Maj Równości 2023

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • maj 2023

Kultura jest prawdziwą przestrzenią wolności, a o wolności nie może być mowy bez równości, bez wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Sztuka uczy wrażliwości i daje głos, tym którzy tak często w historii nie byli słyszani. Pokonuje bariery i buduje poczucie wspólnoty. Buduje w nas nadzieję na świat lepszy, wolny od okrucieństwa wojny i destrukcji konfliktu.

Dlatego też Miasto Kraków zaprasza wszystkich mieszkańców i mieszkanki do udziału w wydarzeniach odbywających się w ramach III edycji Maja Równości.

Wydarzenie to ma na celu budowanie wrażliwości wokół idei praw człowieka i tworzenie równościowego miejskiego programu kulturalnego. Zaplanowane spotkania, inicjatywy, wystawy czy projekcje poruszają tematykę praw człowieka, dyskryminacji, wykluczenia, szukają sposobów przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom, inspirują do równościowych poszukiwań.

MAJ RÓWNOŚCI 2023

PROGRAM

Maj 2023
Wystawa Zuzanna Janin, Jadwiga Maziarska, Maria Pinińska-Bereś. Pokaz nabytków MuFo
MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16 w Krakowie

Zbiory Muzeum Fotografii w Krakowie każdego roku uzupełniane są o istotne dzieła twórców i twórczyń w różny sposób korzystających z medium fotografii. W 2023 roku kolekcja sztuki MuFo wzbogaciła się o prace trzech artystek: Zuzanny Janin, Jadwigi Maziarskiej i Marii Pinińskiej-Bereś, podejmujących tematy związane z tożsamością, ciałem, a także rolą kobiet. Artystki komentują zmiany społeczno-kulturowe dotyczące postrzegania płci. Ich sztuka wyróżnia się jednak nie tylko ze względu na podejmowaną tematykę, ale świadczy również o zmianach w pojmowaniu funkcji fotograficznego medium wynikających m.in. z doświadczeń sztuki konceptualnej. Wystawa potrwa do 04.06.2023.
Wydarzenie biletowane.

Maj 2023
Blisko ciała. Wystawa prac z Kolekcji Bunkra Sztuki
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Rynek Główny 20
Ciało jako temat, ale i medium przekazu artystycznego wydaje się mieć niewyczerpany potencjał. Stanowi sferę najbliższą, najbardziej osobistą i intymną dla każdego z nas, choć w rzeczywistości społecznej skazane jest na spojrzenia innych. Podlega upływowi czasu, ale stanowi także wdzięczne tworzywo eksperymentów i metamorfoz. Nie dziwi więc, że także w sztuce funkcjonuje naturalnie jako jeden z najważniejszych tematów i środków wyrazu. Artyści i artystki: Maciej Chorąży, Edward Dwurnik, Katarzyna Górna, Andreas M. Kaufmann, Lidia Krawczyk, Wojciech Kubiak, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Joanna Pawlik, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mikołaj Smoczyński, Alicja Żebrowska

Maj 2023
Konkurs plastyczny dla dzieci: Barwy równości
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Czym jest dla Was równość, jak ją widzicie, z czym ją kojarzycie? Na te pytania możecie odpowiedzieć, tworząc własny obraz RÓWNOŚCI w ramach konkursu plastycznego „Barwy równości”, który potrwa do 17 maja 2023 roku. Liczymy na waszą niczym nieograniczoną kreatywność!
Po zakończeniu konkursu i ogłoszeniu wyników, wybrane prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii MIKO w KFK. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 maja na stronie internetowej KFK oraz w mediach społecznościowych.
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież w wieku 7 do 14 lat, a prace konkursowe można przygotować w technice szkic / rysunek / obraz. Dopuszczalna jest praca plastyczna wykonana na papierze, kartonie, płótnie, materiałami suchymi lub farbami, w formie szkicu, rysunku kolorowego, obrazu, wielkość – dowolna. Zgłoszenia do 12.05.2023, wystawa prac od 22.05.2023. Udział bezpłatny.

