Alicja Dybowska. Miasto warstw – Lwów 2014–2019. Fotografie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 13 czerwca 2023, 18:00 - piątek, 23 czerwca 2023

Wystawa w Krypcie oo. Pijarów odkrywa przed widzem różne oblicza miasta – w całej zlożoności jego piękna i brzydoty, świetności i zniszczenia, mieszania się kultury polskiej i ukraińskiej oraz niszczycielskiego piętna czasów sowieckich.

„Lwów to miasto, którego warstwy widoczne są gołym okiem. Nie da się ich nie zauważyć, a mając do dyspozycji aparat fotograficzny, nie sposób ich nie sfotografować.

(...) Tak się złożyło, że przedstawione tutaj zdjęcia pokazują, iż Lwów dotknięty przeszłymi konfliktami nie był Lwowem powojennym, ale Lwowem międzywojennym. To Lwów, który – choć pamięta wojnę i jest miastem pokoju – nie spodziewa się jeszcze agresji rosyjskiej.

Wydawać by się mogło, że każde stare miasto (i jego okolice) wypełnione jest śladami przeszłości, ale chyba żadne w takim stopniu i tak spektakularnie jak Lwów, gdzie fizycznie zza tryzuba wystaje orzeł, a rozbite przez Sowietów ołtarze pozostawiły jasny ślad na murach”. (Alicja Dybowska, fragment opisu wystawy)

Alicja Dybowska – fotograf. Absolwentka filozofii i filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz języka angielskiego. W latach 2006 – 2007 dziennikarka TVP Kultura. W latach 2012 – 2015 instruktor fotografii. Zajmuje się fotografią reportażową, portretową, konceptualną, street, komercyjną, podróżniczą oraz artystyczną. Jej zdjęcia od lat publikowane są na stronie PhotoVogue. Praca artystki została doceniona przez znakomitych artystów muzycznych polskiej sceny jazzowej, którzy sięgnęli po jej twórczość przy realizacji m.in. „Lutosławski Retuned” (Szymon Klima/ Piotr Wyleżoł/ Adam Kowalewski), „Free Folk Jazz” (Improvision Quartet), „Human Things” (Piotr Wyleżoł, wydane przez Polskie Nagrania, Warner Music Polska), „Fantastico” (Dominik Wania/ Szymon Klima). Fotografie jej autorstwa ozdobiły również okładki płyt Kraków Street Band („Dedicated to Jerzy Wójcik”) i New Life’M („Moje Westerplatte”). W 2016 roku koncertom jazzowym (tria Klima/ Kowalewski/ Wyleżoł) w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i w Polskim Radiu w Warszawie, współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, towarzyszyła wystawa zdjęć autorki. W 2021 roku współpracowała z Teatrem Exit jako asystent reżysera oraz reżyser światła przy realizacji filmów „Po drugiej stronie dnia” oraz „Tobiasz”.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<