej Huty. Zapraszamy wszystkich miłośników pięknego pisma na przygodę z kaligrafią na Zgody 7 – miejsce spotkań! (os. Zgody 7). Podczas warsztatów Sylwia Dziadek wprowadzi nas w tajniki kaligrafii, a następnie stworzymy własne pocztówki inspirowane nowohuckimi neonami. Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych. Liczba miejsc ograniczona. Cena: 10 zł, bilety dostępne od 7 września w punkcie Info Kraków Zgody 7.

11.00Co w nowohuckiej trawie piszczy, czyli zwierzęta w Nowej Hucie. Spacer dla dzieci. Podczas spaceru będziemy tropić różnobarwne motyle, zawitamy do gniazda ptaków, poznamy ptaka, który… szczeka, poszukamy rzeźb zwierząt i poznamy hotele dla owadów. Prowadzenie: Monika Hyla. Limit: 30 osób. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zapisy: tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Cena: 15 zł. Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia.

11.00 – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II). Wstęp wolny.

11.00–17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem dworku Jana Matejki w Krzesławicach (ul. Wańkowicza 20). Wejścia o każdej pełnej godzinie. Oprowadza Michał Pawelec. Limit: 20 osób. Bilety normalne: 15 zł, bilet szkolny i studencki: 10 zł, a dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

11.00–17.00Muzeum Archeologiczne w Krakowie – oddział Nowa Huta (ul. Sasanek 2a) zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystaw dotyczących archeologii Nowej Huty – Archeolodzy dla Nowej Huty i ratowniczych prac wykopaliskowych – Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem. Prezentacja kopii malarstwa impresjonistycznego. O godz. 12.00 wykład Impresjonizm w Polsce i Europie. Przez cały dzień „dyżurny archeolog” będzie udzielał odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące odległej przeszłości. Wstęp wolny.

12.00oprowadzanie-wspominanie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Podczas kuratorskiego oprowadzania każdy kto zechce, podzieli się wspomnieniami. Wystawa Trzepaki, Reksio Atari opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.). Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenas wystawy: Trefl S.A. Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb. Limit: 25 osób. Cena: 1 zł. Pierwszeństwo dla zapisanych (zapisy od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

12.00 i 17.00 – prezentacja najciekawszych eksponatów Chałupy u Szpinaka (al. Jana Pawła II 232) oraz gier (m.in. Człowieku nie irytuj się) i zabaw sprzed lat (strulki, koło, hula-hoop, domino, gra monetami w spuszczanki, cymbergaj, zośka), a także miniwystawy Stara historia harcerska Nowej Huty.

12.00 – wykład Spotkanie przy samolocie w Muzeum Lotnictwa Polskiego (al. Jana Pawła II 39), który wygłosi Jan Hoffmann. Wstęp wolny.

12.00Wanda – historia, która trwa – zwiedzanie siedziby KS Wanda Kraków, otwarte spotkanie z zawodnikami, możliwość zrobienia zdjęcia w stroju KS Wanda Kraków oraz prezentacja historii klubu. Start w sali konferencyjnej KS Wanda Kraków (ul. Odmogile 1b).

12.00–15.00 VI Międzyszkolny Turniej Rugby TagZajrzyj do Nowej Huty organizowany przez klub Krakodyle Kraków. Miejsce: przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Czas trwania – ok. 2–3 godz. Wymiary boiska 36 m x 20 m (namalowane wapnem lub oznaczone stożkami). Rywalizacja w kategoriach: klasy I–II, klasy III–IV, klasy V–VI. Zapisy: wojciech.urynowiczsp103@gmail.com. Wstęp wolny.

12.00, 15.00 i 18.00 – przejazdy zabytkową flotą z lat PRL połączone ze zwiedzaniem budynków administracyjnych Kombinatu organizowane przez Fundację Promocji Nowej Huty. Radziecki UAZ 452, Fiat 126, Łada 2101 czy ŻUK zabiorą chętnych na miejsce zwiedzania, a po zwiedzaniu przywiozą z powrotem pod Muzeum Nowej Huty. Zobaczymy: budynek administracyjny zarządu, jego wnętrza, czyli biura dawnej dyrekcji Huty im. Lenina oraz schron dowodzenia umiejscowiony pod budynkiem socjalnym, schron zarządzania kryzysowego z epoki zimnej wojny. Zbiórka na placu przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: do 20 osób. Obowiązują rezerwacje: https://fundacjanh.org/zajrzyj-do-huty . Cena: 80 zł, dzieci do 7 lat: 60 zł.