Maj 2023
Wystawa: Hidźra – pomiędzy płciami Lukáš Houdek
MOCAK, ul. Lipowa 4

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę identyfikację. Część z nich przeszła operację zmiany płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.
Wydarzenie biletowane.

1.05.2023, godz. 18.30
Projekcja filmu Soft / w ramach OFF CAMERA - International Festival of Independent Cinema
Kino pod Baranami, Rynek Główny 27

W pełnometrażowym debiucie kanadyjskiego twórcy Josepha Amenty trójka queerowych nastoletnich bohaterów spędza letnie wakacje, przemierzając ulice Toronto i zgłębiając nocne atrakcje miasta. Julien (Matteus Lunot) uciekł z domu, a teraz zajmuje się nim trans kobieta – Dawn (Miyoko Anderson), która wprowadza go w meandry nienormatywnego życia, stając się dla niego figurą matki. Razem ze swoimi przyjaciółmi bohater jest zdeterminowany, żeby zostać wpuszczonym do jednego z miejscowych gay barów. Otis (Harlow Joy), nieco zapatrzony w niego, towarzyszy mu wiernie w kolejnych przygodach. Podczas gdy młoda trans dziewczyna Tony (Zion Matheson) optymistycznie spogląda w niepewną dla wszystkich trojga przyszłość. Amenta portretuje swoich młodych bohaterów, którzy są dla siebie nawzajem wsparciem, nawet w najtrudniejszych momentach związanych z ich queerowym dorastaniem. Pokazując sieć zależności i relacji, jakie można by określić terminem „wybranej rodziny”, Soft daje unikalny wgląd w życie młodych społeczności LGBTQIA, dla których często to jedyny sposób na przetrwanie.

4.05.2023, godz. 15.00
Projekcja filmu  Motherhood / w ramach OFF CAMERA - International Festival of Independent Cinema
MOS, ul. Rajska 12

Opis filmu: Bohaterka drugiego pełnometrażowego filmu Pilar Palomero, czternastoletnia Carla (nagrodzona za tę rolę na festiwalu w San Sebastián Carla Quílez), jest zbuntowaną nastolatką. Razem ze swoją matką, która urodziła ją, gdy była bardzo młoda, mieszka na tyłach skromnej knajpy, na przedmieściach prowincjonalnego hiszpańskiego miasta. Dziewczyna nie przykłada się zbytnio do nauki i nie umie porozumieć się z rodzicem. Pewnego dnia przedstawicielka pomocy społecznej orientuje się, że Carla jest w piątym miesiącu ciąży, i odsyła ją do tytułowego ośrodka  La Maternal, przeznaczonego dla niepełnoletnich kobiet i ich dzieci. Tam bohaterka będzie zmuszona odbyć przyśpieszony, intensywny i dość brutalny kurs macierzyństwa. Palomero współpracowała z autentycznymi mieszkankami centrum pomocy społecznej, gdzie rozgrywa się spora część akcji filmu. Wiele z nich występuje przed kamerą i dzieli się osobistymi, często traumatycznymi historiami, jakie wraz z opowieścią o Carli, jej dziecku i matce składają się na wielopoziomowy, pełen wrażliwości i zrozumienia oraz feministyczny z ducha obraz kobiecych doświadczeń wokół rodzenia i wychowywania dzieci.

6-7.05.2023, godz. 9.00-18.00
Szkolenie w ramach projektu UNIQUE, dotyczące pracy z młodzieżą LGBTIQ+

Szkolenie Fundacji Internationaler Bund Polska skierowane jest do nauczycieli, pedagogów, osób pracujących z młodzieżą. Obowiązują zapisy poprzez formularz.

