Pierwszy Festiwal Klezmerski na Krakowskim Kazimierzu

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Żydowskie ślub i wesele, koncert pamięci ostatniego klezmera Europy, wieczór przy szabasowych świecach i skrzypek na dachu (dosłownie!) – Pierwszy Festiwal Klezmerski na Krakowskim Kazimierzu przypomni nam świat, który był nieodłączną częścią tego miasta, zanim wicher historii nie zmiótł go w niepamięć. Wydarzenie odbędzie się w głównie w przestrzeniach krakowskiego Kazimierza – w miejscach i przy ulicach, gdzie niegdyś rozkwitała żydowska kultura.

18 sierpnia 2023, 19.00
Mazel Tov! Klezmer Concert
Piwnica pod Baranami
Wyjątkowy wieczór w klimacie żydowskim – w programie znajdą się utwory klezmerskie w wykonaniu gwiazd Teatru Żydowskiego w Warszawie: Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Henryka Rajfera oraz Wojciecha Habeli przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Maciej Kwarciński – flet.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102152/Krak%C3%B3w/Mazel+Tov%21/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1496322067853531

20 sierpnia 2023, 15.00
Ślub i wesele żydowskie | inscenizacja
Dom Heleny Rubinstein (Hotel Rubinstein)
Synagoga Tempel
Restauracja Awiw
Podczas tego wydarzenia zostaniemy gośćmi weselnymi! To pierwsza taka w Polsce inscenizacja inscenizację ślubu i wesela żydowskiego, w której widzowie wezmą czynny udział. Wydarzenie odbędzie się w trzech planach. Rozpocznie się w domu Heleny Rubinstein przy ul. Szerokiej 14, skąd panna młoda dorożką wyruszy z najbliższymi na ślub do synagogi Tempel. Tam odbędzie się ceremonia zaślubin, po której radosny orszak weselny przeniesie się do restauracji Awiw (ul. Szeroka 13), by przy muzyce klezmerskiej, pysznych potrawach żydowskich i izraelskich winach rozpocząć huczną biesiadę.
Wydarzenie będzie realizowane przez profesjonalnych aktorów, śpiewaków, tancerzy scen krakowskich i warszawskich, m.in. Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy, w tym Izabelli Rzeszowskiej, Piotra Chomika, Wojciecha Habelę, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego, oraz wybitnych instrumentalistów, Klezmerów Krakowskiego Kazimierza, w tym m.in.: Mateusza Dudka – akordeon, Dawida Czernika – skrzypce, Mateusza Frankiewicza – kontrabas.

Szczegółowy plan wydarzenia:

  • godz. 15.00: Dom Heleny Rubinstein, ul. Szeroka 14, Panna Młoda wraz z najbliższymi oraz gośćmi wyruszy dorożką na obrzęd zaślubin
  • godz. 16.00–18.00: Synagoga Tempel – inscenizacja ślubu żydowskiego
  • godz. 18.30–20.00: Restauracja Awiw, ul. Szeroka 13, huczna biesiada przy muzyce klezmerskiej i pysznych potrawach żydowskich

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102160/Krak%C3%B3w/%C5%9Alub+i+wesele+%C5%BCydowskie/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/115860441555799

22 sierpnia 2023, 19.00
Ostatniemu Klezmerowi
Synagoga Tempel
Koncert pamięci ostatniego klezmera Europy – Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana w wykonaniu jego pierwszej uczennicy Ewy Warty-Śmietany, która wyśpiewa pieśni żydowskie w języku polskim oraz jidysz przy towarzyszeniu zespołu instrumentalnego w składzie: Mateusz Dudek – akordeon, Dawid Czernik – skrzypce, Mateusz Frankiewicz – kontrabas.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102256/Krak%C3%B3w/Ostatniemu+Klezmerowi/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1318460615689277

23 sierpnia 2023, 19.00
Przy szabasowych świecach
Klub Kazimierz

Podczas wieczoru przy świecach w interpretacji krakowskiego aktora Wojciecha Habeli, usłyszymy wiersze Mordechaja Gebirtiga, legendarnego poety, pieśniarza, aktora, stolarza, barda krakowskiego Kazimierza, który zginął 4 czerwca 1943 roku w krakowskim getcie. W tym dniu uczcimy ostatniego żydowskiego artystę ludowego, zwanego Bertoltem Brechtem z Kazimierza.
Podczas wieczornego spotkania poezja będzie przeplatała się poruszającymi serca pieśniami żydowskimi wyśpiewanymi przez Ewę Wartę-Śmietanę, pierwszą uczennicę Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, przy towarzyszeniu akordeonu, na którym zagra Mateusz Dudek.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/103448/Krak%C3%B3w/Przy+szabasowych+%C5%9Bwiecach/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/756612456218714/

24 sierpnia 2023, 19.00
Skrzypek na dachu
Hotel Rubinstein
Magiczny koncert na dachu Hotelu Rubinstein, podczas którego melodie ze słynnego musicalu wykona wirtuoz skrzypiec, Dawid Czernik. Przeżycia artystyczne i wspaniały widok na Kraków ze wzgórzem wawelskim – gwarantowane!
Dawid Czernik – skrzypek i kontrabasista, założyciel AMEI Akademii Muzyki Etnicznej i Improwizowanej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, na wydziale Jazz and World Music. W 2019 r. został nagrodzony za improwizację utworów podczas pierwszego Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Skrzypcowej w Budapeszcie. Jest także laureatem nagród specjalnych Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2020 r. W jego żyłach płynie jazz, klasyka i przede wszystkim muzyka etniczna. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystycznych i grał w karczmach góralskich. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji.

Bilety: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/102150/Krak%C3%B3w/Koncert+-+Skrzypek+na+dachu/
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/3518332861731628

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<