13.00Między Światowidem a Świtem czyli o nowohuckiej architekturze słów kilka. Stara Nowa Huta jest przestrzenią, w której zaobserwować można ewolucję powojennej polskiej architektury. Socrealistyczna zabudowa pl. Centralnego czy al. Róż, modernistyczne budynki z blokami szwedzkim czy francuskim, postmodernistyczne Centrum E 1 ilustrują nam zmiany zachodzące w architekturze od lat 50. do lat 90. XX w. Warto pamiętać, że najstarsze budynki wznoszone w Nowej Hucie na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia realizowane były jeszcze według projektów Franciszka Adamskiego z okresu międzywojennego. Uczestnicy naszego spaceru poznają nazwiska architektów projektujących poszczególne nowohuckie bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej, dowiedzą się o okolicznościach przemian w polskiej architekturze przez wszystkie dekady PRL-u, zobaczą detale architektoniczne charakterystyczne dla poszczególnych stylów. Prowadzenie: Maciej Miezian. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl . Cena: 15 zł. Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

13.00–19.00 – zwiedzanie w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) wystaw: Jerzy Duda-Gracz GaleriaAutorska w Krakowie. Kolekcja Agaty Dudy-Gracz – stała wystawa malarstwa i grafiki w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie. Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich – stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX w., z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Wstęp: 20/15 zł – wstęp do jednej wybranej galerii, 25/20 zł – bilet łączony do obu galerii.

13.30 Mistrzejowickie rzeźby plenerowe i murale. Czy wiecie, co to jest Oman 2 albo gdzie znajduje się największy mistrzejowicki mural? Jak wygląda nowohuckie Stonehenge? O tym wszystkim, i nie tylko, dowiemy się podczas spaceru. Prowadzenie: Monika Hyla. Limit: 30 osób. Start: zajezdnia tramwajowa os. Piastów. Cena: 15 zł. Zapisy i płatność (od 1 września od godz. 12.00) na: https://bilety.mhk.pl/.

14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) z tłumaczeniem na język ukraiński. Czym i w co bawiły się dzieci w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej? Wystawa Trzepaki, Reksio Atari opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.). Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb, Mariia Varlygina. Zwiedzanie w cenie biletu. Limit: 20 osób. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia.

17 wrzesnia 2023 (niedziela)

14.00 — кураторська екскурсія виставкою «Вішаки для килимів, Рекс, Атарі» з перекладом на українську мову. У що і чим гралися діти в Польщі часів Польської Народної Республіки? Виставка Музею Нової Гути розповідає про різні аспекти дитинства періоду ПНР: іграшки та ігри, активний відпочинок, розваги та рухливі ігри, культура читання, відпочинок у закладах та вплив технічної революції (від телевізорів, проекторів до перших комп’ютерів у 1980-х роках). Ведучі: Агата Клімек-Здеб, Марія Варлигіна. Ліміт: 20 осіб. Пріоритет для зареєстрованих осіб (з 1 вересня)ю Прохання о попередній реєстрації поштою e-mail: info@muzeumkrakowa.pl  або за тел.: 12 426 50 60. Екскурсія по ціні вхідного білету.

14.00 – spotkanie ornitologiczne w Klubie Złote Łabędzie (ul. Bulwarowa 43) z udziałem Krzysztofa Czajkowskiego (Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne), Andrzeja Chwieruty, Krzysztofa Dudzika (Stowarzyszenie MOST, Kielce) i Piotra Rondudy. Wstęp wolny.

14.00 – spacer Schrony w Nowej Hucie. Nowa Huta – „idealne socjalistyczne miasto” powstałe po II wojnie światowej – kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić jej mieszkańców przed skutkami spodziewanej kolejnej wojny. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z infrastrukturą schronową Nowej Huty, a także wybranych budowli ochronnych na świecie. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). prowadzenie: Zbigniew Semik Limit: 20 osób. Cena: 15 zł. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

14.30Blok szwedzki od piwnic po dach – spotkanie poświęcone eksperymentowi architektonicznemu końca lat 50. XX w. w Nowej Hucie. Przyjrzymy się najważniejszym elementom modernistycznej architektury Marty i Janusza Ingardenów, a także poznamy wnętrza z perspektywy mieszkańców. Spacerowi towarzyszyć będą materiały archiwalne oraz historie zebrane przez mieszkańca bloku, który jest autorem instagramowego profilu @blok_szwedzki. Prowadzenie: Maciej Czekaj-Słowikowski. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Limit: 15 osób. Cena: 15 zł. Pierwszeństwo dla osób zapisanych. Zapisy (od 1 września od godz. 12.00): tel. 12 426 50 60 lub e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilet do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) w dniu wydarzenia. Prosimy o przybycie 15 minut przed wydarzeniem.

