XLIX Tynieckie Recitale Organowe

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Najwspanialsze utwory muzyki klasycznej, wirtuozi organów i magia liczącego prawie 1000 lat opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu – połączenie tych trzech elementów sprawia, że Tynieckie Recitale Organowe koniecznie należy wpisać do wakacyjnego kalendarza! Koncerty w ramach tegorocznej edycji odbędą się cztery lipcowe niedziele.

Cykl Tynieckie Recitale Organowe odbywa się w wakacyjne niedziele w opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu od 1971 roku. W ramach wydarzenia prezentowana jest muzyka organowa z różnych epok – od renesansu po współczesność. Podczas koncertów najwybitniejszym wirtuozom organów towarzyszą również artyści innych specjalności: kameraliści, wokaliści oraz chóry.

W programie tegorocznych Tynieckich Recitali Organowych znalazły się łącznie cztery koncerty, które odbędą się w dwie lipcowe i dwie sierpniowe niedziele. Formuła każdego z nich obejmuje solowy występ wirtuoza-organisty oraz kameralisty. Warto podkreślić, że  w  tym roku tynieckie recitale organizujemy już po raz 49, co oznacza, że wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, 50-ta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, na którą już teraz serdecznie zapraszam wszystkich krakowian i gości – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Repertuar prezentowany w ramach Tynieckich Recitali Organowych jest przekrojowy i różnorodny. – Sięgamy oczywiście do twórczości światowych klasyków muzyki organowej, ale nie stronimy również od dzieł współczesnych kompozytorów. Chętnie prezentujemy też tynieckiej publiczności dzieła polskich twórców, święcących triumfy w różnych epokach. Zostawiamy również przestrzeń dla improwizacji – mówi Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny festiwalu. Do współpracy w ramach wydarzenia zapraszani są wirtuozi organów zarówno związani z krakowskim środowiskiem muzycznym, jak i  goście spoza granic naszego kraju. Nie bez znaczenia jest także klucz doboru kameralistów (instrumentalistów oraz solistów wokalnych), którzy towarzyszą organistom podczas każdego z recitali. – Poza kunsztem muzycznym danego artysty kameralnego, ważne jest dla nas, by we wnętrzu tynieckiego opactwa rozbrzmiewały dźwięki takich instrumentów czy takie solowe głosy, które będą z jednej strony współgrały z organami i korespondowały z sakralnym wnętrzem, a z drugiej nadadzą poszczególnym koncertom wyjątkowości, poprzez charakterystyczną barwę i związany z nią ton emocjonalny. Stąd też, w tegorocznym programie obecność skrzypiec, klarnetu i trąbki oraz urzekającego sopranu lirycznego – dodaje Piotr Czarakcziew.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu na organach zagrają: Marek Stefański, Kamil Mika (pochodzący z  Polski, obecnie mieszkający w  Aberdeen w Szkocji), Tomasz Soczek oraz Krzysztof Urbaniak. Towarzyszyć im będą kolejno: Milena Sołtys-Walosik (sopran), Oriana Masternak (skrzypce), Piotr Lato (klarnet) oraz Radosław Mosurek (trąbka).

9 lipca 2023, niedziela, 16.00
Marek Stefański – organy
Milena Sołtys-Walosik – sopran
W programie: J.S. Bach, J. Haydn, F. Liszt, F. Chopin, F. d’Agincour, J.L. Krebs, F. Nowowiejski, M.J. Żebrowski
KUP BILET

23 lipca 2023, niedziela, 16.00
Kamil Mika – organy
Oriana Masternak – skrzypce
W programie: L. Vierne, M. Surzyński, J. Alain, G.P. Telemann, H.I.F. Biber, M. Duruflé
KUP BILET

13 sierpnia 2023, niedziela, 16.00
Tomasz Soczek – organy
Piotr Lato – klarnet
W programie: J.S. Bach, C. Franck, L. de Lorenzo, G. Litaize, C. Saint-Saëns, A. Pavlorek
KUP BILET

27 sierpnia 2023, niedziela, 16.00
Krzysztof Urbaniak – organy
Radosław Mosurek – trąbka
W programie: J.S. Bach, R. Mosurek, D.M. Gronau, F. Liszt
KUP BILET

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Centrum Kultury Podgórza i Opactwo Benedyktynów w Tyńcu (Fundacja Chronić Dobro), partner: Rada Dzielnicy VIII Dębniki
  • ckpodgorza.pl
  • CentrumKulturyPodgorza
  • Bilety: 50 zł (posiadacze karty Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP: 40 zł)
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<