XIII Krakowskie Miniatury Teatralne

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 17 lipca 2023 - niedziela, 23 lipca 2023

Niedługo w Krakowie zagoszczą aktorzy z całej Polski, prezentując nieznane krakowianom inscenizacje. Święto, na które czekają wszyscy teatromani, rozpocznie się 17 lipca i potrwa do 23 lipca 2023. XIII edycję Krakowskich Miniatur Teatralnych organizuje, jak co roku, Krakowskie Forum Kultury obchodzące właśnie czterdziestopięciolecie działalności.

Gośćmi XIII KMT będą teatry z Warszawy: Kamienica, Polonia i Garnizon Sztuki oraz Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu i Ave Teatr z Rzeszowa. Prezentowane przedstawienia zaś dostarczą widzom radości, wzruszeń i refleksji w stosownie wyważonych proporcjach. Na krakowskich miłośników teatru czekają fascynująco wielowymiarowa czeska komedia z Marcinem Perchuciem, przezabawny kryminalny musical, subtelnie inteligentna historia małżeńska z przymrużeniem oka oraz emocjonujący pojedynek fascynujących osobowości – Julii Wieniawy i Adama Woronowicza. Miłośnikom szlachetnej sztuki monodramu organizatorzy polecają szczególnie „Życie pani Pomsel” w wykonaniu Anny Seniuk, oparte na pamiętnikach sekretarki Goebbelsa zaadaptowanych przez nagrodzonego Oscarem za scenariusz do Niebezpiecznych związków Christophera Hamptona.

Mirko Stieber Kochanie zrób mi dziecko (Bláha a Vrchlická)

  • 17 lipca 2023, poniedziałek, 19.00

Kochanie zrób mi dziecko Mirka Stiebera to pełna czeskiego humoru wzruszająca opowieść, która ukazuje, że nawet najbardziej zwariowany pomysł na życie może okazać się tą właściwą drogą.
Szara codzienność lat 70., dworzec kolejowy i przeraźliwie głośne pociągi, a w tym wszystkim zupełnie niedoskonali oni: mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach oraz zaskakująco abstrakcyjna propozycja. Dwoje obcych sobie ludzi dzieli w zasadzie wszystko, łączą zaś życiowa nieporadność i samotność, a także wspólne marzenie. Każde z nich chce po prostu zaznać odrobiny zwykłego szczęścia – tylko czy jest ono w ich zasięgu? I czy uda się połączyć zupełnie odmienne spojrzenia na życie?
Sztuka, w której nic nie jest oczywiste. Pytania mnożą się, absurd miesza z realizmem, a jawa ze snem, tworząc fascynującą, wielowymiarową rzeczywistość.
Obsada:
Katarzyna Ankudowicz
Marcin Perchuć
Reżyseria: Maciej Wierzbicki
Tłumaczenie: Karol Suszka
Głos w spektaklu: Jan Kliment
Scenografia i kostiumy: Anna Rudzińska
Charakteryzacja: Katarzyna Szkop
Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
Realizacja światło i dźwięk: Kamil Druzd i Filip Żygałło
Kierownik produkcji: Karolina Mieteń
Zdjęcia: Rafał Latoszek
Premiera: 29 marca 2023, Teatr Kamienica, Warszawa
Czas trwania:
120 minut

Joe Kinosian, Kellen Blair Morderstwo dla dwojga (Murder for two)

  •  20 lipca 2023, czwartek, 19.00

Polska prapremiera musicalu wystawianego na Off-Broadwayu oraz w teatrach muzycznych na całym świecie.
Oficer Marcus Moscowicz to małomiasteczkowy policjant, który marzy o tym, by zostać detektywem. Nikt nie przypuszczał, że szansa wykazania się umiejętnościami śledczymi nadarzy się tak szybko… Urodzinowe przyjęcie niespodzianka u znanego pisarza zaskakuje nie tylko jubilata. Morderstwo i tłum podejrzanych, którzy jeszcze przed chwilą byli gośćmi przyjęcia, to gwarancja emocji jak w najlepszych kryminałach Agathy Christie. Czy nasz oficer sprosta zadaniu? Takiej okazji nie może przegapić, szczególnie gdy dookoła jest tylu intrygujących podejrzanych.
Morderstwo dla dwojga to przezabawny musical i doskonała mieszanka muzyki, chaosu oraz kryminalnej zagadki z pianinem w samym centrum akcji. Dwóch wyjątkowych aktorów, cztery ręce i wielu podejrzanych – a może to ktoś z Was?
Obsada:
Marcin Sosiński
Maciej Makowski
Muzyka: Joe Kinosian
Libretto: Kellen Blair
Tłumaczenie: Anna Wołek
Tłumaczenie piosenek: Donata Gierczycka
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Przygotowanie wokalne: Paulina Grochowska
Przygotowanie pianistyczne: Marek Kamola
Choreografia: Michał Cyran
Kostiumy: Wanda Kowalska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Licencja: Concord Theatricals. www.concordtheatricals.com. Teatr Muzyczny w Toruniu jest w Polsce wyłącznym posiadaczem licencji.
Premiera: 2 lipca 2022, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Czas trwania: 130 minut

Christopher Hampton Życie pani Pomsel (A German Life)

