Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 1 czerwca 2023, 18:00

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wykład dr. Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie odbędzie się w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie i  jest otwarte dla publiczności.

Wystąpienie dr. Jarosława Sellina oparte zostało o treść pracy doktorskiej pt. Żydzi i judaizm w doświadczeniu i nauczaniu Karola Wojtyły (1920–1978). Jego celem będzie szczegółowe pokazanie podstaw, na których wyrastała wrażliwość późniejszego papieża na sprawy żydowskie i religii mojżeszowej. Aktywność ta wyrosła z bogatego doświadczenia kontaktów z Żydami i judaizmem.

Analiza zagadnienia ma układ chronologiczny, od momentu młodości w Wadowicach zamieszkałych przed wojną przez duży odsetek wyznawców judaizmu, poprzez doświadczenie wielokulturowego Krakowa, hekatombę drugiej wojny światowej aż po działalność Karola Wojtyły jako biskupa, metropolity i kardynała - zwłaszcza w dobie Soboru Watykańskiego II. Wszystkie te doświadczenia przyniosły kolejne owoce w czasie pontyfikatu. George Weigel podkreślił w papieskiej biografii, że Jan Paweł II „stworzył całkiem nową epokę w stosunkach żydowsko-katolickich, co umożliwiło ponowne nawiązanie rozmowy, która została przerwana ponad dziewiętnaście wieków wcześniej”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<