Teatr ITAN: Brat naszego Boga

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Brat naszego Boga to spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły opowiadającego o krakowskim malarzu Adamie Chmielowskim, który zdecydował się pomagać najuboższym. Jeden z najbardziej znanych obrazów Adama Chmielowskiego – Ecce homo przedstawiający Jezusa w koronie cierniowej – stał się motywem przewodnim spektaklu. Za jego pośrednictwem Adam (Maciej Jackowski), główny bohater przedstawienia, nawiązuje relację z „największym z ludzi”. Obraz skłania go również do zwrócenia uwagi na otaczającą rzeczywistość. Rzeczywistość pełną bólu, cierpienia i nędzy. Przepełniony chęcią niesienia pomocy tym, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia, Adam postanawia wspomóc mieszkańców nadwiślańskiej ogrzewalni. Jednak Brat naszego Boga ukazuje dramat jednostki, której intencje rozbijają się o niechęć tych, którym pragnie się okazać dobroć. Mimo chwil zwątpienia Adam dąży do czystej miłości wobec ludzi na wzór boskiego miłosierdzia Jezusa. Zauważa, że mieszkańców ogrzewalni łączy egzystencjalny brak, który próbują zapełnić powierzchownymi dobrami materialnymi. Z czasem zauważa też, że ludzie, którymi chce się poświęcić, nade wszystko potrzebują wsparcia duchowego. Adam wybiera zatem podejście pokorne – nie chce, by ludzie, którym pomaga, „poszli za nim”, pragnie „pójść z nimi”. Wybór tej trudnej drogi jest tym, co finalnie doprowadza go do świętości.

Na podstawie dramatu Karola Wojtyły
Scenariusz i reżyseria: Artur Dziurman
Występują: Maciej Jackowski, Iwona Chamielec, Magda Sokołowska-Gawrońska, Alicja Czarnuszka, Danuta Damek, Irena Budzyń, Barbara Cekiera, Renata Szczepaniak-Pajor, Małgorzata Walkosz, Elżbieta Sielawa, Mieczysław Baczyński, Krzysztof Bartosz, Janusz Bąk, Adam Łysek, Janusz Ptak, Henryk Redkiewicz, Stanisław Zającz

Czas trwania: ok. 65 minut   

Spektakl 25 września tłumaczony na PJM

Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze spektakli konsekwentnie przełamuje granice twórczości amatorskiej i możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo, doprowadzając do integracji profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzieży w niezwykłym miejscu spotkania, jakim jest teatr.
Artur Dziurman i grupa Scena Moliere prowadzą instytucję absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych. Jak dotąd stworzyli sześć multimedialnych spektakli z powodzeniem granych w całej Polsce, w które zaangażowanych jest ponad stu niewidomych i niedowidzących artystów.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<