Nowa Huta Retro Fest

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • czwartek, 1 czerwca 2023 - niedziela, 4 czerwca 2023

Druga edycja festiwalu Nowa Huta Retro Fest przenoszącego uczestników i uczestniczki do Nowej Huty lat 60. XX w. Festiwal jest serią wydarzeń koncentrujących się wokół sztuki i zjawisk społeczno-kulturowych drugiej połowy XX w., gdzie punktem wyjścia do uniwersalnej opowieści jest lokalny kontekst Nowej Huty. Festiwal powstał z potrzeby przeniesienia mieszkańców Nowej Huty do czasów jej świetności i próby doświadczenia klimatu dawnej dzielnicy poprzez odtworzenie zwyczajów i zachowań z dawnych lat. Każda edycja festiwalu odnosi się do innej dekady, aby móc docenić i celebrować osobno każdą z nich.

W programie festiwalu znajdują się między innymi warsztaty kreatywne, spotkania z historykami, autorami książek i mieszkańcami oraz spacery do dawnych lokalizacji z początków istnienia dzielnicy. Celem wydarzenia jest przybliżenie wartości, jakie niesie za sobą historia dawnych lat i wykorzystanie ich w obecnych czasach. Retro Fest jest nie tylko sentymentalną podróżą dla osób starszych, ale też próbą zaproszenia młodszego pokolenia do zabawy z historią, odtworzenia trendów modowych i tradycji. Festiwal jest okazją do zawiązania więzi między różnymi pokoleniami zainteresowanymi rekonstrukcjami historycznymi i celebrowaniem nowohuckiej tożsamości.

1 czerwca 2023, czwartek | 17.00-19.00
Let’s twist again! – warsztaty boogie woogie i twista
Prowadzenie: Agnieszka Polak i Kewin Pączek.
Z Agnieszką i Kewinem poznacie podstawy tańca Boogie Woogie oraz zobaczycie jak bawić się twistem w parze i solo! Nowe kroki śmiało wykorzystacie na parkiecie imprez z muzyką z lat 60. lub w domu do rock’n’rolla „kiedy nikt nie patrzy”. Bio: Agnieszka Polak przyszła w 2019 roku na wakacyjny practis Boogie Woogie i już została. W tym tańcu uwielbia jego energię i radość jaką daje. Podobno, jest urocza w swoich nieśmiesznych żartach (o czym będziecie mogli się przekonać już na zajęciach).
Kewin Pączek w wolnych chwilach zajmuje się wszystkim i niczym: od ogarniania nowych instrumentów po doktorat z matematyki, chodzenie po górach, no i tańce – głównie Boogie Woogie, na które zapisał się w 2019 roku z zamiłowania do muzyki rock and rollowej i aktywności fizycznej. Od tamtej pory chodzi przez świat triple stepami, a każdą kłodę pod nogą pokonuje za pomocą kick’ów.

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

2 czerwca 2023, piątek | 17.00-19.00
Do widzenia, do jutra, czyli lata sześćdziesiąte według miesięcznika „Ty i Ja”
Wykład, prowadzenie: Michał Wójciak.
Lata 60. XX wieku możemy traktować jako swoisty czas przejścia pomiędzy konserwatyzmem lat 50. a kontestacją kolejnej dekady. Intensywne przemiany nie ominęły również Polski Ludowej. Choć w początkowych latach reżimu obawiano się mody to właśnie w latach 60. zrozumiano, że może być ona kolejnym polem szerzenia socjalistycznej propagandy. W 1958 roku powstały warszawska Moda Polska oraz łódzka Telimena, których dynamiczny rozwój przypada na lata 60. i 70. W 1967 zadebiutowały swoimi kolekcjami Grażyna Hase i Barbara Hoff. Z kolei rozwiązania technologiczne takie jak polski ortalion czy jeansy szyte przez szczecińskie zakłady Odra miały stanowić lokalne zamienniki zachodnich produktów. Niewątpliwymi ikonami tego czasu były Teresa Tuszyńska, Elżbieta Czyżewska, Kalina Jędrusik, Pola Raksa, a wśród panów Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Wojciech Młynarski czy Czesław Niemen. Kto wskrzesił Włodzimierza Lenina na wybiegu? Gdzie artyści poszukiwali swoich muz, a projektanci modelek? Kto nosił śledzie, a kto atrybut cyrkowych artystów? Poznamy odpowiedzi na te i inne pytania śledząc losy miesięcznika lajfstajlowego z tamtych czasów „Ty i Ja”, obecnego na rynku polskiej prasy w latach 1960-1973. Do dziś zachwyca jego wyjątkowa szata graficzna. Okładki miesięcznik tworzyli twórcy polskiej szkoły plakatu m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Wojciech Fangor czy Jan Lenica. Czytelnicy i czytelniczki mogli w czasopiśmie znaleźć artykuły o sztuce, modzie, filmie, fotografii czy architekturze.
Dr Michał Wójciak – projektant i teoretyk mody. Od października 2020 roku zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych. Jest również absolwentem Krakowskich Szkół Artystycznych oraz Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie zgłębiał tajniki projektowania mody oraz krawiectwa. Laureat polskich i zagranicznych konkursów dla projektantów mody, autor książki Metafory Mody. Zarządzanie marką autorską w kontekście przemian rynkowych – perspektywa projektantów.

