Xawery Deskur. Miejsce śpiewających kamieni

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 czerwca 2023, 18:30 - niedziela, 3 września 2023

Wystawa podsumowująca II edycję Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza – „Pewne miejsce”. Chris Schwarz był brytyjskim fotografem, założycielem i pierwszym dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja. Jego intelektualna odwaga, chęć stawiania najtrudniejszych pytań i wysiłki podejmowane by znaleźć na nie odpowiedzi, zjednoczyły rzesze osób z różnych środowisk i wskazały im nowe drogi do zrozumienia polsko-żydowskiej historii. Chris zmarł przedwcześnie w 2007 roku, ale Muzeum do dzisiaj kontynuuje jego misję.

W 2018 roku Żydowskie Muzeum Galicja zainaugurowało poświęcony jego pamięci międzynarodowy konkurs artystyczny. Konkurs ma charakter cykliczny, a poszczególne edycje poświęcone są innym tematom. Zwycięzcą II edycji konkursu został Xawery Deskur. Realizowana w ramach wystawy praca „Miejsce śpiewających kamieni” to multimedialna instalacja przestrzenna inspirowana postacią Sat-Okha – Stanisława Supłatowicza, zwanego „polskim Indianinem”. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Mirisch & Lebenheim Żydowskiego Muzeum Galicja od 15 czerwca do 3 września 2023 roku.

Xawery Deskur – artysta wizualny, filmowiec i rzeźbiarz. Absolwent krakowskiej ASP (2015) i kursu scenopisarstwa SCRIPT oraz kursu filmu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Młoda Polska” (2021) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Laureat nagrody Artystyczna Podróż Hestii (Warszawa, 2014). Uczestnik festiwali artystycznych i filmowych, takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Berlin Short Film Festival, Artloop w Sopocie, Biennale WRO we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki, ArtBoom w Krakowie. Aktualnie doktoryzuje się na ASP w Warszawie. Jest opiekunem Larsa – królika doświadczalnego, uratowanego z warszawskiego laboratorium.

Wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<