6. BNP Paribas Green Film Festival

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 13 sierpnia 2023 - niedziela, 20 sierpnia 2023

BNP Paribas Green Film Festival – międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych – to święto kina i ludzi, którym losy naszej planety nie są̨ obojętne.

Festiwal to także warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wykłady i inne działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia w zgodzie z „zielonymi” wartościami. Festiwal został stworzony w 2018 roku przez Piotra Biedronia i Grzegorza Dukielskiego – założycieli Fundacji Green Festival.

Między 13 a 20 sierpnia warto wpaść do miasteczka festiwalowego u stóp Wawelu, zająć leżak, złapać coś orzeźwiającego do picia i obejrzeć najlepsze filmy ekologiczne tego roku! Prezentowane w tym roku dokumenty będą poruszać takie tematy jak: zmiany klimatu i misja ratowania planety, pułapki cywilizacyjnego wzrostu, problem znikającej wody, przyszłość żywienia, wyczerpujące się zasoby, przede wszystkim zaś co dalej z homo destructus. Najlepsze filmy zostaną nagrodzone przez jury w składzie: Tomasz Raczek, Ewa Ewart oraz Paweł Deląg.

1. dzień BNP Paribas Green Film Festival poświęcony zdrowiu planety oraz jego mieszkańców. Zastanowimy się jak projektować miasta, aby żyło się w nich wygodnie, zdrowo i w zgodzie z naturą. Czy masowe stosowanie antybiotyków spowodowało koniec medycyny jaką znamy? Czy grozi nam kolejna pandemia podobna do tej z lat 2019-2021? Jak wygląda życie w indyjskim Delhi gdzie poziom stężenia pyłów w powietrzu jest największy na świecie i czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość?

2. dzień festiwalu poświęcony będzie tematyce transportu. Zastanowimy się jak powinien wyglądać Transport Przyszłości. Obecnie transport generuje blisko 25% całkowitych emisji CO2 w Unii Europejskiej. Trend jest wzrostowy, bo przybywa nam samochodów i latamy coraz częściej i coraz dalej. W jakim kierunku może rozwinąć się transport, aby nie był zabójczy dla klimatu.

3. dzień będzie poświęcony bioróżnorodności. Porozmawiamy o tym jak bioróżnodności jest ważna dla człowieka i innych mieszkańców Ziemi, o zagrożonych ekosystemach i działaniach jakie można podjąć dla ich ochrony.

4. dnia będziemy rozmawiać na temat żywności i jej wpływowi na środowisko. Na czym polega zrównoważone rolnictwo? Jak dewastujące dla środowiska są przemysłowe hodowle zwierząt i działalność wielkich koncernów spożywczych, tzw. firm-szarańczy? Jaki jest wpływ naszej diety na środowisko i jak będą wyglądać nasze nawyki żywieniowe w przyszłości?

Tematem 5. dnia będzie transformacja energetyczna. Zastanowimy się czy istnieeje idealny sposób pozyskiwania energii? Który z rodzajów dostępnej obecnie energii jest najlepszy dla środowiska? Czy energia atomowa uratuje nas przed katastrofą klimatyczną?

6. dnia będziemy rozmawiać nt. konsumpcji, która w dzisiejszym świecie jest wyznacznikiem jakości życia. Kto nie konsumuje, nie jest ważny dla świata. Mamy konsumować dużo i często bez oglądania się na rzeczywiste potrzeby oraz koszty ekologiczne czy społeczne. Jednakże system oparty na permanentnym wzroście nie ma prawa bytu w skończonym świecie, w którym zasoby są ograniczone. Kiedy się opamiętamy?

7. dnia BNP Paribas Green Film Festival pokażemy różnorodne filmy z całego świata pokazujące problematykę zmian klimatu.

Pokażemy skutki powodzi i susz, greenwashingowe tricki wielkich korporacji, działania aktywistów klimatycznych. Zastanowimy się też czy kryzys klimatyczny przekłada się kryzys uchodźczy.

Aby zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć zużycie m.in. papieru, organizatorzy zachęcają do ściągnięcia na telefony aplikacji, w której znajdziemy cały program i opis poszczególnych filmów: www.greenfestival.pl/aplikacje/

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<