Audio Art Festival 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Festiwal Audio Art w Krakowie odbywa się nieprzerwanie od 1993 roku. W jego programie można znaleźć premierowe koncerty, instalacje i performansy, które dotyczą przeglądu najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i muzyki współczesnej z całego świata. Ważne miejsce w programie zajmują polskie premiery o szczególnym wymiarze. Definiują nowy paradygmat sztuki współczesnej. Zawierają elementy powiązane z tożsamością artysty, jego szczególnej misji w formowaniu lokalnej kultury. Porządkują świat postpandemiczny z zabezpieczeniem dziedzictwa kulturowego. Kreują nowe formy sztuki wyrafinowanej, zaangażowanej wobec współczesnych wyzwań stawianych przez migrację i zagrożenia związane z wojną.

31. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17–26 listopada. Główny blok festiwalu poprzedzą dwa wydarzenia: 17 sierpnia w Hevre wystąpią Phill Niblock i Katherine Liberovskaya, a 2 i 3 września w Komorze Saurau Kopalni Soli „Wieliczka” będzie można odwiedzić serię instalacji Falling Sideways.

Prolog

Phill Niblock i Katherine Liberovskaya
17 sierpnia, Hevre

Phill Niblock jest prekursorem ultraminimalistycznej koncepcji One Sound Composition będącej jego paradygmatem artystycznym, kontrowersyjnym i zachwycającym. Permanentna podróż przez wszystkie kontynenty od wielu dekad jest źródłem nieskończonego projektu "The Movement of People Working" na 2 ekrany i 4 głośniki. Autor utworów na instrumenty solowe, zespoły i orkiestrę. Jego słynny winyl "Nothing to look at just a record" jest odpowiedzią na powtarzające się pytanie nurtujące dziennikarzy i muzykologów: co autor chciał przez to powiedzieć?

Phill Niblock pojawił się w Polsce z pierwszym koncertem w Galerii Krzysztofory w Krakowie na zaproszenie Marka Chołoniewskiego w maju 1985 roku inicjując serię Audio Art. Wspólny koncert z Katheriną Liberovskaya jest szóstym występem Philla Niblocka w ramach Audio Art w Krakowie, w roku jego 90-tych urodzin. W ostatnich latach artysta wystąpił także na festiwalach Warszawska Jesień, Unsound, Sacrum Profanum i Sanatorium dźwięku.

Katherina Liberovskaya jest kanadyjską artystką wideo, od wielu lat aktywną na scenie międzynarodowej, szczególnie w Montréalu i Nowym Jorku. Występowała na wielu festiwalach ze swoimi autorskimi projektami wideo, współpracując z wieloma artystami na całym świecie. Na festiwalu Audio Art w Krakowie występuje po raz pierwszy.

--

Falling Sideways
2 i 3 września, Kopalnia Soli „Wieliczka”

W odległym Układzie Słonecznym planeta wypadła z orbity i postanowiła podążać własną drogą. Pozostałe planety próbują ją odzyskać, tworząc narracyjne lasso w całym spektrum elektromagnetycznym, aby przyciągnąć ją z powrotem na orbitę. Ale lubimy tę planetę włóczęgę. Ponieważ wciąż odkrywamy tunele, w których może zostać uwięziona przez lasso, pomagamy bezpiecznie powrócić jej na bezpieczną drogę. Seafoam Palace zaprasza na serię doświadczeń site-specific zaprojektowanych tak, aby przecinały się z torem planety – spacer przez komorę rezonansową, która przenosi nas w sfery międzyplanetarnej intrygi i kosmicznej przestrzeni, pogoń za paralaksą i zadumę w ruchu, poetycką dedykację Falling Sideways na zawsze.

Seafoam Palace Detroit:
Christos Pathiakis, Tom Kirsch, Joanna Solis
Kim Couchot, Tracy Gilman, Eleanor Lovinsky, Leah Marino, Dorothy Melander-Dayton, Percy Pathiakis, Miigun Rotari, Eric Singer, Dorothy Trojanowski

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<