Wawel o zmierzchu

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kiedyś przechadzała się tu królowa Bona ze swoim fraucymerem, pod renesansowymi arkadami figlowali paziowie, a zagraniczni dyplomaci śpieszyli złożyć hołd miłościwie panującemu. Dziś wawelskie dziedzińce wypełniają grupy turystów, zaś w wybrane letnie wieczory bierze je we władanie muzyka.

Na Festiwal Wawel o zmierzchu warto więc przyjść ze względu na występujących tu artystów, warto wsłuchać się w grane tu dzieła i także – warto rozejrzeć się wokół. To jedyny organizowany na tak szeroką skalę plenerowy festiwal muzyczny w Krakowie i jeden z nielicznych (w niektórych latach – a impreza odbywa się w tym roku po raz piętnasty – jedyny), którego scenerią są właśnie zamkowe dziedzińce: główny arkadowy oraz bardziej kameralny – Batorego. Kontemplacji piękna muzyki sprzyjają więc barwy zapadającego zmierzchu i widok rozświetlonej architektury wawelskiej. Dźwięk jest nie tylko „słyszalny, ale i „widzialny” w kontekście zmieniających się barw i świateł.

Idee przewodnie szesnastego festiwalu to: stylistyczna różnorodność wykonywanej muzyki (szeroko pojęta klasyka, twórczość kompozytorska drugiej połowy XX wieku, rodzima muzyka ludowa i filmowa), spotkanie Kultury i Natury oraz reprezentanci pokolenia 1933 – Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki - w 90. rocznicę urodzin. Akcent pada zatem na muzykę polską, ukazywaną w szerokim kontekście kultury, i promocję polskich artystów wykonawców (CORda Cracovia, Elżbieta Stefańska, Piotr Lato, Chopin Piano Duo, Rafał Jacek Delekta), także – muzyków ukraińskich, na czele ze światowej sławy pianistą, przyjacielem Festiwalu Wawel o zmierzchu – Alexandrem Gavrylyukiem oraz dyrygentem Yaroslavem Shemetem.
 
W słowach (w języku polskim i angielskim) będących integralną częścią festiwalowych koncertów znajdą się między innymi złote myśli tego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", przykładowo: „Cóż jest nad niebo piękniejsze, przecież w nim jest wszystko piękno". Skrzydlate słowa Kopernika sprzyjać będą komponowaniu i ukierunkowaniu percepcji słuchaczy na pogłębioną sferę duchowości, tak bardzo potrzebną współczesnemu człowiekowi.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Janicka-Słysz.

 • 4 sierpnia 2023 (piątek), 20.00, koncert kameralny
  Dziedziniec Batorego
  Zuzanna Hwang-Cempla – sopran, Jakub Pawlik – tenor, Paweł Kubica – fortepian
  w programie: Fryderyk Chopin
 • 5 sierpnia 2023 (sobota), 20.00, koncert kameralny
  Dziedziniec Batorego
  Chopin Piano Duo: Anna Boczar & Bartłomiej Kominek – fortepian 4 ręce
  w programie: Fryderyk Chopin, Edvard Grieg
 • 6 sierpnia 2023 (niedziela), 20.00, koncert kameralny
  Dziedziniec Batorego
  Mateusz Dubiel – fortepian
  w programie: Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt
 • 11 sierpnia 2023 (piątek), 12.00, maraton młodych pianistów 
  Dziedziniec Arkadowy
  wystąpi trzech artystów
  w programie: Fryderyk Chopin i romantycy – wirtuozi i poeci fortepianu
 • 11 sierpnia 2023 (piątek), 20.00, koncert symfoniczny
  Dziedziniec Arkadowy
  Orkiestra CORda Cracovia (smyczkowo), Elżbieta Stefańska – klawesyn, Piotr Lato – klarnet, Rafał Jacek Delekta – dyrygent
  w programie: Krzysztof Penderecki (pokolenie 1933) – Sinfonietta nr 2 na klarnet i smyczki, Henryk Mikołaj Górecki (pokolenie 1933) – Koncert na klawesyn i smyczki; Felix Mendelssohn – Sinfonie (wybór z 13 młodzieńczych utworów) na smyczki
 • 12 sierpnia 2023 (sobota), 20.00, koncert symfoniczny
  Dziedziniec Arkadowy
  Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza (ze śpiewakami-solistami), Leszek Mieczkowski – dyrygent
  w programie: polska muzyka filmowa i rodzima muzyka ludowa w nowych aranżacjach
 • 13 sierpnia 2023 (niedziela), 20.00, koncert symfoniczny
  Dziedziniec Arkadowy
  Orkiestra CORda Cracovia (symfonicznie), Alexandr Gravrylyuk – fortepian; Yaroslav Shemet – dyrygent
  w programie: Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16, Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95

  Słowo o muzyce na koncertach: Małgorzata Janicka-Słysz

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<