Jan Bukowski – twórca z kręgu Młodej Polski

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 12 czerwca 2023, 14:00 - czwartek, 31 sierpnia 2023

Z okazji 150. rocznicy urodzin Jana Bukowskiego, twórcy okresu Młodej Polski, Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza na wystawę prezentującą sylwetkę artysty, który swoje artystyczne życie związał z Krakowem. Wystawa jest eksponowana na krakowskich Plantach (od ul. Poselskiej w kierunku Wawelu).

Jednym z pionierów odrodzenia zmysłu artystycznego jest Bukowski. Pod ręką jego wszystko się przemienia w piękno. Cichy, wytworny, w świecie swych umiłowań zatopiony, wszystkie siły skupił około jednego zadania: wyrwania życia z objęć pospolitości, szarzyzny lub bezdusznego naśladownictwa obcych; na każdym kroku rad by rozsypać kwiaty, wszystką szorstkość bytu ukoić harmonią, od drobiazgów do świątyń, wszystko uświęcić chryzmatem sztuki. Człowiek stylowy.

Jan Kanciasty [Wilhelm Feldman], Życie i sztuka (list z Krakowa), „Wędrowiec” 1906, nr 19, s. 353

Jan Bukowski (1873–1943) – malarz i grafik, najwybitniejszy obok Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera przedstawiciel młodopolskiej szkoły zdobnictwa artystycznego. Zajmował się ilustracją książkową, malarstwem sakralnym, projektowaniem mebli oraz uznawany jest za prekursora grafiki użytkowej. Studiował miedzy innymi w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i należał do grona współzałożycieli krakowskiego Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. W latach 1904-1915 był kierownikiem artystycznym drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 1912 roku profesorem Szkoły Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Pełnił też funkcję kierownika artystycznego fabryki witraży Żeleńskiego, był współpracownikiem Komisji do Badania Zabytków Sztuki w Polsce. Jego działalność artystyczna koncentrowała się wokół malarstwa ściennego i grafiki książkowej. W polichromiach łączył elementy figuralne z motywem stylizowanej dekoracji roślinnej. Malował kaplicę św. Jana Nepomucena w kościele NMP w Krakowie (razem z Tetmajerem), kaplicę przy klasztorze Reformatów w Kętach, kościół w Bolesławcu (koło Byczyny), kościół w Skrzyszowie pod Tarnowem, kościół parafialny w Bochni, kościół św. Józefa w Krakowie i inne. Zajmował się również grafiką użytkową, batikiem, ponadto projektował oprawy introligatorskie, kilimy, meble, drobne przedmioty użytku codziennego i wnętrza. Zaprojektował również polichromię w kościele Franciszkanów-Reformatów w Wieliczce.

***
Wystawa została zaprojektowana na bazie fotografii autorstwa dr Tadeusza Łyczakowskiego, które przedstawiają dorobek Jana Bukowskiego: polichromie w budowlach sakralnych i gmachach publicznych oraz witraże z różnych miejsc, w których zachowały się jego realizacje, a także projekty graficzne. Twórczość artysty podzielona jest na poszczególne działy, takie jak: grafika użytkowa, malarstwo sztalugowe i ścienne oraz witraże. Prezentowane są m.in. realizacje artysty wykonane na terenie miasta Krakowa, np. w Bazylice Mariackiej i Pałacu Wielopolskich - siedzibie krakowskiego Magistratu. Zaakcentowana jest również sztuka użytkowa, której Bukowski poświęcił wiele uwagi, jak: tkaniny, plakaty, a także liczne ilustracje książkowe, które zaprojektował pracując na stanowisku kierownika artystycznego drukarni Uniwersyteckiej w Krakowie.

Obszernemu materiałowi fotograficznemu towarzyszy tekst pod redakcją profesora Piotra de Bończa Bukowskiego nakreślający charakter twórczości Jana Bukowskiego.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<