14.30 i 16.00 – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (ul. Klasztorna 11). Limit: 30 osób. Zapisy: tel. 667 706 716 lub e-mail: kontakt@muzeumcystersow.pl. Wstęp wolny.

15.00 – Spacerując z nowohucianami. Drugi ze spacerów po dzielnicy, w trakcie których wędrując po Nowej Hucie, spotkamy osoby aktywnie uczestniczące w jej życiu. Są wśród nich nowohucianie z urodzenia lub wyboru, artyści i aktywiści. Jak mówi pomysłodawca spacerów Ryszard Kozik (nowohucianin, dziennikarz i publicysta, pracownik Muzeum Krakowa), który je poprowadzi, są one trochę jak rosyjska ruletka: wybierając wycieczkę, nie wiecie, jaką trasą pójdziecie ani kogo po drodze spotkacie. Znacie tylko punkt startu. Ale zapewnia, że warto zaryzykować. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

15.00–16.30Sieć Solidarności zaprasza na spotkanie ze świadkiem historii Pamięć Nowej Huty. Pamięć Polski. Tematem rozmowy będzie opozycyjne doświadczenie jednego z członków Sieci Solidarności Zygmunta Łenyka. Miejsce: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Wstęp wolny.

15.00–17.00 – oprowadzanie po przestrzeniach Domu Utopii (os. Szkolne 26a) prowadzone przez Marlenę Nikody i Łukasza Trzcińskiego. Możliwość zajrzenia do pracowni artystycznych, gdzie powstają obiekty tworzone  przez osoby rezydenckie, miedzy innymi "niemalarskie obrazy" czy ceramiczne ollasy oraz pracowni rzemieślniczych, gdzie mieszkańcy i mieszkanki Krakowa przetwarzają wytworzone przez Teatr banery w nowe przedmioty takie jak: kuchenne fartuchy, pluszowe koce, wytrzymałe torby. Odwiedzający Dom Utopii będą mieli okazję zapoznać się z takimi obiektami jak: Dno jest lustrem Szymona Kobylarza, Flaga „JUTRO” Mauritsa Boettgera, Konstrukcje spawane – protezy dla roślin i zwierząt Krzysztofa Maniaka, oraz z ogrodem wiatrowym na dachu Domu Utopii, który jest obiektem badań artystycznych Liliany Zeic. Dla wszystkich czekać będą herbaty przyrządzone przez Cecylię Ciechańską znaną jako Pani od Zieleni. Po oprowadzaniu zapraszamy na relaks w przestronnych wnętrzach utopijnej czytelni. Wstęp bezpłatny. Limit: 30 osób. Zapisy: rezerwacja@domutopii.pl .

16.00Herstoryczna Nowa Huta – spacer organizowany przez Muzeum HERstorii Sztuki. Nowe miasto, nowe szanse, nowe perspektywy vs. stare przekonania, problemy i przeszkody. Jak kobiety odnajdowały się w Nowej Hucie? Spacer przemierzymy ścieżkami pierwszych budowniczych oraz pracownic huty. Odkryjemy motocyklowe rajdy kobiece. Dowiemy się także, jakie były realia życia mieszkanek Nowej Huty, np. opieka medyczna czy dostęp do żłobków. Bohaterkami spaceru będą znane, ale także zapomniane nowohuckie kobiety. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Prowadzenie: Marta Pacholczyk-Dzierwa. Cena: 25 zł. Zapisy przez formularz: https://forms.gle/JPD9rjSGPAk8DspcA 

16.00Twierdza Nowa Huta?Fundacja „Poza Szlakiem” zaprasza na spacer z Tomaszem Mierzwą, podczas którego podyskutujemy na temat tego, czy Nowa Huta była projektowana tak, aby podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego pełnić rolę twierdzy. Czy w bramach miały stać czołgi, na dachach strzelcy wyborowi, a promienisty układ drogowy Nowej Huty miał rozpraszać podmuch wybuchu jądrowego? Na między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć, spacerując ulicami i podwórkami Nowej Huty. Będzie też okazja porozmawiać o mij

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<