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

2 czerwca 2023, piątek | 19.30-21.30
Kino Letnie w Ogrodzie
Szarada (Charade), reżyseria: Stanley Donen, USA 1963, 113 min
Regina Lambert (Audrey Hepburn) spędza czas górach przyjaciółką, której zwierza się, że ma zamiar rozwieść się mężem. Po Powrocie do Paryża zastaje mieszkanie kompletnie opustoszałe oraz wiadomość, że zamordowano jej męża. Regina dowiaduje się również, że był on zamieszany w kradzież 250 tysięcy dolarów, których poszukują teraz jego dawni wspólnicy oraz CIA. Jej życie jest w niebezpieczeństwie, a Peter Joshua (Cary Grant), któremu zaufała, okazuje się zupełnie kimś innym.

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

3 czerwca 2023, sobota | 17.00-19.00
Potańcówka i koncert zespołu Łukasz Wiśniewski & J.J.Trio
Żaden retrofestiwal nie obędzie się bez prawdziwej potańcówki ze stuprocentowym, żywym zespołem, który zagra rock&rolla. Energiczne i znane kawałki zagra nam Grupa Łukasz Wiśniewski & J.J.Trio, połączenie sił wyjątkowych twórców spod znaku bluesa i okolic. Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski to utytułowany wokalista i harmonijkarz, lider grupy Kraków Street Band. Pod skrótem J.J. kryje się Jacek Jaguś, jeden z najlepszych polskich gitarzystów bluesowych, wokalista i lider topowej polskiej grupy bluesowej, jaką jest J.J.Band. W sekcji rytmicznej wystąpi basista Andrzej Stargraczyński oraz perkusista Adam Partyka. Starsze i młodsze pokolenie połączy potańcówka. Seniorzy i nasi rodzice mogą pokazać młodym jak kiedyś się tańczyło na prywatkach. Rock&roll, twist, blues i jive popłyną z głośników, a tylko od nas zależeć będzie, po którym kawałku pójdziemy w tany. Zapraszamy wszystkich nie tylko na koncert, ale do wielopokoleniowej zabawy po Korowodzie Nowohuckim.

4 czerwca 2023, niedziela | 10.00-12.00
Wyplatanie siatek
Prowadzenie: Julia Lachiewicz.
Plecione siatki były w czasach PRL-u niezbędnym elementem każdych zakupów. Złożone mieściły się w dłoni, nie zawierały plastiku, były szykiem mody, nie bez powodu nazywane “paryżankami”. Dziś już rzadko kto chodzi z szydełkową, makramową siatką, a częściej wybiera poliuretanowe jednorazówki. Jednak moda kołem się toczy, coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak robimy zakupy. Jest to kwestia odpowiedzialności za świat i świadomości ekologicznej. Na warsztacie stworzymy własnoręcznie siatkę techniką makramy, gotową na kilogramy owoców i warzyw oraz przede wszystkim wielorazową!
Julia Lachiewicz – animatorka kultury, magistra Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, instruktorka, Nowohucianka, samouk, pasjonatka rękodzieła, prowadząca warsztaty makramowe i ceramiki dla dzieci w ARTzonie. Wykorzystuje swoje umiejętności na rzecz działań ekologicznych. Miłośniczka stylu vintage i retro, pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu Nowa Huta Retro Fest. Zachęca do mody vintage, secondhand i slow fashion poprzez organizację wymiany ubrań wśród mieszkańców Nowej Huty. Entuzjastka kreatywnego recyklingu i działań Do It Yourself.
Brak wolnych miejsc.

4 czerwca 2023, niedziela | 12.00-14.00
Niedziela będzie dla nas – spacer po Nowej Hucie
Prowadzenie: Anna Hojwa.
Niedzielnym popołudniem zapraszamy na nieśpieszny retro spacer. Słuchając piosenek, wspominając minione lata, przeniesiemy się w lata sześćdziesiąte. To epoka burzliwych zmian. Z jednej ludzie pozbawieni złudzeń dochodzą do głosu, rozczarowani robotnicy PRL oraz studenci. Popkultura roztoczyła swe kręgi, poprzez popularność radia i telewizji. W kulturze, w modzie, muzyce zaszło wiele zmian. Przez różowe okulary w stylu Johna Lennona zanurzymy się w opowieściach o Nowej Hucie z tamtych lat. Podczas trasy odwiedzimy:

 • Teatr Ludowy
 • Bar mleczny
 • Kino Świt
 • Złotnika
 • Sklep z zabawkami
 • Miejsca nowohuckich kawiarń
 • Cepelix
 • Arkadię

Retro-wycieczka potrwa dwie godziny. Trasa przystosowana dla wózków oraz rodziców z maluszkami.
Spacer poprowadzi Anna Hojwa – od dziecka nowohucianka, od przedszkolaka mól książkowy, od zawsze wielbicielka zakamarków Nowej Huty. W poprzednim wcieleniu była bibliotekarką w najstarszym nowohuckim technikum budowlanym. Obecnie przewodzi po Krakowie, pożera książki i zaprasza na odkrywanie królewskiego miasta.
Brak wolnych miejsc.

Udostępnij

Więcej

 • Organizator: ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
 • okn.edu.pl/artzona
 • ARTzonaOKN
 • tel. 12 644 38 98
 • artzona@okn.edu.pl
 • Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularze (linki znajdują się pod informacjami o poszczególnych wydarzeniach i warsztatach). Liczba miejsc ograniczona.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<