Kopernik

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Musical Kopernik, czyli historia genialnego naukowca przełożona na język musicalu!

Mikołaja Kopernik uważa się powszechnie za największego polskiego uczonego, jednak pełny obraz jego dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność pozostają wciąż mało znane. W 550. rocznicę narodzin słynnego astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy pragną przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

Libretto musicalu odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika: studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii, następnie posługi kanoniczej, praktyki lekarskiej i badań astronomicznych prowadzonych we Fromborku, wreszcie powstania i publikacji dzieła De revolutionibus. Nie zabraknie w nim również miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu chcą ukazać Mikołaja Kopernika nie tylko jako wybitnego astronoma, ale także otwartego i pełnego pasji człowieka. "Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc" – tłumaczą twórcy.

Libretto musicalu wyszło spod ręki popularnej pisarki Ałbeny Grabowskiej – autorki bestsellerowego cyklu „Stulecie Winnych” oraz” Uczniowie Hipokratesa”. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Choreografię spektaklu opracowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, scenografię oraz światło stworzył Grzegorz Policiński, spektakle wyreżyserował zaś Jakub Szydłowski.

Premiera światowa spektaklu odbyła się we Fromborku 20 maja 2023 roku. Był on także prezentowany na dziedzińcu wawelskiego zamku. 1 października 2023 roku Kopernik po raz pierwszy zagości na scenie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz.

Obsada
MIKOŁAJ KOPERNIK | Marcin Franc
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 | Wojciech Daniel
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 | Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK | Marcin Sosiński
ANNA SCHILLING | Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI | Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) | Dominik Bobryk
ANDREAS OSIANDER | Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ | Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 | Maciej Tomaszewski
STAŃCZYK / KOPERNIK-LALKA | Krzysztof Prystupa
Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej
Piotr Sułkowski – dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<