Patchlab Digital Art Festival 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 19 października 2023 - niedziela, 22 października 2023

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone twórczości, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i kreatywne programowanie. Stara się za pomocą sztuki odzwierciedlać stale zmieniający się wpływ technologii na społeczeństwo i środowisko. Festiwal odbywa się w Krakowie od 2012 roku. Jest organizowany jest przez Fundację Photon.

Program festiwalu koncentruje się na potencjale twórczym ukrytym w maszynach, algorytmach, programowaniu i bazach danych, eksplorując kluczowe zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce cyfrowej, w tym VR/AR/XR, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, hacking i cyfrową tożsamość. Program oferuje wystawy, spektakle i koncerty audiowizualne, projekcje wideo, wykłady, warsztaty, rezydencje artystów i panele dyskusyjne z ekspertami.

Dwunasta edycja Festiwalu Patchlab odbędzie się w dniach 19–22 października 2023 w Krakowie.

--

O PROGRAMIE

SPACE/S, czyli przestrzeń/przestrzenie, to temat 12. edycji Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. Program opiera się na szerokim kontekście przestrzeni i jej synergii z technologią. Skupia się nie tylko na wszechświecie, ale i na bliższych strefach – myśli i duchu, a także obszarze, w którym żyjemy na co dzień: relacji ze sobą i środowiskiem.

Na wystawie SPACE/S w przestrzeni kreatywnej dzielnicy Wesoła zobaczymy m.in. eksplorującą dźwięki kosmosu Spheres VR, której producentem jest Darren Aronofsky, inspirowaną słynnym filmem Stanleya Kubricka Odyssey 1.4.9 Françoisa Vautiera czy To the Moon, wirtualną opowieść przedstawicielki nowojorskiej awangardy Laurie Anderson. Ayahuasca. Kosmik Journey Jana Kounena pozwoli na interaktywne doświadczenie odwołujące się do medytacyjnego i transformującego rytuału spożywania psychodelicznej rośliny w tradycji Shipibo w Peru.

W projekcie #Alphaloop w duchowe przestrzenie zabierze nas Adelin Schweitzer, który wyreżyserował wyimaginowaną praktykę cyberszamanizmu w połączeniu z poszerzoną rzeczywistością (XR). W tym bezprecedensowym doświadczeniu uczestnicy są prowadzeni przez przewodnika-technomancera w podróż zmieniającą percepcję relacji między naturą a technologią.

Niezwykłą realizację mediolańskiego studia fuse* zobaczymy w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Widowiskowy spektakl Dökk łączy taniec i akrobację z przestrzenną projekcją 3D, tworząc innowacyjną opowieść o człowieku we wszechświecie.

Festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert audiowizualny w kopule Planetarium Śląskiego, gdzie brytyjska artystka Emika, znana m.in ze współpracy z Massive Attack czy z legendarną wytwórnią Ninja Tune, zanurzy nas w symfonii mrocznego i hipnotycznego wszechświata w formacie 360°.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się także w Cricotece, Pałacu Potockich i Hevre+1.

Pełny program festiwalu [klik]

Elwira Wojtunik
Dyrektorka artystyczna Festiwalu Patchlab

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<