7.05.2023, godz. 19.30
Projekcja filmu Winter Boy / w ramach OFF CAMERA - International Festival of Independent Cinema
Kino pod Baranami, Rynek Główny 27

Najnowszy film uznanego francuskiego reżysera Christophe’a Honoré to inspirowana jego osobistymi przeżyciami opowieść o dojrzewaniu, rodzinnych problemach i niespodziewanej tragedii, jaka na zawsze odmieni życie głównego bohatera. Lucas (wschodząca gwiazda Paul Kircher, nagrodzony za tę rolę na festiwalu w San Sebastian) ma spędzić ostatni rok w szkole z internatem i z utęsknieniem wypatruje przeprowadzki do Paryża, gdzie będzie mógł w pełni być sobą – młodym, atrakcyjnym gejem. Jego starszy brat Quentin (Vincent Lacoste) już od dawna wszak mieszka w stolicy. Wszystko się jednak zmienia, gdy nagle umiera ich ojciec. Matka (doskonała jak zwykle Juliette Binoche) nie wie, jak odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. A pogrążony w żalu i żałobie Lucas miota się pomiędzy życiem na prowincji a wielkomiejskim doświadczeniem podczas odwiedzin u brata. Usiłując przy tym ustanowić własną seksualność i zrozumieć, co dla niego oznacza ta bolesna strata. Honoré, który wciela się tutaj w ojca Lucasa, nie tyle pokazuje blaski i cienie queerowego dorastania, co bardziej portretuje młodego bohatera, który powoli odkrywając, kim jest, musi zmierzyć się ze śmiercią rodzica. Reżyser z empatią i wrażliwością odmalowuje krajobraz nastoletniej niemożności wypowiedzenia i poradzenia sobie z bólem oraz przemijaniem.

12.05.2023, godz. 10.00
Spotkanie Przemoc w środowisku pracy - Prawne aspekty przemocy w środowisku pracy. Prawo karne
Centrum Obywatelskie C10, Centrum C10/ Organizator: Fundacja Start Tango

W trakcie spotkania będziemy dyskutować m.in. o dobrych praktykach w zakresie przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy oraz o tym, w jaki sposób poszkodowani mogą odzyskać sprawczość. Wydarzenie odbędzie się w ramach pilotażowego projektu "Prawne aspekty przemocy w środowisku pracy - Prawo karne". Zadanie publiczne finansowane jest ze środków Miasta Krakowa. Partnerem jest Miasto Kraków. Projekt realizowany jest w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

13.05.2023, godz. 11.30-13.00
Maj Równości w MuFo | Warsztaty antydyskryminacyjne
MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A

Widoczność osób LGBT+ w kulturze i sztuce wydawać się może tematem stosunkowo świeżym, ale czy jest taki w rzeczywistości? Jak przekonają się Państwo w trakcie warsztatów organizowanych w MuFo w ramach tegorocznego Maja Równości, nieheteronormatywnych fotografii z powodzeniem możemy szukać w latach międzywojennych, a nawet w XIX wieku. Wspólnie przyjrzymy się queerowym zdjęciom, które nie pochodzą z czasów nam współczesnych. Będzie to też okazja, żeby porozmawiać o stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji. Słowa te, teoretycznie doskonale znane, w praktyce nie zawsze są właściwie rozumiane. Coraz częściej też spłycane jest też ich znaczenie, zwłaszcza w rzeczywistości, w której tak często pojawiają się w mediach i na ustach polityków, niejednokrotnie jako element politycznych gier. Spróbujemy dotrzeć wspólnie do ich prawdziwego sensu, by następnie zaprojektować z naszych rozważań i wniosków koncepcje wystaw fotograficznych. Prowadzenie: Marcin Krotla – historyk sztuki, edukator muzealny i antydyskryminacyjny.
Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Cena: 5 PLN. Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

13.05.2023, godz. 19.15
Spektakl Królowa
Teatr Nowy Proxima, ul. Krakowska 41

Farrokh Bulsara jest młodym chłopcem urodzonym w Zanzibarze. Jego rodzice, jako wyznawcy jednej z najstarszych religii – zaratusztranizmu, wychowują syna w surowym duchu obyczajowości i wiary. Kiedy Farrokh w wieku 8 lat zostaje posłany do Indii, do szkoły z internatem dla chłopców, rozpoczyna się jego podróż po fascynacjach muzyką, sztuką i malarstwem. Farrokh przejawia niezwykłe zdolności w rysowaniu, a także grze na fortepianie. Jako nastolatek zakłada swój pierwszy zespół i marzy o wielkiej karierze gwiazdy. Wkrótce z uczelni zostaje wydalony i wspólnie z rodzicami, z powodu rewolucji jaka nawiedziła Zanzibar, ucieka do Londynu… o którym marzył od dziecka. Tam rozpoczyna się jego droga w świat wielkiej kariery rockowego muzyka. Umiera w nim Farrokh Bulsara, a rodzi się Freddie Mercury. Jego zespół Queen podbija świat, któremu w 1991 roku przyjdzie opłakiwać śmierć lidera spowodowaną AIDS.
Scenariusz i reżyseria: Piotr Sieklucki; scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski; ruch sceniczny: Karol Miękina; aranże: Paweł Harańczyk; reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
Wydarzenie biletowane.

