VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 25 czerwca 2023, 19:00

Cricoteka jest współorganizatorem krakowskiej premiery spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA realizowanej w ramach FestivALT-u 2023.

O FestivALT
Siódma edycja FestivALT-u odbędzie się w dniach 23 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu jest dojkajt (jid. “tuteczność”) – idea rozpowszechniona w okresie międzywojennym przez żydowskich socjalistów związanych z partią Bund, afirmująca przynależność Żydów do Europy Wschodniej oraz propagująca koncept kulturowo-narodowej świeckiej autonomii żydowskiej.

O spektaklu
W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerz_ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski?

Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów_ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Asystent choreografki: Dominik Więcek
Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher
Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy: Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja: Fundacja Performa
Prapremiera: 25.11.2022

Bilety w cenie 50 zł do kupienia na stronie Cricoteki.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<