  • 21 lipca 2023, piątek, 19.00

Polska prapremiera wstrząsającego monologu na podstawie pamiętników sekretarki Goebbelsa, granego już z ogromnymi sukcesami w wielu krajach na całym świecie. Rzecz o narodzinach zła, ale przede wszystkim o konformizmie, wyparciu i odpowiedzialności każdego i każdej z nas za podejmowane decyzje. Stawia pytania, które z przerażającą aktualnością musimy na nowo stawiać także dziś.
Autor sztuki, Christopher Hampton, jest zdobywcą Oscara za scenariusz do Niebezpiecznych związków. Podczas londyńskiej premiery w postać Pomsel wcieliła się wybitna brytyjska aktorka teatralna i filmowa Maggie Smith. Na deskach Teatru Polonia w tej roli zobaczymy Annę Seniuk, która po raz pierwszy w karierze występuje w monodramie.
Organizatorzy dziękują pani Justynie Kowalskiej za użyczenie wizerunku do materiałów filmowych w spektaklu Życie pani Pomsel oraz Wydawnictwu Bellona i jego redaktorowi naczelnemu Krzysztofowi Adamskiemu za zgodę na użyczenie jednego ze zdjęć wykorzystanych w spektaklu.
Obsada:
Anna Seniuk
w materiałach filmowych Justyna Kowalska jako Eva Löwenthal
Reżyseria: Grzegorz Małecki
Przekład: Małgorzata Wrzesińska
Scenografia i kostiumy: Dorota Kołodyńska
Światło i projekcje: Prot Jarnuszkiewicz i Grzegorz Małecki
Animacje: Julia Mirny
Asystentka scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Realizacja światła: Waldemar Zatorski
Realizacja dźwięku: Michał Suwiński
Producent wykonawczy: Magdalena Kłosińska
Asystentka producenta wykonawczego: Rozalia Saramonowicz
Premiera: 22 września 2022, Teatr Polonia, Warszawa
Czas trwania:
105 minut

Joe DiPietro Kłamstewka (Clever Little Lies)

  • 22 lipca 2023, sobota, 19.00

Skłonność do mijania się z prawdą wynika w dużej mierze z ludzkiej słabości do niewinnych kłamstewek. A co jeśli są one tylko z pozoru niewinne? Czy kłamstwo w dobrej wierze to na pewno bezpieczna gra?
Joe DiPietro przedstawia historię młodego małżeństwa przeżywającego pierwszy kryzys. Jakich sztuczek użyją doświadczeni rodzice, aby uratować ten związek?
A co jeśli przy okazji na jaw wyjdą inne kłamstewka skrywane przez lata?
Sztuka DiPietra to pełna inteligentnego humoru komedia z błyskotliwymi dialogami, niczym z filmów Woody’ego Allena, w której przeglądamy się jak w lustrze.
Obsada:
Alicja Czerniewicz
Beata Zarembianka
Daniel Mosior
Dariusz Niebudek
Reżyseria: Marcin Sławiński
Tłumaczenie: Bogusława Plisz-Góral
Scenografia: Monika Ostrowska
Muzyka: Jarek Babula
Produkcja: Ave Teatr Rzeszów
Management: Impresariat Artystyczny „Kreatywna Pantera”
Czas trwania: 90 minut

Theo van Gogh, Theodor Holman Gra (Interview)

  • 23 lipca 2023, niedziela, godz. 19.00

Gra to pojedynek dwóch niezwykłych osobowości. To emocjonująca, przebiegła, pełna napieć i zagadek walka bez reguł, w której nic nie jest oczywiste. W rolach głównych zaskakujący aktorski duet, który na długo zapadnie w pamięć: Julia Wieniawa i Adam Woronowicz.
Doświadczony dziennikarz polityczny i gwiazda reportażu zostaje wyznaczony do przeprowadzenia kolejnego wywiadu. Tym razem, zamiast prezydenta czy kongresmana, zmuszony jest rozmawiać́ z młodziutką gwiazdą seriali i filmów młodego pokolenia, celebrytką i artystką. Nieoczywista, pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła zmusza nas do rewizji oceny sytuacji i postaw bohaterów, których tylko pozornie nic nie łączy.
Gra to niezwykle atrakcyjny i wyjątkowy tekst, który burzy klisze naszego stereotypowego myślenia: celebrytka – bezmyślna, dziennikarz – autorytet. Różnice społeczne i obyczajowe zacierają się, bo tu nic nie jest czarne ani białe, nie ma przegranych ani zwycięzców. Jest za to dialog, który zmusi do refleksji każdego widza. Czy jest wyjście z pułapki stereotypów? Kto tak naprawdę jest słaby, kto silny? Kto tu z kim prowadzi grę? Czy za wieloma maskami kryje się jeszcze prawdziwa twarz?
Obsada:
Julia Wieniawa
Adam Woronowicz
Reżyseria: Norbert Rakowski
Scenariusz: Theo van Gogh
Adaptacja: Theodor Holman
Tłumaczenie: Marek Szalsza
Scenografia: Maria Jankowska
Muzyka: Piotr Aleksandrowicz
Koncepcja wizualna kostiumów: Krystian Szymczak
Sztuka Gra (tytuł oryginału Interview) autorstwa Theodora Holmana to adaptacja scenariusza filmowego holenderskiego reżysera Theo van Gogha. Przetłumaczył na język niemiecki Stephan C. Lack. Tłumaczenie na język polski: Marek Szalsza.
Premiera: 9 lutego 2023, Teatr Garnizon Sztuki, Warszawa
Czas trwania:
90 minut

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<