14.05.2023, godz. 9.30-10.45
Literackie Chwile: W cieniu wysoko uniesionych brwi albo pogromcy stereotypów
Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Na warsztatach poznamy książkę Igor i lalki autorstwa Pii Lindenbaum. Nie jest łatwo bawić się lalkami, kiedy ma się na imię Igor. Wszyscy patrzą wtedy na Ciebie, jak na szarlotkę z ogórków kiszonych, deszcz w słoneczny dzień albo… Zosię grającą w nogę. Trudno stwierdzić, kto robi dziwniejszą rzecz: Igor, który bawi się Barbie czy ci, którzy przyglądają mu się z wysoko uniesionymi brwiami. Zapraszamy do przedszkola z książki Pii Lindenbaum, gdzie spotkacie zdziwione koleżanki, zaskoczonych kolegów oraz Nusię, która w nosie ma stereotypy. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski - twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Warsztaty rodzinne tłumaczone na j. ukraiński. Tłumaczenie: Olha Kupriyan.
Na warsztatach poznamy książkę: Igor i lalki
Tekst: Pija Lindenbaum
Ilustracje: Pija Lindenbaum
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki

https://www.zakamarki.pl/produkt/igor-i-lalki

14.05.2023, godz. 13.00
Queerowy spacer po Krakowie w języku polskim
Fundacja Internationaler Bund Polska

Start na ul. Kanoniczej 25. Szczegółowe informacje oraz link do zapisów na stronie Facebook Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

14.05.2023, godz. 16.00-19.00
Festiwal Muzyki Filmowej: Dźwięków szukanie
Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

Pod koniec maja czeka nas pełen wrażeń Festiwal Muzyki Filmowej, a my już teraz zapraszamy osoby słabosłyszące, g/Głuche i słyszące na wspólne warsztaty „Dźwięków szukanie" z tłumaczeniem na PJM! Będziemy wspólnie poszukiwać emocji, muzyki, wibracji i piękna. Rozwiniemy swoją ekspresję twórczą i wspólnie poimprowizujemy. Pokażemy, że nie musimy być wcale perfekcyjni – ważniejsze byśmy byli otwarci na to, co nas otacza oraz na samych siebie. Warsztaty muzyczno-kreatywne poprowadzi Asia Nawojska. Tłumaczenie na PJM: Agnieszka Madejczyk.
Wejściówki do pobrania na platformie KBF: Bilety: https://kbf.krakow.pl/bilety/ od 8 maja.

15.05.2023, godz. 10.00-13.00             
Poezja i kultura Głuchych - Warsztaty dla młodzieży z kultury, języka i poezji osób głuchych
Pałac Potockich, Rynek Główny 20         

Podczas cyklu warsztatów młodzież będzie miała okazję zapoznania się z podstawową wiedzą dotyczącą polskiego języka migowego (PJM), kultury Głuchych oraz charakterystycznych dla tej społeczności rodzajów sztuki w tym poezji migowej oraz formy Visual Vernacular (VV). 

