Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 23 maja 2023 - niedziela, 22 października 2023

Wystawa pozwoli przenieść się w świat górskich pejzaży, gdzie piętrzą się wydobyte rudy, poszukuje się nowych złóż przy użyciu różdżki, urzędnik instruuje kopacza w pracy, ale także spacerują eleganckie damy i targują się kupcy. Ponadczasowa uroda porcelany, tego „białego złota”, które przed 300 laty zachęciło króla Augusta Mocnego do rozpoczęcia produkcji w Miśni, nadal urzeka kolejne pokolenia miłośników.

Prezentująca blisko 170 porcelanowych eksponatów wystawa to świetna okazja, aby zapoznać się z twórczością najbardziej znanych artystów z Miśni. Będzie można podziwiać malarskie popisy Bonaventury Häuera (1709–1782) i kunszt rzeźbiarski Johana Joachima Kändlera (1706-1775), najwybitniejszego modelarza miśnieńskiej wytwórni, który opracował niezliczone wzory i wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Obiekty pochodzą z najważniejszej na świecie kolekcji porcelany górniczej z XVIII wieku - Beate i Achima Middelschulte.

Na wystawie będzie można zobaczyć bardzo rzadkie porcelanowe rzeźby oraz misternie malowaną i złoconą sztuką użytkową — od zastawy stołowej, np. kompletów do herbaty, po maleńkie puzderka na igły, pigułki czy tabakę. Delikatne obiekty, głównie z renomowanej manufaktury porcelany w Miśni, zachwycają znakomitym poziomem artystycznym, lecz niemniej istotna jest ich wartość historyczna. Obiekty z kolekcji Beate i Achima Middelschulte pozwolą oglądać najstarsze znane figurki górników, jak również najwcześniejsze malowane sceny górnicze, np. na filiżankach i spodkach do picia czekolady (lata 1730-35). To same początki rozwoju porcelany w Europie. Prawdziwie po mistrzowsku, w mikroskopijnej skali, przedstawiono na nich krajobrazy z postaciami górników.

Na wystawie ukazano sporo porcelanowych unikatów z XVIII wieku, znanych tylko w jednym egzemplarzu. Zaliczają się do nich wczesne przedstawienia muzyków, wymodelowane w Miśni przez Georga Frischa (ok. 1730 r.) oraz inne z manufaktury w Würzburgu, która działała tylko kilka lat od 1775 r. Porównywać można kolejne osiemnastowieczne serie pracowników i kapel górniczych z Miśni, Wiednia i Fürstenbergu. Warte uwagi są wizerunki górników z wytwórni berlińskiej, które w nowszych czasach często były rozdawane na jubileusze lub pożegnania górników. W kolekcji znajdują się jedyne XVIII-wieczne ich oryginały, autorstwa rzeźbiarza Samuela Gottlieba Polla z 1785 roku.

Wystawa powstała we współpracy z Niemieckim Muzeum Górnictwa w Bochum. Eksponaty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beaty Middelschulte, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum Bochum. Ta kolekcja uważana jest za najważniejszą tego rodzaju na świecie. Wartość tego prywatnego zbioru, ciągle wzbogacanego zakupami na międzynarodowych aukcjach, jest ogromna.

Terminarz oprowadzań kuratorskich

  • 24 maja, środa, godz. 17.00 w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum
  • 2 lipca, niedziela
  • 20 sierpnia, niedziela
  • 17 września, niedziela
  • 22 października, niedziela, finisaż

Fot. Kolekcja Fundacji Achima i Beate Middelschulte, przechowywana w Deutsches Bergbau-Museum Bochum

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<