Jurij Gnatkowski. Poczuj Ukrainę

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 20 czerwca 2023, 17:00 - sobota, 15 lipca 2023

Wystawa Poczuj Ukrainę. Instalacje - Artefakty - Performance ukraińskiego artysty Jurija Gnatkowskiego to interaktywny projekt zapoznanający europejskich widzów z różnymi aspektami kultury ukraińskiej: od sztuki ludowej po współczesną, od pradawnych artefaktów i tradycyjnych pieśni po prezentację mulimedialną współczenej Odessy, Kijowa, Połtawy, Karpat i Lwowa.

„Szczególnie jest to ważne teraz, kiedy Ukraina jednoznacznie wybrała wartości europejskie, podążając drogą demokratycznych reform, zmagając się w działaniach wojennych  w obronie swoich granic i niepodległości z agresywnym wrogiem, Rosją. Mamy nadzieję, że europejski widz otworzy się na »żywą duszę« ukraińskiej tradycji ludowej, piękno ukraińskiej ziemi i ukraińską serdeczność – zapraszają organizatorzy. – Projekt »Poczuj Ukrainę« oferuje europejskiemu widzowi osobiste zanurzenie się w wyjątkowej autentyczności zachowanej w tradycyjnej pieśni ukraińskiej: odczucie nie tylko oczami i uszami w materiałach nagranych bezpośrednio na Ukrainie w 2012 roku, ale także dosłownie – dotykiem, poprzez umożliwienie dotknięcia instrumentów, na których wykonywano autentyczne pieśni ludowe. Warto odczuć żywą i oryginalną wibrację zawartą w głosie ludowych pieśniarzy ukraińskich. Przez wieki wspólna historia polsko-ukraińskich relacji miała blaski i cienie. Dziedzictwo dawnych Kresów Rzeczypospolitej to obecnie część historii Ukrainy. Oba narody zjednoczone w obliczu »Imperium Zła«, jakim jest teraz i niemal zawsze w historii Rosja, wymagają wspólnego przebaczenia, ukazania dziedzictwa kulturowego, religijnego, historycznego w celu zachowania niepodległości i wolności, która jest dla nas najwyższą wartością”.

Jurij Gnatkowski – ur. w 1975 roku we Lwowie, reżyser, producent, autor, wykonawca, kompozytor, absolwent Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Dyrektor Lwowskiego Pałacu Sztuki.

***
Otwarciu wystawy w Centrum Edukacyjnym przy ul. harc. Millana 16 w Krakowie towarzyszy występ ukraińskiego bandurzysty, projekcje, interaktywne prezentacje i typowe smaki ukraińskiej kuchni.

Wernisaż 20 czerwca 2023:

  • 14.00 dla szkół,
  • 17.00 dla szerokiej publiczności,
  • 18.00 koncert muzyki ukraińskiej i wieczór poezji polsko-ukraińskiej

 

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<