15-16.05.2023, godz. 9.30-17.39
Konferencja: Forum Miast Empatycznych - w kierunku miast praw człowieka
Muzeum Krakowa (Sala Miedziana), Rynek Główny 35

Kraków zaprasza do rozmowy o prawach człowieka na poziomie lokalnym zagranicznych i krajowych partnerów, których doświadczenie i zaangażowanie na gruncie polityk równościowych stanowi inspirację i buduje nadzieję na lepszą przyszłość naszych lokalnych ojczyzn. Podczas konferencji porozmawiamy o wyzwaniach, które stoją przed nami w związku z wzrastającymi nastrojami nacjonalistycznymi, rosnącym populizmem i wymykająca się spod kontroli mową nienawiści w cyfrowej przestrzeni i poza nią. Skrajnie podzielone społeczeństwa i wzmagające się napięcia spowodowane trudną sytuacją gospodarczą, skutkami pandemii, a także poczuciem zagrożenia wywołanym przez wojnę - to fragmenty naszej trudnej rzeczywistości. Miasta będące najbliżej obywateli i obywatelek mają niezwykłą rolę w budowaniu społecznej wrażliwości, empatii i wzmacniania idei praw człowieka.  Ta odpowiedzialność biorą na siebie urzędnicy i urzędniczki w wielu miastach w całej Europie i te dobre praktyki i skuteczne narzędzia miast empatycznych pragniemy podczas spotkania w Krakowie pokazać.
Całe wydarzenie będzie tłumaczone (język angielski/polski).
WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACJI

16.05.2023, godz. 17.30-19.30
Różowe okulary - warsztat plastyczny
Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Centrum A 6a

Zapraszamy na otwarty warsztat plastyczny, w ramach którego będziemy przygotowywać tytułowe “różowe okulary”. Warsztatom będzie towarzyszyła rozmowa o potrzebach: wolności, swobodzie i bezpieczeństwie osób zagrożonych wykluczeniem, w tym osób LGBTQ+. Organizatorki zadbają o przyjazną, włączającą atmosferę, w której osoby uczestniczące będą mogły bez obaw przedstawić własną wizję świata widzianego przez pryzmat różowych okularów.
Zapraszamy osoby w każdym wieku, udział w warsztatach jest bezpłatny. Prowadzenie: Magdalena Pluta (ona/jej).

17.05.2023, godz. 19.00
Oprowadzanie po wystawie Blisko ciała
Bunkier Sztuki, Rynek Główny 20

Na wystawie znajdują się dzieła sztuki współczesnej, które poruszają temat ciała i cielesności w różnorodny sposób. Podczas oprowadzania skupimy się m.in. na pracach Karola Radziszewskiego, Alicji Żebrowskiej oraz duetu artystycznego Lidia Krawczyk & Wojciech Kubiak. Twórcy podejmują działania zwiększające widoczność mniejszości seksualnych. Chętnie sięgają po motywy queerowe, genderowe i tożsamości psychoseksualnej, a za formę ekspresji obierają plastyczność ludzkiego ciała traktowanego jako performowany proces twórczy. Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy a bilety wstępu (w cenie 2 zł) będą do zakupienia w dniu wydarzenia w kasie biletowej Galerii.

17.05.2023
Nie-wykluczeni, o niepełnosprawności i mitach sprawności
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2

Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej świadomym i otwartym. Standardem staje się otwartość, wiemy, że niepełnosprawność to bariery stwarzane przez architekturę, czy kulturowe wzorce neurotypowości. Czy jednak wiemy faktycznie jesteśmy społeczeństwem otwartym, w którym nie ma już uprzedzeń, ani barier? Czy świat stał się normalną przestrzenią, gdzie każdy może być sobą? O wykluczeniu i inkluzji, o mitach wokół „sprawności” i „normy” będą rozmawiać: Rafał Pawłowski (aktywista, Fundacja Brak Barier), Prof. Hubert Kaszyński (socjolog). Panel poprowadzi Joanna Hańderek. Paneliści: Rafał Pawłowski (Fundacja Brak Barier), Prof. Hubert Kaszyński (socjologia UJ), Remigiusz Kijewski (Filozofia UW).

