Kroke w Forcie Borek

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 czerwca 2023, 18:00

Charakterystyczne brzmienie, wynikające z połączenia altówki, akordeonu i kontrabasu oraz unikatowy styl, który narodził się z inspiracji muzyką etniczną z całego świata, wzbogacaną autorskimi improwizacjami. Wszystko to sprawia, że zespół Kroke zapraszają do współpracy takie osobowości światowego kina jak Steven Spielberg czy David Lynch, a lista gwiazd polskiej sceny muzycznej, z którymi grupa nagrywa jest wręcz imponująca. Już niebawem – 10 czerwca 2023 (sobota), o godz. 18.00 muzyków będzie można usłyszeć na żywo w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza (ul. Forteczna 146). Bilety na koncert już w sprzedaży!

Kroke (co w języku jidysz oznacza Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas). Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący swojej twórczej drogi, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską (i występujący często w klimatycznych knajpkach krakowskiego Kazimierza), obecnie oscyluje wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy unikatowy styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów i krytyków muzycznych z różnych krajów. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór „The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”. Z kolei spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi oraz orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Västerås Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, czy Deutsches Filmorchester Babelsberg. Kroke gościło również na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<