Intronizacja króla kurkowego 2023

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 3 czerwca 2023, 11:00

Intronizacja króla kurkowego należy do najstarszych tradycji Krakowa – narodziła się prawdopodobnie około 600 lat temu! 3 czerwca, podczas barwnej uroczystości na Rynku Głównym, ustępujący „ptasi król” przekaże swojemu następcy – wyłonionemu jak przed wiekami w konkursie strzeleckim – srebrnego kura, symbol władzy monarszej i zarazem najcenniejszy skarb Bractwa Kurkowego.

Król kurkowy to tytuł z niezwykłym rodowodem. Jego korzenie sięgają być może aż XIII wieku, gdy Kraków został opasany murami obronnymi. Prawdopodobnie już wtedy do życia powołano Bractwo Kurkowe. Zadaniem jego członków było szkolenie w sprawnym władaniu bronią mieszczan i kupców odpowiedzialnych odtąd za bezpieczeństwo grodu. Już od wieków królem kurkowym zostaje ten z braci, który w corocznych strzeleckich zmaganiach strąci ostatni fragment drewnianego kura. Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom przez króla Zygmunta Augusta.

W 2023 roku doroczne strzelanie o godność Króla Kurkowego wygrał Reginald Sas Jaworski, marszałkami zostali Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<