18.05.2023
Otwarte warsztaty wielokulturowe dotyczące integracji
Fundacja Internationaler Bund Polska i Centrum Wielokulturowe w Krakowie.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca i zapisów na stronie Facebook Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

19.05.2023, godz. 17.00-19.30
MAJ RÓWNOŚCI. MŁODZIEŻOWA KULTURA DOSTĘPNA
ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

Warsztaty dla młodzieży w wieku 11-15 lat oraz osób pracujących z młodzieżą w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, liderów, liderek społeczności, lokalnych aktywistów, aktywistek, studentów i studentek kierunków kształcących kadry kultury. Obie grupy pod okiem trenerek spróbują niezależnie zaprojektować warsztat lub spotkanie skierowane do młodych osób, zastanawiając się jak zachęcić młodzież do udziału, jakie elementy powinny się pojawić, by odpowiadać na potrzeby tej grupy wiekowej, jakie mogą pojawić się problemy, jak je rozwiązać. Kolejnym krokiem będzie konfrontacja pomysłów obu grup i refleksja nad tym, co jest zbieżne, a jakie są różnice w wypracowanych pomysłach, jak obie grupy rozumieją potrzeby młodzieży, i w jaki sposób je identyfikują.
Organizator: Pracownia Praktyk Rozwojowych Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Prowadzenie: Wioletta Szuba, Katarzyna Rynkowska, Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych KURDYBANEK
Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: formularz na stronie www.okn.edu.pl

20.05.2023, godz. 10.00-13.00
Warsztat Jak rozmawiać z dziećmi o różnorodności?
ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4

Warsztat dla rodziców, opiekunów i opiekunek dzieci. W ramach spotkania wyjdziemy od zagadnienia tożsamości, zastanowimy się, co kształtuje nasze myślenie o sobie i innych, jakie tożsamości są dla nas ważne i co z tego wynika. Skoncentrujemy się na zagadnieniu różnorodności jako wartości, które pokazuje nam różne punkty widzenia i perspektywy, ale też różne doświadczenia ludzkie, zarówno rodziców jak i dzieci. W drugiej części spotkania, na podstawie wybranych książek, sformułujemy pytania do wybranej książki, które mogą być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o różnorodności. Prowadzenie: Anna Jurek, edukatorka seksualna i filozofka, trenerka równościowa i antydyskryminacyjna.
Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: formularz na stronie www.okn.edu.pl

21.05.2023, godz. 9.30-10.45
Literackie Chwile: W cieniu wysoko uniesionych brwi albo pogromcy stereotypów w Pałacu Potockich 
Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Nie jest łatwo bawić się lalkami, kiedy ma się na imię Igor. Wszyscy patrzą wtedy na Ciebie, jak na szarlotkę z ogórków kiszonych, deszcz w słoneczny dzień albo… Zosię grającą w nogę. Trudno stwierdzić, kto robi dziwniejszą rzecz: Igor, który bawi się Barbie czy ci, którzy przyglądają mu się z wysoko uniesionymi brwiami. Zapraszamy do przedszkola z książki Pii Lindenbaum, gdzie spotkacie zdziwione koleżanki, zaskoczonych kolegów oraz Nusię, która w nosie ma stereotypy. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski - twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Warsztaty po polsku dla dzieci w wieku 5-7 lat
Na warsztatach poznamy książkę Igor i lalki
Tekst: Pija Lindenbaum
Ilustracje: Pija Lindenbaum
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki

https://www.zakamarki.pl/produkt/igor-i-lalki

22.05.2023, godz. 18.00-20.00
Spacer Kraków na okrągło: Równość po krakowsku
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

To będzie opowieść o tym, jak nasi przodkowie dochodzili w Krakowie do równości - nie tylko w polityce, ale także w życiu codziennym. Prześledzimy ich drogę do współczesnego Krakowa - otwartego na różnorodność i tolerancyjnego. Opowieść o tym, jak było dawniej będzie dobrym początkiem dyskusji o tym, jak wiele jeszcze zostało nam do zrobienia. Przewodniczka: Alicja Zioło. 
Bilety w cenie 15zł do nabycia w KFK, ul. Mikołajska 2, oraz na stronie bilety.krakowskieforum.pl.

