Spotkanie autorskie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 12 czerwca 2023, 18:00

Manuel Iris przeczyta w oryginale wybrane wiersze ze swojej ostatniej książki, dwujęzycznej antologii Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne.

W spotkaniu weźmie udział tłumaczka poezji Manuela Irisa na język polski, Marta Eloy Cichocka, a dyskusję poprowadzi Silvana Gomez Mercado.

Manuel Iris – meksykański poeta mieszkający w Stanach Zjednoczonych, członek meksykańskiego Narodowego Systemu Twórców. Obecnie pisarz-rezydent Publicznego Systemu Bibliotecznego miasta Cincinnati, Ohio (2023), gdzie uzyskał tytuł Poety Laureata podczas cyklu 2018-2020. Laureat licznych nagród i wyróżnień w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, m.in. Premio Nacional de Poesía «Mérida» (2009), Premio Regional de Poesía Rudolfo Figueroa (2014), a także nagrody za najlepsze tłumaczenie i najlepszy tomik wierszy w ramach International Latino Book Awards za książkę „Traducir el silencio. Translating silence” (Los Angeles, 2018). W 2023 roku na Universidad Autónoma de Chiapas w Meksyku wydano książkę Traductor del silencio: acercamientos críticos a la obra de Manuel Iris, w której zebrano eseje, recenzje i wywiady z 23 autorami na temat jego twórczości. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów latynoamerykańskich swojego pokolenia. Dwujęzyczna antologia Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne (wydawnictwo Ultramarina, 2023) to jego pierwsza książka wydana w Europie.

Marta Eloy Cichocka – polska poetka i fotografka, iberystka i frankofilka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej, wydane w Paryżu i Berlinie. Laureatka I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), stypendystka MKiDN w dziedzinie literatury (2007), laureatka I Beca-Residencia Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021), gościła na festiwalach poetyckich w Polsce, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Chile i Argentynie. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu Manufaktura Poezji, warsztatów translatorskich w obecności autorów oraz serii polifonicznych recitali poetyckich Republica Poetica, a także mentorką w europejskim programie Connecting Emerging Literary Artists (CELA).
 
Silvana Gomez Mercado – wenezuelska prawniczka i konsultantka projektów humanitarnych, zaangażowana w promowanie praw migrantów i uchodźców. Animatorka kultury, współzałożycielka i dyrektorka Centrum Kultury Latynoamerykańskiej CENTRO LATINO w Krakowie, instytucji odpowiedzialnej za promocję kulturalną i ekonomiczną Ameryki Łacińskiej. Wykładowczyni, członkini międzydziedzinowego zespołu badawczego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzącego badania na temat migracji Wenezuelczyków w Peru i Ameryce Łacińskiej.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<