25.05.2023, godz. 18.00
Spotkanie online z cyklu Fantastic
Fundacja Internationaler Bund Polska

Foreigners: queerowe opowieści - spotkanie z osobami LGBTIQ+, transmisja online na stronie Facebook Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

27.05.2023, godz. 11.30-13.00
Maj Równości w MuFo | Warsztaty antydyskryminacyjne
MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A

Czy łatwo jest „wejść w buty” osoby, której nie znamy? Czy bez trudu przychodzi nam zrozumienie problemów i trudności, z którymi borykają się inni ludzie? A co jeśli należą do jakichś mniejszości? Czy wówczas w ogóle potrafimy wyobrazić sobie, z czym na co dzień się mierzą? Czy może w dodatku przypinamy im wtedy jakieś etykiety? Oczywiście, odpowiedzi na te pytania mogą być różne, jednak - jako ludzie - mamy tendencję do skupiania się głównie na własnych problemach, do upraszczania rzeczywistości, a także strachu przed nieznanym. Takie tendencje sprzyjają niestety rozwojowi stereotypów, które prowadzić mogą do przekonań, a w dalszej kolejności także do słów i czynów. Podczas warsztatów realizowanych w MuFo w ramach tegorocznego Maja Równości przyjrzymy się tematowi stereotypów i uprzedzeń, a przede wszystkim spróbujemy z empatią przyjrzeć się codzienności osób reprezentujących różne mniejszości seksualne - temu, z jakimi problemami się mierzą, jakie bariery napotykają, i jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają. Prowadzenie: Marcin Krotla – historyk sztuki, edukator muzealny i antydyskryminacyjny.
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od 14 roku życia. Cena: 5 PLN. Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

27.05.2023, godz. 17.00
Integracyjny koncert bębniarski Krystiana Truchalskiego, muzyka, storytellera, animatora kultury, pedagoga, terapeutę SI.
Miasteczko Festiwalowe FMF (plac przed Galerią Kazimierz) 

Integracyjny koncert bębniarski Krystiana Truchalskiego, muzyka, storytellera, animatora kultury, pedagoga, terapeutę SI. Poprzez spotkania z dźwiękiem zapraszamy do przestrzeni w której prowadzący tka opowieści. Kontakt pomiędzy opowiadaczem a słuchaczem odbywa się na poziomie słowa, gestu, wzroku, dźwięku, ruchu ciała. Tu budowane są obrazy. Zapraszamy do tej przestrzeni w której uczestnik_czka jest opowieścią. 

28.05.2023, godz. 17.00
Koncert zespołu Drum Syndrome
Miasteczko Festiwalowe FMF (plac przed Galerią Kazimierz) 

Grupa wywodząca się ze Stowarzyszenia Tęcza. Wraz z charyzmatyczną artystką Katarzyną Zadorą, przeniesiemy się do krainy dźwięków Muzyki Czarnego Lądu. Grają na tradycyjnych bębnach djembe, typowych dla Afryki Zachodniej (m.in. Mali, Gwinea, Niger, Ghana, Burkina Faso). Gra na bębnach afrykańskich wyzwala mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne bębnienie daje poczucie więzi i akceptacji, integruje z grupą i zwiększa wiarę we własne możliwości. Bębnienie pozwala „dialogować” bez słów – twórczo wyrażać siebie przez dźwięk. 

30.05.2023, godz. 18.00
Stąd do równości – spotkanie połączone z dyskusją
Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13

Gośćmi spotkania będą Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig, Katarzyna T. Nowak, Magdalena Urbańska, Adam Workowski. Wolność, równość, braterstwo - tak brzmiało główne hasło Rewolucji Francuskiej, a Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela głosiła, że ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi wobec prawa. Niestety te piękne deklaracje nie obowiązywały kobiet, dzieci, ludności z krajów kolonizowanych czy osób z niepełnosprawnościami. Od tego czasu minęło ponad dwieście lat, a świat w wielu dziedzinach rozwinął się wręcz nieprawdopodobnie. Zgodnie z art. 32 Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej: „Wszyscy są wobec prawa równi”. Jak współczesne przepisy przekładają się na rzeczywistość? Czy faktycznie wszyscy mamy możliwość czuć się równi? A może istnieją przyczyny, które usprawiedliwiają jej ograniczanie? Na te oraz inne zagadnienia będziemy szukać odpowiedzi podczas debaty w Centrum Kultury Podgórza. Prowadzenie: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<